TVN24 | Polska

"Nie jestem zdziwiona bezczelnością władzy. Jestem zdziwiona, bo to duży strzał w stopę koalicji rządzącej"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
"To duży strzał w stopę koalicji rządzącej"TVN24
wideo 2/4
TVN24"To duży strzał w stopę koalicji rządzącej"

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie do wyroku w sprawie aborcji, kilka godzin później wyrok pojawił się w Dzienniku Ustaw. - To rozwiązanie bardzo mocno uderzy w społeczeństwo, w rodziny, w tym w osoby głosujące na koalicję rządzącą – oceniła Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ WYROKU TK

- Nie jestem zdziwiona bezczelnością władzy i rządzących. Natomiast jestem zdziwiona, ponieważ ten krok to jest duży strzał w stopę koalicji rządzącej. Jest to jeden z większych, jeśli nie największy błąd w całym jej dorobku, ponieważ to rozwiązanie bardzo mocno uderzy w społeczeństwo, w rodziny, w tym w osoby głosujące na koalicję rządzącą – oceniła Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Osoby w Polsce, bez względu na wyznawaną wiarę czy poglądy polityczne, potrzebują aborcji i ciąże przerywają, również elektorat PiS. W ten elektorat to rozwiązanie, to pseudorozstrzygnięcie bardzo mocno uderzy. Mam wrażenie, że to może się też odbić na władzy, na jej poparciu, bo poparcie dla liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce rośnie – dodała.

Przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uważa, że aborcja nie jest tematem trudnym, "aczkolwiek mogą towarzyszyć mu bardzo różne emocje". - Ale trudne jest szukanie dostępu do aborcji w Polsce, ze względu na to, jakie podejście mają instytucje, władza, lekarze, szpitale i jaka atmosfera wokół tematu aborcji panuje – dodała.

"Osoby w Polsce potrzebują aborcji i ciąże przerywają, również elektorat PiS"TVN24

Publikacja uzasadnienia i wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku - zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodny z konstytucją. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosiło trzech sędziów.

W środę późnym wieczorem wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24