Władysław Bartoszewski obchodzi dziś 93. urodziny. Z tej okazji premier Ewa Kopacz życzyła jubilatowi dużo zdrowia. Minister otrzymał od premier kwiaty i upominek z dedykacją: "Przyjacielowi i wielkiemu człowiekowi".
Kiedy się urodził, Polska dopiero co odzyskała niepodległość. Gdy miał 17 lat, brał udział w obronie Warszawy przed Niemcami. Więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Współpracował z Radiem Wolna Europa, wstąpił do "Solidarności", był internowany w stanie wojennym. Wykładowca akademicki, senator, dwukrotnie minister spraw zagranicznych. Odznaczony Orderem Orła Białego i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2007 r. sekretarz stanu i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.
"Szczęściem jest zdrowie"
- Moja recepta nie jest receptą dla wszystkich, ale myślę, że szczęściem jest poczucie sprostania własnym wyobrażeniom o maksimach, do których jesteśmy zdolni - powiedział Bartoszewski, zapytany podczas urodzinowego spotkania o to, jak być szczęśliwym.
- Oczywiście szczęściem jest zdrowie. W pewnym wieku to się wie. Tego się nie wie, jak się ma lat 30, ale jak się ma lat 60, to już się wie, a później to już się na pewno wie, jeżeli się żyje - dodał z uśmiechem jubilat, którego słowa publiczność przyjęła oklaskami.
"Miałem szczęście"
- Gdybym zapytał siebie, czy gdybym mógł zacząć życie drugi raz, to czy robiłbym to samo i tak samo - odpowiedziałbym: tak, robiłbym to samo, tylko mądrzej, bo więcej wiem. Miałem szczęście, bo nie mam sobie tak specjalnie nic do wyrzucenia - mówił Bartoszewski dodając, że w jego życiu ważną rolę odegrali ludzie, którzy okazali się jego przyjaciółmi. Z urodzinowym spotkaniem zbiegło się wydanie kolejnej książki Bartoszewskiego pt. "Kryptonim Bonza". W rozmowie z Michałem Komarem Bartoszewski sięga pamięcią do czasów, gdy stał się - jak sam to określa - "tajnym i dobrowolnym" współpracownikiem Radia Wolna Europa. W publikacji przypomniani są ludzie, którzy znacząco wpłynęli na działalność polskiej emigracji i krajowej opozycji. To przede wszystkim Jan Nowak-Jeziorański (jemu Bartoszewski poświęca w tej książce najwięcej miejsca), Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński, Leszek Kołakowski, Jan Józef Szczepański i Artur Międzyrzecki.
Z okazji 93. urodzin Bartoszewskiego życzenia złożyła mu premier Ewa Kopacz. Minister otrzymał od niej kwiaty i upominek z dedykacją: "Przyjacielowi i wielkiemu człowiekowi".
Autor: kde/kka / Źródło: TVN24, PAP