Punktualnie o 8.41, czyli dokładnie wtedy, gdy siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot, zostanie odsłonięty pomnik ku czci ofiar katastrofy. W uroczystości na warszawskich Powązkach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz premier Donald Tusk.
10 listopada mija siedem miesięcy od katastrofy samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 pozostałych pasażerów i członków załogi samolotu.
Z tej okazji odsłonięty zostanie pomnik ku czci ofiar na warszawskich Powązkach. Pomnik ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części. Biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.
Uroczystość odsłonięcia bez Kaczyńskiego
Na uroczystości nie pojawi się Jarosław Kaczyński. Na wojskowe Powązki ma jednak przyjechać później, aby złożyć wieniec. Prezes PiS będzie też uczestniczył w tradycyjnej już mszy świętej w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu o 8 rano. Planowane jest też złożenie wieńców przed Pałacem Prezydenckim.
To nie koniec uroczystości zaplanowanych na środę. O 11.30 planowana jest uroczystość nadania imienia Stanisława Jerzego Komorowskiego (zmarłego w katastrofie) Sali Konferencyjnej, w obecności rodziny i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. O 11.50 - minister Bogdan Klich odsłoni tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy na budynku MON.
O godz. 13 w Belwederze odbędzie się też spotkanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w którym uczestniczyć będzie małżonka prezydenta. Doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz powiedział, że spotkanie jest w pewien sposób kontynuacją pielgrzymki rodzin do Smoleńska i Katynia 10 października, której patronowała Anna Komorowska. Nałęcz dodał, że - jeśli pozwoli na to kalendarz - na spotkaniu może pojawić się Bronisław Komorowski. Wcześniej, o godz. 12.30, w Belwederze zaplanowana jest msza święta.
Spotkanie premiera z rodzinami ofiar
Z kolei o godz. 16 z rodzinami ofiar spotka się premier Donald Tusk. Z prośbą o spotkanie do szefa rządu zwróciły się rodziny 37 ofiar. Ich zdaniem jest ono konieczne w związku z istniejącymi wątpliwościami, z których najważniejsze dotyczą m.in. identyfikacji ciał i sekcji zwłok. Pod listem do premiera podpisali się przedstawiciele rodzin m.in. Andrzeja Błasika, Franciszka Gągora, Grażyny Gęsickiej, Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kochanowskiego, Janusza Kurtyki, Stefana Melaka, Tomasza Merty, Aleksandry Natalli-Świat, Arkadiusza Protasiuka, Krzysztofa Putry, Sławomira Skrzypka, Aleksandra Szczygły, Anny Walentynowicz i Zbigniewa Wassermanna.
Wieczorem, w godz. 20-22 ma się odbyć przemarsz z pochodniami przed Pałac Prezydencki. Jego uczestnicy wyruszą z ul. Świętojańskiej, przejdą przez plac Zamkowy i Krakowskim Przedmieściem udadzą się przed Pałac. Prawdopodobnie - jak co miesiąc - w przemarszu weźmie udział Jarosław Kaczyński.
Źródło: PAP