29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym naziści zamordowali dziesiątki tysięcy więźniów, w tym ponad 800 duchownych z Polski.
Obóz w Dachau koło Monachium został założony wiosną 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji, niedługo po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Początkowo głównym celem istnienia obozu mała być "reedukacja" przeciwników politycznych poprzez pracę. Zsyłano tam tysiące ludzi niewygodnych dla nazistowskiego reżimu. Później do obozu zaczęli trafiać Żydzi, a w czasie wojny także więźniowie z okupowanych krajów, w większości Polacy. Dachau był pierwowzorem i modelem dla innych, późniejszych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
KL Dachau od końca 1940 roku był miejscem docelowym dla duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski w tym miejscu kaźni przebywało łącznie 1773 księży, zakonników i kleryków, spośród których tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia.
Do 1945 roku obóz rozrósł się do olbrzymiego kompleksu i ponad setki dodatkowych obozów satelickich - znajdowało się w nim około 40 tysięcy więźniów. W Dachau przeprowadzano zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Był on również pewnego rodzaju "placówką szkoleniową" dla esesmanów.
Szacuje się, że w Dachau więziono łącznie około 250 tysięcy osób, a zamordowano nawet 148 tysięcy więźniów. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku o godzinie 17.15 przez 80 amerykańskich żołnierzy z 7. armii generała Pattona.
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
W 2002 roku polski Episkopat ustanowił 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - celem było upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Centralne uroczystości odbędą się w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu - to za jego wstawiennictwem polscy kapłani osadzeni w Dachau prosili o ocalenie życia.
Źródło: PAP, tvn24.pl, Polskie Radio