Zaprószyli ogień podczas remontu. Szpital spłonął

Prawdopodobnie zaprószenie ognia podczas prac remontowych było przyczyną poniedziałkowego pożaru budynku kliniki dermatologii w Lublinie - wynika ze wstępnych ustaleń śledztwa w tej sprawie. Nikt z pacjentów ani załogi kliniki nie ucierpiał, ale straty oszacowano na 8 mln zł.

Czwórka dzieci i pijana matka z wyrokiem

Miała prawie dwa promile alkoholu i czwórkę małych dzieci pod opieką - od dwumiesięcznego niemowlaka do czterolatka. Ich płacz zaalarmował sąsiadów, którzy wezwali policję. Dwójka maluchów trafiła do szpitala, a matka do aresztu.

Znalazły 20 tys. złotych. Oddały

Dwie szesnastoletnie dziewczyny w Nowym Targu znalazły na ulicy portfel pełen pieniędzy. Suma była okrągła: 20 tysięcy złotych. Ze zgubą udały się natychmiast na policję, a za uczciwość zostały sowicie nagrodzone.

Kurski w Gdańsku, Kwiatkowski w Łodzi, Senyszyn w Krakowie?

Kto po wyborach samorządowych przejmie władzę w największych miastach w Polsce? Giełda nazwisk już ruszyła. Najbardziej elektryzują kandydaci na prezydenta Warszawy - poza Hanną Gronkiewicz-Waltz wymienia się tu m.in. reprezentanta liberalnego skrzydła PiS Pawła Poncyljusza. Z kolei wielu Łodzian liczy, że ich prezydentem będzie chciał zostać minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. A w Krakowie mocną pozycję Jacka Majchrowskiego może osłabić lewicowa koleżanka Joanna Senyszyn.

300-lecie cudu

Coroczna pielgrzymka wyznawców kościoła wschodniego na Świętą Górę Grabarkę jest w tym roku wyjątkowa. Mija bowiem 300 lat od cudu, który miał miejsce w tym świętym dla ortodoksów miejscu. Trwające trzy dni uroczystości wypełnione są modlitwą, śpiewem oraz tradycyjną procesją dookoła cerkwi na kolanach. Pątnicy następnie obmywają swe zranione nogi w pobliskiej 'cudownej' studni. Pielgrzymi przynoszą ze sobą również krzyże, które następnie pozostawiają wśród drzew okalających cerkiew.

Do urn 21 listopada? "Krążą plotki w Sejmie"

Rok 2010 to rok wyborów. Po prezydenckich, jesienią czas na samorządowe, czyli wybory do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Zmienią się też wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Nie wiadomo jeszcze kiedy pójdziemy do urn, ale najbardziej prawdopodobny jest 21 listopada.

Szósty dzień bez wody z kranu

Już szósty dzień mieszkańcy jednej z gmin na Dolnym Śląsku czekają na dostęp do wody pitnej. Z kranów w kilkunastu miejscowościach leci zanieczyszczona bakteriami coli woda. O problemie informują redakcję Kontaktu 24 internauci.

Platforma zacznie na Śląsku

Oficjalnie kampania samorządowa Platformy Obywatelskiej rozpocznie się w październiku a, jak informuje "Rzeczpospolita", inauguracyjna konwencja odbędzie się na Śląsku. Stąd pochodzi Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu parlamentarnego PO, z tego regionu też PO wprowadziła do Sejmu najwięcej - bo 29 - posłów.

Okradały staruszków "na kontrolera"

Wrocławscy policjanci zatrzymali trzy kobiety, które okradały starsze osoby podając się za pracownice administracji. Wchodziły do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to potwierdzić czy osoba, która do nas przyszła jest faktycznie pracownikiem instytucji, na którą się powołuje - przypomina policja.

Agent "Tomek" do Trybunału

Obrońcy byłej posłanki PO Beaty Sawickiej wnieśli do Trybunału Konstytucyjnego dwie skargi. Obydwie dotyczą przepisów, na podstawie których spora część postępowania jest tajna, co zdaniem prawników utrudnia im obronę oskarżonej i daje niesprawiedliwą przewagę prokuraturze.

Głódź: od pomnika nie uciekniemy

Nie ma godniejszego miejsca na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej niż Krakowskie Przedmieście, uważa abp Sławoj Leszek Głódź. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" duchowny propozycje ustawienia monumentu na Powązkach nazywa "nieporozumieniem".

Miał być dom, będzie droga

Ten dom miał być spełnieniem marzeń, ale najpierw musi zostać wyburzony. To z powodu autostrady, jaka będzie przebiegać przez miejscowość Kowalewo i przez powstający właśnie budynek. Zgodę na budowę domu wydały władze powiatu, choć wiedziały, że w tym miejscu przebiegać będzie droga.

Jak wakacje to w Czarnobylu

Wyjazdy na tereny byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu cieszą się sporym zainteresowaniem w krakowskich biurach turystycznych - pisze "Dziennik Polski". W tym roku okolice katastrofy elektrowni zwiedziło już kilka grup.

Siostra Olewnika w konfrontacji z policjantami

Dojdzie do konfrontacji siostry Krzysztofa Olewnika z policjantami, którzy odpowiadali za zabezpieczanie przekazania okupu - informuje "Rzeczpospolita". Według zapewnień prokuratury, konfrontacja odbędzie się w ciągu najbliższych tygodni.

Wypadek radiowozu - 5 rannych

Wypadek z udziałem radiowozu w Poznaniu. Na jednym z głównych skrzyżowań miasta samochód policyjny zderzył się z osobówką. Pięć osób trafiło do szpitala.

Ratował wędkarza z kry, teraz tonącego w Solinie

Kilka miesięcy temu uratował dryfującego na krze wędkarza, teraz wyłowił mężczyznę tonącego w Solinie. Druga akcja to dzieło przypadku, ale młodszy brygadier Daniel Dryniak, a także jego koledzy mogą nazywać się bohaterami.

Czarne skrzynki będą ponownie skopiowane

Ze względów technicznych konieczne jest ponowne skopiowanie kilku fragmentów z czarnych skrzynek. Poinformował o tym Naczelny Prokurator Wojskowy gen. Krzysztof Parulski, który we wtorek przybył do Moskwy, gdzie ma odebrać m.in. protokoły zeznań części świadków przesłuchanych przez Rosjan.

"Zapateryzm? Komorowscy fundowali kościoły"

Nie wprowadza do Polski zapateryzmu, ale ani krzyża, ani pomnika pod Pałacem nie chce. - Obecna sytuacja jest ryzykowna dla wszystkich. A najbardziej chyba dla Kościoła, który już płaci za ten konflikt - uważa Bronisław Komorowski. W wywiadzie dla "Polityki" prezydent zapowiedział zmiany w swojej kancelarii i w BBN. Poinformował także o pierwszych zagranicznych podróżach.

"Wrzucę wam małpę z twiksem"

Łamanie monopolu tradycyjnych mediów na informację, pokazywanie światu, co się dzieje na naszym podwórku, oraz szkoła dziennikarska – to, zdaniem Grzegorza Miecugowa i Roberta Leszczyńskiego, korzyści z istnienia Kontaktu 24. Reporterem 24 może być każdy, kto się zarejestruje na stronie Kontaktu.

PO przyspiesza jesienią. Co z zawetowanymi ustawami?

Lista obietnic jest długa. Znajdują się na niej ustawy deregulacyjne, podatkowe, powodziowe i społeczne, zniżki dla studentów i żłobki, a przede wszystkim pakiet zdrowotny. Wszystkie te projekty mają do Sejmu trafić jesienią - zapowiada PO. Rządowo-parlamentarny zespół zastanawia się też nad wycofaniem z Trybunału Konstytucyjnego przynajmniej niektórych ustaw skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego.

TVP nie pokaże koncertu na rocznicę "S"

- 31 sierpnia w 30. rocznicę Solidarności Europejskie Centrum Solidarności organizuje widowisko w Stoczni Gdańskiej, dofinansowywane z budżetu państwa. Jestem zaskoczony, że TVP odmawia jego transmisji. To niezrozumiałe - oświadczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Rzeczniczka TVP zapewnia, że obchody będą pokazywane na wszystkich antenach.

"Potop" podtopiony

Siedem tysięcy książek z biblioteki w Górkach Małych na Podbeskidziu w czasie powodzi znalazło się w wodzie, wielu nie udało się uratować. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili pomóc. Specjalna przesyłka do Górek Małych dotarła też z TVN - udało nam się zebrać dwa tysiące książek.

"Solidarność" prezydenta nie zaprasza

Śląsko-Dąbrowska Solidarność nie zaprosiła prezydenta Bronisława Komorowskiego na obchody 30-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich. Według szefa śląskich struktur związku decyzja została podjęta ze względu na "godność urzędu prezydenta".

Podciął gardło własnej babci. Odsiedzi 5 lat

Pobił i podciął szyję swojej 76-letniej babci. We wtorek łódzki sąd okręgowy zmienił kwalifikację czynu Pawła O. z usiłowania zabójstwa na uszkodzenie ciała. Tym samym 26-latek został skazany na zaledwie pięć lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Ochroniarze usłyszą zarzut śmiertelnego pobicia

Przyczyną śmierci uczestnika festynu w Korfantowie było pobicie - orzekli specjaliści po przeprowadzeniu sekcji zwłok. W związku z tym, prokuratura postanowiła postawić dwóm zatrzymanym pracownikom ochrony zarzuty pobicia za skutkiem śmiertelnym - informuje portal 24opole.pl.

Mięso do kebabów z czeluści Centralnego

Remont Dworca Centralnego w Warszawie odkrywa zadziwiające tajemnice. Wykonawca robót w podziemiach dworca - na "Poziomie -2” natknął się na... dziką hurtownię mięsa do kebabów – donosi „Życie Warszawy”.

Poparcie dla rządu zmienia się w niechęć

- Spada poparcie dla gabinetu Donalda Tuska - wynika z sondażu CBOS. W sierpniu rząd popierało 38 proc. Polaków, a przeciwnego zdania było 31 proc. respondentów. Ta pierwsza grupa stopniała o pięć pkt proc. O tyle samo wzrosła grupa przeciwników.