Pierwszy polski żołnierz w niewoli od II Wojny Światowej?

Polski żołnierz uznany za "zaginionego w akcji" został prawdopodobnie wyciągnięty z pola bitwy i uprowadzony przez talibów - sądzi "Gazeta Wyborcza". Dziennik przypomina, że kilka tygodni temu, także podczas patrolu, w sąsiadującej z Ghazni prowincji Paktika porwany został żołnierz amerykański. Ukrywany jest najprawdopodobniej w tym samym powiecie, w którym doszło do poniedziałkowego ataku.

Łup z obozu zagłady ukryli w kanapkach

Dwóch nastolatków w czasie wycieczki okradło Muzeum byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Chłopcy w wieku 16 i 17 lat zniszczyli kilka eksponatów oraz ukradli 1200 zł i bloczki biletowe. By ustalić sprawcę kradzieży, policja zawiozła na komisariat całą wycieczkę - w sumie 40 osób.

Nie chcą mieszkać na Kościelnej

Mieszkańcy wioski Gietrzwałd protestują przeciw decyzji swoich radnych, którzy postanowili wprowadzić w miejscowości nazwy ulic. We wtorek w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym rusza w tej sprawie proces.

Stanie miedziowy gigant. "Boimy się wrogiego przejęcia"

We wtorek rano rozpocznie się strajk w jednej z największych polskich zakładów KGHM Polska Miedź SA. Według zarządu spółki, strajk będzie nielegalny. - Jesteśmy gotowi na wszelkie konsekwencje - zapowiedział w programie "24 Godziny" szef miedziowej Solidarności Józef Czyczerski.

"Trudno być optymistą" Wciąż szukają żołnierza

- Musimy trzymać kciuki za zaginionego żołnierza - apelował w programie "24 godziny" Radosław Sikorski. Szef MSZ nie ukrywa jednak, że o szczęśliwy finał będzie bardzo ciężko. - O ile wiem, trudno być optymistą w tej sprawie - przyznawał. Mimo największego w historii ostrzału polskich żołnierzy w Afganistanie minister jest jednak pewien, że trzeba tam zostać.

Thun p.o. w PO

Róża Thun została p.o. szefowej krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Stanowisko te będzie pełniła do czasu wewnątrzpartyjnych wyborów, które odbędą się pod koniec roku.

Roman Polko pyta: Co chcemy tam osiągnąć?

- Zbudowaliśmy w Afganistanie wieżę Babel. Nie potrafimy się porozumieć. Gdyby było inaczej, nadeszłoby silne wsparcie - mówił w "Faktach po Faktach" były dowódca GROM Roman Polko. - Co my chcemy tam osiągnąć? Jakie są kryteria zwycięstwa - pytał retorycznie generał.

"Jestem gotowa na wszystko, najwyżej pójdę za kratki"

Anna C.-K. broni się przed zarzutami śledczych i w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że "żadnego funkcjonariusza nie napadła". - On uparł się żeby zrobić mi krzywdę. A ja już naprawdę ogromną karę za to wszystko poniosłam - podkreśla. Zaznacza jednak, że dziś "jest już gotowa na wszystko", nawet na więzienie.

Chuligani zastraszają wieś. Wszyscy milczą

Mieszkańcy wsi Stara Dąbrowa na Pomorzu od miesięcy są terroryzowani przez młodych chuliganów. Większość z nich jednak milczy ze strachu. Obalić mur milczenia postanowiła w końcu jednak Alicja Adamkiewicz, która została przez nich okradziona. Zgłosiła sprawę na policję, a złodziei złapano. Sytuacji to jednak nie poprawiło, ponieważ przestępców - po raz kolejny - wypuszczono

Sześć godzin ostrzału. Polski żołnierz zaginął

Dramatyczna bitwa Polaków w Afganistanie. Jak relacjonuje reporter TVN24 z Afganistanu, polscy żołnierze wraz z ich afgańskimi towarzyszami "zostali zaatakowani z niezwykłą siłą" w północno-zachodniej części prowincji Ghazni. Czterech z nich zostało rannych, a jeden uznawany jest za zaginionego. Afgańskie MON zapewniło ministra Klicha, że zrobi wszystko, by go odnaleźć.

Zmarł Jan Tarasin

8 sierpnia zmarł Jan Tarasin, malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał 83 lata. Informację portalowi "Rzeczpospolitej" przekazał w poniedziałek syn artysty, Jakub.

Poseł o prokuratorze: "krętacz". Engelking: to mnie obraża

- Prokurator Engelking stosuje obstrukcję prac komisji ds. nacisków. Zachowuje się jak drobny krętacz - w TVN24 skarży się przewodniczący komisji Sebastian Karpiniuk. Jerzy Engelking odpowiada: - To jest obraźliwa wypowiedź. Nie stosuję żadnej obstrukcji prac i nie obrażam jej członków. Rozważę podjęcie środków dyscyplinujących gwarantowanych przez prawo, wobec posła Karpiniuka.

Śledzą media na zlecenie prezydenta

Całodobowy monitoring 71 tytułów prasowych, 12 stacji telewizyjnych, 14 radiowych i 16 portali internetowych - takiego zadania podjęła się firma, która wygrała przetarg na "monitoring mediów", rozpisany przez Kancelarię Prezydenta.

"Doda jest bardzo wierząca. Mówiła o winie bezalkoholowym"

Słowa Doroty "Dody" Rabczewskiej o "naprutym winem i palącym jakieś zioła" autorze Biblii wzbudziły gniew Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Przewodniczący komitetu - Ryszard Nowak - złożył do Prokuratora Generalnego zawiadomienie w sprawie publicznego znieważenia Biblii. Menagerka piosenkarki, Maja Sablewska, sprawę jednak bagatelizuje: - Z tego co wiem, Dodzie chodziło o wino bezalkoholowe - tłumaczyła w rozmowie z tvn24.pl.

Amstaff pogryzł dziewczynkę. Kara: 300 zł

Po tym, jak tydzień temu amstaff pogryzł pięcioletnią dziewczynkę w jednej z krakowskich restauracji, jej właścicielka musiała przyjąć kontrolę sanepidu. Dostała 300-złotowy mandat. Kobieta nie została jeszcze przesłuchana przez prokuraturę. Może jednak usłyszeć zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Anna C.-K. usłyszała zarzuty

Anna C.-K., aktorka znana między innymi z występów w spotach PO i PiS, oraz licznych zawirowań wokół jej osoby, usłyszała prokuratorskie zarzuty. Śledczy twierdzą, że naruszyła nietykalność cielesną i znieważyła policjanta. Aktorka nie przyznaje się do winy.

Biegli: wiadukt w Świdnicy był źle oznakowany

Jest już ekspertyza w sprawie marcowego wypadku autokaru w Świdnicy. Biegli stwierdzili, że wiadukt kolejowy, w który uderzył autobus wiozący dzieci, był źle oznakowany. Ponadto - zdaniem ekspertów - bez winy nie jest też kierowca, który nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego. W wypadku rannych zostało 35 osób.

Podejrzany ws. Olewnika współpracował z "Fraglesem"?

Prokuratura chce przedłużenia aresztu dla Jacka K., wieloletniego przyjaciela Krzysztofa Olewnika, który jest podejrzany o współudział w jego porwaniu. Przypuszcza bowiem, że może uciec za granicę. W piśmie do sądu, do którego dotarła TVN24 dowodzi, że miał związek z przestępstwem, bo znał kluczowych dla sprawy gangsterów. Czy to wystarczy?

"Gdzie masz ch... czapkę?!". Kropiwnicki w prokuraturze

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki stanął w poniedziałek przed prokuratorem i został przesłuchany jako świadek w postępowaniu dotyczącym domniemanego znieważenia strażnika miejskiego. Według mediów, Kropiwnicki miał wykrzyczeć do strażnika: "Do k... nędzy! Jak was potrzeba, to was nie ma! Gdzie masz ch... czapkę?!"

Pogrom w świecie gołębi. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie 30 tysięcy gołębi biorących udział w mistrzostwach Polski, które - najprawdopodobniej z powodu fatalnej pogody - nie doleciały do kraju. Hodowcy winą za zaginięcie podopiecznych obarczają zarząd Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Policjanci będą palić trawę

Las konopi indyjskich rósł na nielegalnej plantacji w Kiernozi k. Łowicza (woj. łódzkie). Ze zlokalizowanych przez policję 470 krzaków mogłoby powstać 7 kg marihuany, wartej około 200 tys. złotych. Ale nie powstanie - uprawa pójdzie z dymem.

Osobówka wpadła na autobus - są ranni

Na duże utrudnienia napotkali kierowcy poruszający się drogą krajową nr 7. W miejscowości Górka koło Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) z nieznanych jeszcze przyczyn kierowca osobowego nissana wjechał na autobus. Są ranni.

Zrabowane węże i pająki ukryli w lesie

Policjanci schwytali dwóch złodziei, którzy kilka dni temu ukradli kilkaset pająków ptaszników oraz kilkadziesiąt węży i gekonów ze sklepu zoologicznego w Częstochowie. Wszystko jest pod kontrolą - zapewniają policjanci.

"O. Rydzyk okazał ignorancję i rasizm"

Te bezmyślne słowa powodują ból, a nawet śmierć. Odrzucamy tę ignorancję i rasizm - w taki sposób redemptoryści z zagranicy zareagowali na wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka, który o czarnoskórym zakonniku powiedział: "Murzyn. On się nie mył wcale".

Przeciwnicy Madonny chcą ją zagłuszyć

Katolicy, którzy sprzeciwiają się koncertowi Madonny, chcą zagłuszyć jej koncert śpiewając hymn narodowy i pieśni religijne o Matce Bożej. Swój piknik zorganizują w miejscu występu gwiazdy pop. Mają ich wesprzeć pseudokibice - pisze "Dziennik".

Jeszcze w 1969 zacierali ślady Katynia

Szef KGB Jurij Andropow jeszcze w 1969 roku kazał zatrzeć ślady mordu na Polakach, gdy ukraińskie dzieci znalazły groby kilku tysięcy rozstrzelanych polskich oficerów - pisze "Gazeta Wyborcza". Informacje opiera na ujawnionych niedawno dokumentach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Trzej tenorzy w bratobójczej walce o prezydenturę?

Donaldowi Tuskowi może przybyć kolejny konkurent w wyborach prezydenckich. Do startu namawiany jest Maciej Płażyński. Jeśli podejmie wyzwanie - podobnie, jak Andrzej Olechowski - kampania może przerodzić się w bratobójczą walkę między założycielami PO - pisze "Dziennik".

Urlop w kraju na topie

Większość Polaków wybrałaby urlop w kraju, nawet gdyby było ich stać na wczasy zagraniczne - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Mając wybór, - 51 proc. ankietowanych spędziłoby urlop w Polsce, a 44 proc. - za granicą.