Prezydent Mysłowic oskarżony

Prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra został oskarżony o przekroczenie uprawnień przy przyznawaniu mieszkań komunalnych oraz poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym sprzed 5 lat. On sam odpiera zarzuty i twierdzi, że był nękany przez organy ścigania.

Bilans wakacji na drogach: 773 zabitych, 10 tys. rannych

Tegoroczne wakacje na drogach okazały się nieco bezpieczniejsze niż poprzednie. I tak zginęły jednak 773 osoby, a ponad 10 tys. zostało rannych. Ogółem w czasie wakacji miało miejsce 7 628 wypadków. Ujęto ponad 33 tysiące pijanych kierowców - taki bilans przedstawiła policja.

Prokuratura przedłuży śledztwo ws. chłopca z Cieszyna?

Bielska prokuratura planuje przedłużyć do końca roku głośne śledztwo w sprawie śmierci chłopca, którego ciało znaleziono wiosną na obrzeżach Cieszyna - informuje PAP. Wciąż nie wiadomo, kim był, ani skąd pochodził chłopiec, którego wiek oszacowano na dwa lata.

Przekazaliśmy Rosjanom wszystkie dokumenty

Polska prokuratura wojskowa zakończyła już realizację rosyjskiego wniosku o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej - dowiaduje się TVN24. Rosjanie prosili m.in. o przesłuchanie członków rodzin ofiar, załogi samolotu Jak-40, urzędników przygotowujących podróż 10 kwietnia, a także służb technicznych przygotowujących prezydencki samolot.

Kasacja ws. linczu we Włodowie oddalona

To już ostateczny koniec procesu ws. głośnego linczu we Włodowie. Trzej bracia W. są już ostatecznie skazani na 4 lata więzienia w zawieszeniu. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrony, która chciała zwrotu sprawy do I instancji. Mężczyźni i tak są na wolności po ułaskawieniu przez prezydenta.

"Z takim Kaczyńskim PiS nie odbierze władzy PO"

Przy takiej retoryce Jarosława Kaczyńskiego PiS zawsze będzie siedziało w ławach opozycyjnych i nie odbierze władzy Platformie - powiedział w RMF FM poseł PiS Paweł Poncyljusz. I przyznał jednocześnie, że wolałby prezesa PiS z kampanii wyborczej. - Chciałbym, żeby w PiS wróciła tamta retoryka - podkreślił polityk PiS.

"Oto nasze prawdziwe zarobki"

Na dobry początek roku szkolnego, minister edukacji Katarzyna Hall zadeklarowała obiecane przez premiera podwyżki dla nauczycieli. "Będzie to także kolejny rok, w którym nauczyciele, jako jedyna budżetowa grupa zawodowa w Polsce, otrzymają znaczące podwyżki wynagrodzeń" - zadeklarowała minister. Co na to sami zainteresowani? Na skrzynce mailowej Kontaktu 24 zawrzało.

112 to prowizorka. NIK krytykuje pięciu ministrów

Wdrażany od lat system alarmowego numeru telefonicznego 112 jest prowizoryczny i nieskuteczny, wybranie numeru często się nie udaje - alarmuje Najwyższa Izba kontroli w raporcie przesłanym Sejmowi. NIK krytykuje zwłaszcza działania MSWiA. Resort odpiera zarzuty.

Większość śledztw IPN do umorzenia?

Instytut Pamięci Narodowej obawia się, że nie będzie mógł dokończyć kilkuset prowadzonych spraw o przestępstwa z epoki PRL. Jak pisze "Dziennik Polski", następstwem wyroku Sądu Najwyższego w sprawie "ścieżek zdrowia" w Radomiu w 1976 r. może być umorzenie wszystkich spraw poza tymi, w których w grę wchodzi zabójstwo, usiłowanie zabójstwa bądź ciężkie uszkodzenie ciała.

Wielki pożar w składzie odpadów

Wielki pożar składowiska odpadów w Dąbrówce Wielkopolskiej w woj. lubuskim. Strażacy walczyli z ogniem od wtorku rano. To już drugi pożar składowiska w ciągu kilku dni. Strażacy podejrzewają, że ktoś celowo zaprószył ogień.

U rekina hazardu działała grupa przestępcza?

Dwóch menedżerów pracujących dla lidera branży hazardowej Zbigniewa Benbenka usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Ma to związek ze śledztwem ws. jednorękich bandytów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Syreny obudziły Wieluń

O godz. 4.40 mieszkańców Wielunia obudził dźwięk syren alarmowych. W ten sposób rozpoczęto obchody 71. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i przypomniano wydarzenia z 1 września 1939 r., gdy Wieluń został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. Nalot nastąpił jeszcze zanim padły pierwsze strzały na Westerplatte.

Polak przesadza z antybiotykami

Polacy chcą brać antybiotyki nawet przy zwykłej grypie; w rezultacie lawinowo przybywa bakterii odpornych na leki - alarmuje "Rzeczpospolita". Efekt jest taki, że coraz bardziej uodparniamy się na silne medykamenty, które z czasem przestają pełnić swoją rolę.

Poseł PiS dobry na miasto

- Na prezydentów miast Prawo i Sprawiedliwość wystawi głównie parlamentarzystów, na nich bowiem wskazały zamówione przez tę partię badania sondażowe - informuje "Rzeczpospolita". Jak powiedział gazecie poseł PiS Jarosław Jagiełło, o ostatecznej akceptacji kandydatów zdecyduje w połowie września Komitet Polityczny partii.

Pod kościołami rosną kolejki po rozwód

- W Polsce trwa boom na rozwody kościelne - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". I choć za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. zł, to w minionym roku w 40 sądach diecezjalnych złożono aż 10 tys. wniosków.

"Twój Anioł Wolność ma na imię"

- Solidarność to wolność, to Lech Wałęsa, to 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po słusznej stronie - mówił podczas przemówienia inaugurującego widowisko "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" prezydent Bronisław Komorowski. Obok niego na scenie pojawił się Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz. Medalem Wdzięczności uhonorowano 325 osób z zagranicy, które wspierały związek.

Woda przybiera. Alarmy przeciwpowodziowe na południu

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono już w dwóch małopolskich gminach, wcześniej wojewoda śląski ogłosił je w pięciu powiatach województwa. Przed przybierającą wodą ostrzega mieszkańców Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Z wodą - ale nie z nieba, lecz spływającą z autostrady - zmagają się mieszkańcy krakowskiego Bieżanowa.

Jasser ułatwi życie Polakom

Adam Jasser został nowym pełnomocnikiem szefa rządu ds. walki ze zbędną biurokracją. O nominacji poinformował we wtorek po południu premier Donald Tusk. Jak tłumaczył, jego zadaniem będzie "przyspieszanie prac nad ustawami deregulującymi nasze życie". Jasser już dzisiaj zapowiada, że w ciągu miesiąca przygotuje pakiet ustaw ułatwiających założenie firmy.

Zgierz bez toalety, nikt nie chce tam pracować

Zgierz nie ma publicznej toalety. Jedna jest zamknięta, bo jest w kiepskim stanie. Drugiej - całkiem nowej - nie ma kto prowadzić. Nie są tym nawet zainteresowani bezrobotni, mimo że w powiecie 14 proc. mieszkańców nie ma pracy.

"Dobre wieści:)". U Tomka lepiej

- Stan Tomka się poprawia - piszą lekarze na facebookowym profilu Centrum Zdrowia Dziecka. W środę chłopca, który zatruł się grzybami, czeka standardowa operacja odtworzenia dróg żółciowych po przeszczepie wątroby. Lekarze są dobrej myśli.

Pomnik cichych bohaterów „S”

Na stronach „Encyklopedii Solidarności” miał powstać pomnik cichych bohaterów demokratycznej opozycji. Właśnie ukazał się jej pierwszy tom. Od tego jak czytelnicy przyjmą książkę zależy, czy będą jej kolejne odcinki.

6 miesięcy za znieważenie flagi

Zerwała flagę wiszącą na budynku i chciała ją spalić. To jednak jej się nie udało więc napisała na materiale obraźliwe słowa. Po wszystkim zgłosiła się na policję. Dziś Monika P. doczekała się wyroku za swoje działanie. Sąd skazał ją na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy.

Premier ma mniej przeciwników niż rząd

Premier Donald Tusk ma tyle samo zwolenników co przeciwników - po 46 proc. Gorzej oceniany jest rząd, któremu przeciwna jest ponad połowa Polaków. 45 proc. badanych sądzi, że Bronisław Komorowski będzie dobrym prezydentem, a 35 proc., że nie - takie wyniki przynosi sierpniowy sondaż TNS OBOP.

Pijany rajd pod prąd. Wyrok w zawiasach

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć - taką karę otrzymał 54-letni pirat drogowy, który w grudniu ubiegłego roku szalał po białostockich ulicach. Zdaniem prokuratury wyrok jest zbyt łagodny, a obrońcy uznają, że zbyt surowy. Obie strony zapowiadają apelacje.

Jak bombowce leciały na Wieluń

Już wiadomo, jak brzmi pierwszy polski dokument II wojny światowej. To niepublikowany dotąd meldunek sytuacyjny z 1 września 1939 r. z godz. 4.49, informujący o niemieckich bombowcach lecących w kierunku Wielunia.

Zleciła porwanie swojej córki

Policjanci z Pabianic zatrzymali czworo porywaczy dwuletniej dziewczynki. Wśród nich była matka dziecka, jak się okazało, inicjatorka uprowadzenia. Kobieta nie mogła pogodzić się z decyzją sądu o oddaniu córki pod opiekę ojca. Porywaczom grozi do 3 lat więzienia. Dwulatka cała i zdrowa wróciła do ojca.

Decyzyjny paraliż w stolicy

Miało być centrum kongresowe i hala sportowo-widowiskowa. Zamiast placu budowy, mamy urzędników przerzucających się odpowiedzialnością za decyzyjny paraliż pod Stadionem Narodowym.

Dziennikarz "Wyborczej" rzecznikiem MSZ?

Marcin Bosacki, korespondent "Gazety Wyborczej" w USA, od przyszłego tygodnia będzie rzecznikiem MSZ - informuje PAP, powołując się na źródła zbliżone do resortu.

"Związek, który się utożsamia z jedną partią, traci"

- Odczuwałem niedosyt, jeśli chodzi o mądrość przywódców związkowych, którzy nie powinni się dać wprowadzić w jeden kanał polityczny - komentował w TVN24 wczorajsze wydarzenia podczas obchodów 30. rocznicy powstania "Solidarności" abp Tadeusz Gocłowski. Z kolei zdaniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, poniedziałkowe widowisko było kilkoma godzinami "orwellowskiej nienawiści".