Fakty TVN: Czekali godzinę z wezwaniem ratowników

Pogotowie zostało wezwane 40 minut od katastrofy w kopalni "Wujek-Ślask", a Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego jeszcze później - godzinę i 5 minut od wypadku. Rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Ryszard Fedorowski zapewnia jednak, ze nie miało to wpływu na pomoc dla rannych. - Wszyscy zaraz po wydobyciu na powierzchnię byli pod opieką lekarzy - stwierdził.

11.02 - zaczyna się akcja

Kilka dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" służby ratunkowe przedstawiły relację z pierwszych minut akcji ratunkowej. Przeczytaj, co działo się na kopalni i jak działali ratownicy.

"Nowy mur berliński rośnie w Gruzji"

Europejscy intelektualiści i politycy występują w obronie Gruzji. Apelują do Unii Europejskiej, by broniła Gruzji przed Rosją, zajmującą - jak podkreślono - "nielegalnie jej ziemie". Apelowali o opracowanie strategii, która ma doprowadzić do wycofania rosyjskich wojsk z gruzińskiego terytorium.

Kopalnie sprawdzi NIK

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę kopalni węgla. Sprawdzi największe zakłady, w tym kopalnię "Wujek-Śląsk" pod kątem planów wydobywczych i bezpieczeństwa górników. Jak powiedział rzecznik Izby Paweł Biedziak, kontrola była planowana od kilku miesięcy, a jej termin przypadkowo zbiegł się z katastrofą w "Wujku-Śląsk".

Barack zrobił tak, jak chcieli Polacy

Aż 48 proc. Polaków opowiedziało się przeciwko ulokowaniu tarczy antyrakietowej w naszym kraju. Swoje "nie" wyrazili w sondażu CBOS jeszcze przed rezygnacją prezydenta USA z inwestycji. Decyzja Baracka Obamy jest im więc na rękę.

Dzieci z Auschwitz na ulotce przeciwko spalarni

Fotografia wychudzonych dzieci z obozu koncentracyjnego w Auschwitz na ulotce przeciwko budowie spalarni odpadów w Białymstoku. Na taki kontrowersyjny pomysł wpadło stowarzyszenie "Opcja Społeczna". We wtorek sprawa trafiła do prokuratury.

Ukradł BMW w Danii. Wpadł pod Ostródą

23-letni Litwin, gdy nie dostał pracy w Danii, postanowił wrócić do domu skradzionym w tym kraju BMW. Jednak po drodze - w okolicach Ostródy - przekroczył prędkość i został zatrzymany do policyjnej kontroli. Wiadomość o tym, że luksusowe BMW została skradzione, była już w policyjnym systemie.

Czego nie zobaczyli kontrolerzy w Wujku-Śląsk

Zalali część wyrobiska wodą, żeby nie wpuścić tam inspektora, przed kontrolą znosili na dół dodatkowy sprzęt wentylacyjny, a osobisty czujnik górnika wskazywał co innego niż ten należący do inspektora - tak zdaniem jednego z górników wyglądały kontrole w kopalni "Wujek". Dotarliśmy do świadka kontroli Wyższego Urzędu Górniczego z kwietniu tego roku.

Strzelanina w centrum Katowic

Policjanci z Katowic postrzelili dwóch złodziei samochodów, którzy próbowali ukraść samochód na jednym z osiedli w stolicy Śląska. Złodzieje uciekając omal nie przejechali funkcjonariuszy, gdy ci zamierzali ich zatrzymać.

"Przełamać gigantyczne lobby, które zarabia na Śląsku"

Premier w ostrych słowach o przemyśle węglowym w Polsce. - Trzeba przełamać gigantyczne lobby na Śląsku. Najwyższy czas, żeby powiedzieć "nie" kopaniu węgla tam, gdzie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem życia - mówił Donald Tusk w TVN24. Obiecał też wyjaśnienie sprawy opóźnionego przyjazdu karetek do kopalni i zapowiedział pomoc finansową dla rodzin górników.

Premier: Nie podniecają mnie media publiczne

Nie chronimy Piotra Farfała - zapewnił w TVN24 premier Donald Tusk. I zadeklarował, że wesprze każdego, kto przerwie ten chocholi taniec i odbierze politykom media publiczne. Rząd nie zmierza bowiem zgłaszać kolejnego projektu ustawy medialnej. - Nie podniecają mnie media publiczne - stwierdził szef rządu.

Dwa podziemne pożary w kopalniach

Dwa pożary wybuchły w nocy z poniedziałku na wtorek w kopalniach "Mysłowice-Wesoła" i "Piekary". Na szczęście nikomu nic się nie stało. Informację otrzymaliśmy od internautów na platformę Kontakt TVN24.

W kopalni jednak wybuchł metan

W kopalni "Wujek-Śląsk" doszło nie tylko do zapalenia, ale i wybuchu metanu. Widać to po podziemnych wyrobiskach - ocenił prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. Wcześniej taką możliwość sygnalizowali eksperci.

"TVP to piramida korporacyjnego strachu"

- Telewizja to straszliwy gmach ze sfrustrowanymi, przerażonymi ludźmi. To piramida korporacyjnego strachu - tak zamieszanie w TVP ocenia Krzysztof Krauze. Reżyser postuluje całkowite odpolitycznienie mediów publicznych. Tymczasem obecny p.o. prezesa Bogusław Szwedo w radiu TOK FM zapowiada, że w konkursie na prezesa nie wystartuje.

Z broni Blidy zniknęły odciski palców

Z broni, z której śmiertelnie postrzeliła się Barbara Blida, zniknęły odciski palców. Może to oznaczać, że była posłanka SLD nie popełniła samobójstwa - uważa "Gazeta Wyborcza".

Uwaga TVN: Karetki wezwano dopiero po 40 minutach

Karetki pogotowia zostały wezwane na pomoc dopiero 40 minut po wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk" - dowiedzieli się dziennikarze Uwagi TVN. Pożar pojawił się około godz. 10.15, jednak pogotowie wezwanie odnotowało dopiero kilkadziesiąt minut później - o 10.53. Rzecznik kopalni późną reakcję tłumaczy m.in. tym, że nie od razu było wiadomo, co się stało pod ziemią.

Kutz: Ludzie pracują jak szczury

Kazimierz Kutz nie ma wątpliwości: stan polskiego górnictwa jest tragiczny. Pochodzący ze Śląska poseł PO ma jednak pomysł, jak naprawić sytuację: - Trzeba sprywatyzować górnictwo - zaproponował w programie "24 godziny". - Bo gdyby to (wypadek w kopalni "Wujek-Śląsk) się stało w prywatnej kopalni, to właściciel tej kopalni byłby skończony - dodał.

Tusk w końcu powie, co myśli o TVP

Katastrofa w kopalni "Wujek-Śląsk", walka o władzę w TVP i wycofanie się Amerykanów z budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce - na pytania o najważniejsze wydarzenia ostatnich dni będzie odpowiadał TVN24 już o 9.15 premier Donald Tusk.

Policjant w notesie herszta porywaczy

W notatniku porywacza Krzysztofa Olewnika, Wojciecha Franiewskiego, gdańska prokuratura znalazła numer telefonu byłego policjanta - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Śledczy ustalili, że funkcjonariusz to brat byłego wiceszefa Agencji Wywiadu w rządzie SLD.

Lewica doniesie na PL.2012

SLD zarzuca spółce PL.2012, że ta marnuje publiczne pieniądze. Zdaniem lewicy wydawanie co miesiąc 60 tys. na usługi prywatnej kancelarii prawnej to zbytnia rozrzutność. Posłowie tej partii zamierzają w związku z tym złożyć doniesienie do prokuratury oraz zawiadomić CBA i NIK - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Minister sportu jednak problemu nie widzi.

Za prywatne studia zapłaci państwo?

Rektorzy prywatnych uczelni chcą dopłat z budżety państwa do czesnego dla swoich studentów - donosi "Rzeczpospolita". Ich zdaniem zwiększy to konkurencję na rynku szkolnictwa wyższego. Ze swoją prośbą wystąpili już do minister nauki Barbary Kudryckiej, a ta nie mówi "nie".

Walka o skórę, walka o życie

Przez skórę oddychamy, dzięki niej czujemy dotyk i ból. Gdy jest poparzona, burzy całą gospodarkę organizmu. Chorym na pomoc przychodzi - korzystająca z najnowocześniejszych technik - medycyna poparzeniowa. Specjaliści jednak podkreślają: jest ona jedną z najtrudniejszych dziedzin lekarskich.

"Jeśli nie będziemy rozmawiać, dojdzie do wojny domowej"

Grzegorz Napieralski przekonuje, że jego partia nie zawarła koalicji z PiS. - Chcecie wmówić Polakom nieprawdziwą koalicję. Coś, czego nie ma - powiedział do prowadzących program "Teraz My". Chwilę później oświadczył jednak, że jeśli partie w parlamencie nie będą ze sobą rozmawiać, to dojdzie do wojny domowej.

Zostaw auto w domu – daj odpocząć środowisku

We wtorek, po raz jedenasty, na całym świecie obchodzony jest światowy dzień bez samochodu. Swoje "cztery kółka" zostaw więc na parkingu, a do pracy przejdź się na piechotę, pojedź rowerem albo komunikacją miejską. W tej ostatniej dzisiaj nie musisz kasować biletu.

"Słowa Kownackiego to wyraz frustracji"

Absurd - tak Małgorzata Bochenek podsumowuje doniesienia, jakoby to przez nią z Kancelarii Prezydenta odszedł Piotr Kownacki. - Z ministrem Kownackim współpracowało mi się bardzo dobrze – zastrzega prezydencka minister na łamach "Rzeczpospolitej".

Za mandat jak za lodówkę - zapłacisz kartą

Czy już niedługo mandaty za przekroczenie prędkości, śmiecenie czy zakłócanie ciszy nocnej będziemy mogli opłacać kartą kredytową? Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - pisze "Metro".

"Taniec trwał mniej niż minutę" "Prezydent wyłączył sumienie"

- To było coś okropnego. (...) Myślę, że prezydent, żeby pójść na te czastuszki wiejskie i się tam bawić, być w świetnym humorze i tańczyć, musiał wyłączyć sumienie - ocenił ostro w programie "24 godziny" poseł PO Kazimierz Kutz "taneczną wpadkę" Lecha Kaczyńskiego. Głowy państwa przed zarzutami broni jednak szef BBN Aleksander Szczygło: - To czepianie się wszystkiego, co robi prezydent. Bez względu na to, co by zrobił, i tak byłby krytykowany.

Wenderlich: PO broni neofaszysty

- Platforma Obywatelska dała Farfałowi carte blanche, więc pewnie będzie się przywiązywał pasami do fotela - powiedział Jerzy Wenderlich z SLD w programie "24 Godziny". - Nie chcemy skoku na media publiczne, nie mieszajcie nas w to - odpierał Sławomir Nitras (PO)

Kontrole mogą być niezapowiedziane. Czemu nie są?

Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.