- Stworzyłem to muzeum, otworzyłem wystawę. Byłem gotowy zostać do końca mojego kontraktu, ale placówkę zlikwidowano. Nie widzę powodów, dla których miałbym zostać w nowym muzeum, kierowanym przez kogoś innego - powiedział żegnający się z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Paweł Machcewicz.
Minister kultury połączył Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W wyniku fuzji powstała zupełnie nowa instytucja. Na jej czele stoi p.o. dyrektora dr Karol Nawrocki, który dotychczas pracował w biurze edukacji Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Kadencja dotychczasowego dyrektora placówki prof. Pawła Machcewicza została przerwana. Jego stanowisko przestało istnieć od 6. kwietnia.
- Spotkałem się z dyrektorem Nawrockim. Przebiegało to w spokojnej i cywilizowanej atmosferze. Otrzymałem propozycję pracy jako główny specjalista w dziale naukowym. Oczywiście odrzuciłem te warunki. W związku z tym właśnie zaczął mi się trzymiesięczny okres wypowiedzenia - powiedział na antenie TVN24 prof. Machcewicz.
"Polska jest w centrum naszej opowieści"
Były już dyrektor zamierza teraz wrócić do pracy naukowej. Podkreśla jednak, że dalej będzie się przyglądał temu jak funkcjonuje muzeum, które stworzył ze swoim zespołem od podstaw.
- Najważniejsze teraz jest, żeby wystawa została w swoim integralnym, niezmienionym kształcie. Niepokoją mnie zapowiedzi nowego dyrektora, że bierze pod uwagę wprowadzanie zmian. Ja będę tego bronił wraz z innymi jej twórcami na gruncie prawa autorskiego - mówi prof. Machcewicz.
Naukowiec liczy, że dr Nawrocki po obejrzeniu wystawy uzna, że "jest ona bardzo dobra" - To właśnie Polska jest cały czas w centrum tej naszej opowieści - dodaje Machcewicz.
Były dyrektor nie chciał ocenić swojego następcy. Na pytanie reporterki, odpowiedział, że "to byłoby niestosowne".
Muzeum za darmo? Przez kilka dni
W ciągu najbliższych kilku dni wstęp dla zwiedzających do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie bezpłatny - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "W związku z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, które nastąpiło 6 kwietnia., za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, w ciągu najbliższych kilku dni wstęp dla zwiedzających do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie bezpłatny"- czytamy na stronie resortu. "Nowy dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki zaprasza gości z Polski i zagranicy do odwiedzenia wystawy, zapewniając jednocześnie, że gdańska placówka funkcjonuje obecnie bez zmian w ekspozycji - dodano w komunikacie MKiDN.
Nie pomogły protesty. Połączyli muzea
W czwartek minister kultury podjął decyzję o połączeniu dwóch gdańskich muzeów, w związku z czym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej. Decyzja zapadła po tym, gdy w środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek. Gliński mówił w czwartek, że placówce został nadany nowy statut, "w ramach, którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej". Wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewnił też, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów "będą pracownikami nowej instytucji, także pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki". P.o. dyrektora nowej placówki został historyk dr Karol Nawrocki.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa//ec / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24