"To przywraca zaufanie obywateli do systemu"

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala ona ponownie przeliczyć wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów. - To ważna ustawa, bo przywraca zaufanie obywateli do systemu emerytalnego - podkreślił prezydent.

Klich: Rosjanie mogą ukrywać taśmy z wieży

- Rosjanie mogli próbować ukryć taśmę z wieży na lotnisku Siewiernyj - uważa Edmund Klich, były polski akredytowany przy MAK. Jak mówił w TVN24, jest przekonany, że taśma istniała. Podkreślił też, że byłby to ważny dowód w sprawie katastrofy tupolewa.

Z promilami we krwi i pedałem w podłodze

Policjanci drogówki z Łukowa (woj. lubelskie) mieli weekend obfitujący w spotkania z pijanymi piratami drogowymi. Udało im się zatrzymać kierowców TIR-a i BMW, którzy po "kilku głębszych" z ponad promilem alkoholu we krwi, wykonywali niebezpieczne manewry przy zdecydowanie zbyt dużej prędkości.

Wichury zniszczyły lasy Może być niebezpiecznie

Prawdziwe "pustynie" w środku mazurskiej kniei to wynik zeszłotygodniowych wichur i nawałnic. W lasach wokół Spychowa i Szczytna obowiązuje zakaz wstępu. To samo dotyczy czterech innych regionów w kraju. Zniszczeniu uległo 150 tys. metrów sześciennych drzewostanu.

"Oczekuję dymisji w wojsku, to jeden wielki wstyd"

Oczekuję dymisji w polskim wojsku. Dymisja ministra obrony narodowej to nie wszystko po czymś takim, o czym usłyszała cała Polska i świat. To jest wstyd, jeden wielki wstyd - powiedział w TVN24 kpt Robert Zawada, ekspert lotniczy, były pilot, w nawiązaniu do raportu komisji Jerzego Millera, który obnażył zaniedbania w polskim lotnictwie wojskowym.

Przelejesz pieniądze w kilka sekund

Za kilka miesięcy będziemy mogli wysłać przelew z jednego banku do drugiego zaledwie w kilka sekund o każdej porze, siedem dni w tygodniu, przez cały rok. Już bowiem za kilka miesięcy powstanie tzw. system rozliczeń płatności natychmiastowych - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Każde wyjście było złe"

- To było tak, jak tragedia grecka, nie było dobrego wyjścia, każde wyjście było złe. Niewywołanie powstania to odpowiedź pozytywna na twierdzenia Stalina: nie było żadnej Armii Krajowej. Nie było mądrych, byli mniej lub bardziej zdeterminowani - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Władysław Bartoszewski, wspominając Powstanie Warszawskie. I dodał: był sens przeżyć, aby być świadkiem.

Kolej wciąż "do bani"

Po zimowym koszmarze, jaki pasażerom zafundowały polskie koleje, w wakacje bałagan miał się wreszcie skończyć. Tyle, że przez te kilka miesięcy zmieniło się niewiele, a powrót z letniego urlopu, podobnie jak z ostatniego sylwestra, jest drogą przez mękę.

Premier obroni się po raporcie Millera?

Ogłaszając dymisję tylko jednego ministra, premier mówił o "honorowym wyjściu" Bogdana Klicha i "czystej karcie" w tej sprawie Tomasza Arabskiego. I choć każdy dzień po publikacji raportu Jerzego Millera rozszerza listę żądań opozycji: od głowy Radosława Sikorskiego i Tomasza Arabskiego, po pomysł Trybunału Stanu dla ministra obrony, to zdaniem komentatorów głównym wygranym całej sytuacji jest właśnie szef rządu.

Siemoniak wchodzi do MON. Minister od "prasówek"?

We wtorek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski powoła obecnego wiceszefa MSWiA Tomasza Siemoniaka na stanowisko ministra obrony narodowej. Bogdan Klich opuścił MON po publikacji raportu komisji Jerzego Millera ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Koledzy po fachu osądzą Dubienieckiego

W wtorek przed sądem dyscyplinarnym Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku ma się rozpocząć postępowanie przeciwko Marcinowi Dubienieckiemu, mężowi Marty Kaczyńskiej. Sprawa dotyczy niestosownych wypowiedzi adwokata dla mediów. Dubienieckiemu może grozić od upomnienia do usunięcia z zawodu.

Stolica rozśpiewana ku pamięci Powstania

Tłumy warszawiaków przybyły w poniedziałek wieczorem na Pl. Piłsudskiego, aby wziąć udział w "Warszawskich Śpiewankach" - piątym już koncercie piosenek powstańczych z udziałem mieszkańców miasta organizowanym w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Niesiołowski: MAK będzie bronił swojego stanowiska

We wtorek o godz. 14 czasu polskiego ma rozpocząć się konferencja prasowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Rosjanie mają odnieść się na niej do publikacji polskiego raportu na temat katastrofy smoleńskiej. - Wygląda na to, że komisja MAK potwierdzi raczej swoje dotychczasowe tezy i że będzie bronił swojego stanowiska, jakie zaprezentowała za pierwszym razem - uważa wicemarszałek Sejmu z PO Stefan Niesiołowski.

Reżyserka rezygnuje ze startu z list PO

Izabella Cywińska-Michałowska, reżyser i była minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego zrezygnowała ze startu w wyborach do Senatu - informuje Polskie Radio. Miała reprezentować Platformę Obywatelską,

Betonowe słupki uwięziły ich auta pod ziemią

Mają prywatne, podziemne garaże, ale nie mogą z nich korzystać. Właściciel galerii handlowej zablokował mieszkańcom sąsiadującego bloku wjazd do garaży. Twierdzi bowiem, że droga dojazdowa to jego własność. I choć przez lata mieszkańcy mieli ustanowioną tzw. służebność przejazdu, nagle z dnia na dzień służebność znikła, a w zamian pojawiły się na przejeździe betonowe słupki. Kilkanaście samochodów zostało uwięzionych pod ziemią.

"Wpis bardzo niefortunny. Premier powinien zareagować"

Premier powinien zareagować - nie ma wątpliwości Jarosław Kaczyński, który skomentował twitterowy wpis szefa MSZ, w którym określił on Powstanie Warszawskie jako "narodową katastrofę". Prezes PiS ocenił wpis jako "bardzo niefortunny".

Pogotowie przeciwpowodziowe. "Nie jest tak źle jak rok temu"

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wprowadził w poniedziałek po południu pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów płockiego i sochaczewskiego. Służby podległe wojewodzie uspokajają jednak, że sytuacja nie jest tak poważna, jak w ub. roku, kiedy doszło do powodzi. W ciągu ostatniej dobry strażacy w całej Polsce odebrali setki telefonów związanych z podtopieniami.

Policyjne auta jak "blue taxi". Rozwoziły po imprezie

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce służbowe samochody potraktowali jak taksówki i rozwozili nimi gości po policyjnej imprezie. Wielokrotnie łamali przy tym ograniczenia prędkości. Po tym, jak sprawę nagłośnili reporterzy "Prosto z Polski", policja wszczęła wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w sprawie wykorzystywania służbowych samochodów policyjnych do prywatnych celów.

PJN zaprasza Sikorskiego do szkolnej ławki

Radosław Sikorski powinien poprawić swoją wiedzę historyczną - uznał PJN i zorganizował w poniedziałek specjalną "lekcję" dla ministra spraw zagranicznych. Wszystko to po twitterowym wpisie Sikorskiego, w którym określił on Powstanie Warszawskie mianem "narodowej katastrofy".

Prokuratura szuka lawety na litewskich numerach

Prokuratura wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku w Chynowie k. Grójca, w którym zginęło pięć młodych osób. Nadal poszukiwany jest jeden z uczestników wypadku - kierowca lawety na litewskich numerach rejestracyjnych.

Miller rozmawiał z Rosjanami o polskim raporcie

Jerzy Miller spotkał się w sobotę w Warszawie z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem. Tematem rozmów był raport polskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Lewitin poinformował szefa polskiego MSWiA, że MAK analizuje raport.

Dym w autokarze. Pasażerowie uciekli na czas

Inni kierowcy zaalarmowali prowadzącego autobus na trójmiejskiej obwodnicy, że pojazd się dymi. Ten błyskawicznie zareagował - zatrzymał się na poboczu, wszyscy pasażerowie wysiedli. Wezwana straż pożarna opanowała sytuację.

Niania z czterema promilami

4 promile alkoholu we krwi miała 62-letnia niania, która w Warszawie opiekowała się niespełna dwuletnim chłopcem. Kobieta trafiła do izby wytrzeźwień.

Gaz z kuchenki przyczyną wybuchu w Pruszkowie

Przyczyną wybuchu w budynku mieszkalnym w podwarszawskim Pruszkowie, w wyniku którego zginęły dwie, osoby był gaz ziemny używany w kuchenkach - ustalili biegli. Śledztwo w tej sprawie ma rozpocząć się jeszcze w poniedziałek.

Chcieli "załatwić" przetarg, trafili na CBA

Dwóch biznesmenów z Wrocławia próbowało ustawić przetarg na nieruchomości należące do PKP. Na ich trop trafiło CBA, które przeprowadziło aresztowanie obu mężczyzn. Przedsiębiorczy biznesmeni usłyszeli już zarzuty płatnej protekcji.