Czterej górnicy spośród dziewiętnastu, którzy zostali ranni w wybuchu metanu kopalni „Borynia”, są w stanie bardzo ciężkim. Jeden jest w stanie krytycznym. Eksperci zastanawiają się, co spowodowało podziemną eksplozję.

Znów burza w komisji ds. nacisków. PiS zarzucił posłom koalicji, że stosują esbeckie metody, puszczając przecieki do mediów z tajnych posiedzeń. I zażądał skierowania sprawy do prokuratury. - To pański psi obowiązek - powiedział do szefa komisji Andrzeja Czumy poseł PiS Jacek Kurski, kiedy ten odmówił złożenia doniesienia. PiS domaga się jawności wszystkich posiedzeń komisji.

Jak z kilograma mięsa zrobić nawet dwa? Nic prostszego, wystarczy wstrzyknąć odpowiedni specyfik i już mamy więcej szynki lub polędwicy. Reporterzy Uwagi TVN demaskują sprytne sztuczki producentów mięsa.

Koszyk świadczeń gwarantowanych to klucz reformy zdrowia - przekonywała na konferencji prasowej minister zdrowia Ewa Kopacz prezentując to, co pacjentowi się należy za darmo w ramach składki zdrowotnej oraz to, co nie jest gwarantowane.

W czwartek po południu klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wniosek przeciwko Rostowskiemu jest pierwszym dla ministra w rządzie Donalda Tuska. - To czysta gra polityczna, bez szans powodzenia - ocenia "pomysł" posłów PiS Zbigniew Chlebowski z PO.

Uzależniamy się niemal od wszystkiego - od czytania etykiet, żucia gumy, szybkiej jazdy samochodem, rozmów przez telefon, zdrowego jedzenia, pragnienia zachowania młodego i muskularnego wyglądu, aż po wysyłanie SMS-ów. Specjaliści doliczyli się właśnie 50 nowych nałogów.

- Nie mam takich planów, ale… nigdy nie mów nigdy – to dyplomatyczna odpowiedź Bronisława Komorowskiego na pytanie RMF FM, czy chciałby zostać prezydentem. Oczywiście pod warunkiem, że Donald Tusk nie wystartuje.

Wiadomość o wycieku w elektrowni atomowej w słoweńskim Krszku zelektryzowała w środę całą Europę. Eksperci jednak uspokajają. - Awaria nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla Polski i nie zagraża w najmniejszym stopniu obywatelom naszego kraju - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

Czterech zabitych i 19 rannych - to skutek wybuchu metanu w kopalni "Borynia" w Jastrzębiu Zdroju. W stanie ciężkim jest pięciu górników. Mają rozległe oparzenia, także dróg oddechowych. Komisja zbada przyczyny tragedii.

- W czwartek będzie wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego - zapowiedział Jarosław Kaczyński w "Sygnałach Dnia". Powód? Ministerstwo źle pracuje i nie obniża akcyzy na paliwo. Od prezesa PiS dostało się też innym resortom.

- Niech wszyscy wiedzą, to nie jest tylko pomoc dla mnie. Krew i szpik, jeśli ktoś zechce być dawcą, uratują życie wielu osobom - mówiła zmarła w środę siatkarka Agata Mróz. - Rejestry dawców borykają się z brakiem pieniędzy - alarmuje Urszula Jaworska z Banku Dawców Szpiku.

- Muszę być optymistką. Mam dla kogo żyć. Najbardziej mnie boli, że cierpią moi rodzice, moja rodzina - tłumaczyła we wrześniu w "Rozmowach w toku" Agata Mróz. To jeden z ostatnich wywiadów telewizyjnych, który udzieliła.

W środę o godzinie 19 w Tarnowie, rodzinnym mieście Agaty Mróz, została odprawiona Msza święta w intencji zmarłej siatkarki. Do kościoła księży Filipinów przyszły poza rodziną i przyjaciółmi, m. in. jej trenerki, przedstawiciele władz Tarnowa oraz dziewczęta, które grają w siatkówkę w miejskim klubie.

W najbliższych dniach premier Donald Tusk spotka się z prezesami dwóch największych koncernów paliwowych - PKN Orlen i Lotosu - twierdzi "Dziennik". Szef rządu chce uzyskać od nich zapewnienie, że gdyby rząd zdecydował się obniżyć akcyzę na paliwo, koncerny nie podwyższą marży, jaką dziś wliczają w jego cenę.

Aleksander Kwaśniewski znalazł prace. Były prezydent ma stanąć na czele Europejskiej Rady Tolerancji - podaje "Rzeczpospolita". – Będziemy zwalczać antysemityzm, ksenofobię i rasizm. To prawdziwe wyzwanie XXI wieku – mówi Kwaśniewski.

Kolejne przesłuchania przed sejmowa komisją śledczą ds. nacisków. W czwartek przed posłami stawią się warszawscy prokuratorzy Radosław Wasilewski i Ryszard Pęgal. Będą zeznawać ws. ewentualnych nadużyć, których miała się dopuścić w stołecznej prokuraturze Elżbieta Janicka.

W czwartek w Senacie głosowanie m.in. nad nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych. Chodzi o budzącą emocje nowelę, która znosi obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez emerytów i rencistów.

Lech Kaczyński nie ma wątpliwości, że agentem o pseudonimie "Bolek" był Lech Wałęsa. W wywiadzie dla Polsatu prezydent stwierdził, że mająca się wkrótce ukazać książka o Wałęsie przedstawia prawdę.

Dużo rozmawiali, bo oboje zostali dotknięci przez śmiertelną chorobę. On zwalczył raka, Agata Mróz odeszła w środę rano. - Oddałbym swoje życie za jej - powiedział w "Magazynie 24 godziny" TVN24 trener Andrzej Niemczyk. Koleżanki z siatkarskiej reprezentacji dodają: - Zapamiętamy ją uśmiechniętą.

- Raport Julii Pitery pokazał nieszczelność procedur dotyczących wydawania państwowych pieniędzy. I to trzeba naprawić - mówił w "Magazynie 24 Godziny" Jarosław Gowin z PO komentując wyniki prześwietlenia przez jego partyjną koleżankę wydatków poprzedniej ekipy rządzącej. Opozycja odpowiada krótko: ten raport to kompromitacja.

- Dopóki nie ma jasnych zarzutów prokuratorskich w Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności. Z tego właśnie powodu zamieszanie wokół Krzysztofa Grzegorka nie jest dla mnie powodem, dla którego Ewa Kopacz powinna podawać się do dymisji – mówił w „Kropce nad I” były minister zdrowia Zbigniew Religa.

Dla tych, którzy są częstymi gośćmi kuracyjnego Ciechocinka, i którzy odwiedzają miasteczko nie tylko ze względu na zdrowotne tężnie zła wiadomość. W słynnej restauracji "Przy Grzybie", w której od lat tętni wieczorne życie, goście mogą już wkrótce nie napić się nawet lampki wina.

- Rodzinne miasto Agaty Mróz - Tarnów - przez dwa najbliższe dni będzie w żałobie - ogłosił prezydent miasta Ryszard Ścigała. Flagi na miejskich urzędach i instytucjach zostały opuszczone do połowy masztów.

Odważna, stanowcza, radosna, pewna siebie i pełna wiary w to, że urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Ignorowała chorobę, chociaż wiedziała jak jest poważna - tym optymizmem i uporem godnym zodiakalnego Barana zarażała innych - podkreślali zgodnie goście "Magazynu 24 godziny". I dodawali: - O Agacie Mróz nie da mówić się inaczej, jak o bohaterce.

Kilkadziesiąt osób protestowało przed domem Lecha Wałęsy w Gdańsku. Sympatycy b. prezydenta skandowali: "Panie prezydencie - dziękujemy", "Lech Wałęsa - wolna Polska", a przeciwnicy: "Precz z komuną" i "Bolek zdrajca". Pikiety organizowane są co roku, w rocznicę rozwiązania przez b. prezydenta rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku.

Szczecin, Gdańsk, Suwałki, Wrocław, Kraków, jej siatkarska stolica - Bielsko-Biała i rodzinny Tarnów... Cała Polska żegna Agatę Mróz. - Byłaś "złota", kiedy zdobywałaś Mistrzostwo Europy. Jesteś złota, kiedy odchodzisz. Płakaliśmy, gdy wchodziłaś na podium - płaczemy, kiedy schodzisz z tego świata - piszą nasi internauci.

Sejmowa komisja śledcza ds. nacisków zwróci się do prokuratury o nagranie i stenogram rozmowy Beaty Kempy z PiS z byłym dyrektorem szpitala MSWiA Markiem Durlikiem.

- Nic się nie stało, nie ma zagrożenia, proszę być spokojnym - uspokajał na antenie TVN24 w-ce prezes Państwowej Agencji Atomistyki i główny inspektor nadzoru atomowego Witold Łada, mieszkańców Lubelszczyzny, którzy na skrzynkę Kontakt TVN24 od wczoraj przysyłali nam maile z zapytaniami czy rzeczywiście istnieje zagrożenie promieniotwórcze ze strony naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy.