Kopacz: nikt z nas nie jest święty

Marszałek Sejmu skomentowała nagrania ujawnione przez "Wprost". Według niej one nie powinny mieć miejsca, ale w tej chwili ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto i w jakim celu dokonał nagrań. - Niestety cena jaką za to przyszło nam zapłacić, to cena naruszenia podstaw państwa polskiego - powiedziała Ewa Kopacz.

Konstytucjonalista: NBP może wspierać politykę gospodarczą rządu, ale nie może jej kształtować

Bank centralny ma konstytucyjną niezależność, ale nie jest ona bezwzględna. Prezes banku ma współdziałać z rządem, nie powinien jednak angażować się w politykę ani wspierać konkretnej partii politycznej - podkreślają konstytucjonaliści. - Z konstytucyjnego punktu widzenia nie jest do zaakceptowania zaangażowanie prezesa banku centralnego w kształtowanie składu rządu ani stawianie jakichkolwiek warunków premierowi - powiedział Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Olszewski o nagraniach: celem była destabilizacja państwa

- Nie przypominam sobie, aby taka sytuacja w ostatnich latach na świecie miała miejsce - komentował na antenie TVN24 aferę podsłuchową Paweł Olszewski z PO. Jego zdaniem celem podsłuchów była "destabilizacja państwa". - Służby zostały ośmieszone - mówił z kolei Janusz Zemke z SLD.

Hofman: panie Donaldzie, pan musi odejść

- Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje "mapę dojścia do normalności" - zapowiedział w programie "Jeden na jeden" Adam Hofman. Rzecznik PiS kategorycznie powtarzał, że Donald Tusk musi podać się do dymisji. - Panie Donaldzie, pan musi odejść - zaapelował.

Ćwiąkalski: autorzy nagrania to profesjonaliści

- To nie są nagrania na tej zasadzie, że ktoś przyniósł urządzenie i trzyma w kieszeni albo w teczce, choćby jak w sprawie Rywina - mówił w TVN24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Jego zdaniem autorami nagrania są profesjonaliści.

"Państwo polskie praktycznie nie istnieje". Polityczny deal Sienkiewicza z Belką, najważniejsze cytaty

Pomiędzy rubasznymi żartami, toastami i "mleczną jagnięciną" szef MSW rozmawiał z prezesem Narodowego Banku Polskiego o dodrukowywaniu pieniędzy i szukał furtek dofinansowania deficytu budżetowego przez NBP, po to by nie dopuścić do wygrania wyborów przez PiS. W zamian miał dostarczyć głowę ministra finansów Jacka Rostowskiego. Ktoś nielegalnie te rozmowy nagrał, upublicznił je "Wprost". Czy to zamach stanu obliczony na obalenie rządu Tuska? - zastanawia się tygodnik.

Problemy żony Nowaka ze skarbówką. Były minister szuka pomocy u przyjaciół

- To są jaja kur.. Co za kraj, ja pier.... - żali się podczas spotkania z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem Sławomir Nowak. Przy stole, w VIP-owskim pokoju restauracji, szuka pomocy wśród znajomych i znajomych znajomych - "Mirków" i "Gosiek", którzy mogliby rozdmuchać czarne chmury nad jego głową. Słyszy, że może coś da się zrobić. Fragmenty nagrań opublikował tygodnik "Wprost".

Belka przerywa milczenie. "To nie był polityczny deal"

Prezes Narodowego Banku Polskiego osobiście odniósł się do sprawy ujawnionych taśm. W wywiadzie dla RMF FM stwierdził, że jego rozmowa z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem to nie był żaden "polityczny deal" tylko "rozmowa dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce". Wcześniej NBP wydał oświadczenie, w którym określił opublikowane przez "Wprost" nagrania jako "fragmenty wyrwane z kontekstu".

Po publikacji taśm. Będzie "trzęsienie ziemi" w rządzie Tuska?

Dymisja ministra Sienkiewicza - to na początek. Dymisja całego rządu, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, wniosek o jego rozwiązanie i przedterminowe wybory - to najdalej idące żądania opozycji. Jest też propozycja powołania komisji śledczej, która zajęłaby się aferą podsłuchową. "Fakty" TVN przedstawiły niektóre ze scenariuszy politycznej przyszłości Donalda Tuska i jego rządu po ujawnieniu taśm. Materiał Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Afera podsłuchowa to prowokacja obcych służb? "Nie lekceważyłbym tego wątku"

- Jak ustali się sprzęt, będzie wiadomo, kto mógł podsłuch założyć - zauważa Piotr Niemczyk, ekspert ds. służb specjalnych. Drugi gość "Faktów po Faktach" Andrzej Barcikowski sugeruje, by ocenie zostały poddane trzy wątki sprawy: działalność komercyjna, zorganizowana działalność przestępcza oraz prowokacja służb obcych. - Nie lekceważyłbym go - mówi o ewentualnym udziale obcych służb Barcikowski, były szef ABW, dziś dyrektor Departamentu Ochrony Narodowego Banku Polskiego.

"Głowa ministra Sienkiewicza leży już na talerzu", ale "to nie koniec Platformy"

- Będzie niesmacznie, amoralnie. Będziemy mówili o kryzysie państwa, ale po dwóch-trzech miesiącach ta afera minie. To nie jest żaden koniec Platformy - ocenia Norbert Maliszewski. Ekspert od marketingu politycznego w rozmowie dla TVN24 stwierdza, że podczas zapowiedzianej na poniedziałek konferencji "Donald Tusk będzie chciał się zachować, jak dobry car i pokarać złych bojarów." - Głowa ministra Sienkiewicza leży już na talerzu - dodał.

"Nie ujawniono tajemnicy państwowej ani informacji ze śledztwa"

Odpowiedzialność prawna za upublicznienie treści spoczywa na tym, który je publikuje - mówi b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Podkreśla jednak, że - przynajmniej na razie - nie widzi "odpowiedzialności, do której można by zastosować przepisy kodeksu karnego". - Nie ma tam informacji, które mogłyby być tajemnicą państwową, nie ujawniono informacji ze śledztwa - tłumaczy.

"Ktoś chciał zaszkodzić dworowi wokół premiera. Tusk bez wyjścia"

- Dlaczego teraz opublikowano te informacje, a nie dwa tygodnie przed wyborami, kiedy miałyby dużo większy rezonans polityczny? - zastanawiał się na antenie TVN24 dr Sławomir Sowiński z Instytutu politologii UKSW. Postawił tezę, że za opublikowanymi rozmowami stoi ktoś z Platformy. Ktoś, kto nie chciał zaszkodzić partii, ale dworowi wokół premiera i samemu premierowi. - To musi prowadzić, co najmniej, do wniosku o wotum zaufania, a być może do skrócenia kadencji i rozpisania wyborów - stwierdził.

Rozmowa Nowaka z Parafianowiczem o kontroli finansów żony byłego ministra

Tygodnik "Wprost" podał w sobotę, że jest w posiadaniu nagrań m.in. z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł PO w trudnych wyborczych latach. Druga rozmowa miała mieć miejsce na początku lutego 2014 roku i brać w niej mieli udział b. minister transportu Sławomir Nowak, b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz oraz były szef GROM-u Dariusz Zawadka.

Zabił ojca, bo wypomniał mu brak pracy? Wpadł po obławie

28-letni mieszkaniec Pabianic (woj. łódzkie) odpowie za zabójstwo ojca. Podejrzany usłyszał w niedzielę prokuratorskie zarzuty po tym, jak kilkukrotnie uderzył 66-letniego ojca siekierą. Przed zabójstwem mężczyźni kłócili się o brak pracy 28-latka. Morderca przyznał się do winy, grozi mu dożywocie.

Czy kolejna afera podsłuchowa obali rząd?

Opozycja domaga się dymisji rządu. Czy jutro na zapowiadanej konferencji prasowej premiera możemy się spodziewać takiej decyzji? Będą o tym rozmawiać goście pierwszej części programu "Fakty po faktach": Jacek Sasin (PiS) i Andrzej Halicki (PO). Następnie o nieoficjalnych rozmowach prezesa NBP i szefa MSW Grzegorz Kajdanowicz porozmawia z Januszem Palikotem (TR).

"Po prostu buldogi wynurzyły się spod dywanu"

Po takiej kompromitacji państwo należy stworzyć od nowa - tak komentuje Janusz Korwin-Mikke taśmy opublikowane przez tygodnik "Wprost". Jego zdaniem, za przeciekiem z tajnych spotkań mają stać skłócone ze sobą służby specjalne.

"Korupcja polityczna", "tryb mafijny", "prymitywny żargon"

- Być może jest to atak na samego ministra Bartłomieja Sienkiewicza skierowany z wewnątrz - mówił w TVN24 socjolog, prof. Henryk Domański, komentując nagranie rozmowy szefów MSW i NBP, którą opublikował tygodnik "Wprost". Politolog, prof. Wawrzyniec Konarski, zwrócił uwagę na "prymitywny żargon" wypowiedzi obu polityków.

Zabija rocznie 5 tysięcy Polek, 13 każdego dnia. "Wszyscy wolą nagłaśniać sukcesy"

Połowa pacjentek z rakiem piersi w zaawansowanym stadium odczuwa ból, który zakłóca normalne życie i czuje się źle postrzegana przez społeczeństwo. Choć statystycznie 13 Polek umiera każdego dnia na tę chorobę, to niewiele się słyszy o tych kobietach. - Nikt nie chce przypominać sobie, że rak piersi może być chorobą śmiertelną - oceniają eksperci.

Policjanci "realizują wytyczne". Setki odebranych praw jazdy w ostatnim czasie

Policjanci coraz chętniej stosują zasadę "zero tolerancji" wobec kierowców, którzy dopuszczają się najdrobniejszych nawet wykroczeń drogowych. W rezultacie zdarza się, że funkcjonariusze zatrzymują prawo jazdy w przypadku niegroźnej stłuczki. Kierowcy czują się pokrzywdzeni, zwłaszcza gdy w mediach pojawiają się doniesienia o bezkarności wobec piratów drogowych czy osób prowadzących po alkoholu.

Politolog o taśmach: gdzie się ucho przyłoży, tam śmierdzi

- Najgorsze w tym wszystkim jest to, że gdzie się ucho przyłoży, tam śmierdzi - skomentował politolog Kazimierz Kik nagranie ujawnione w sobotę przez "Wprost". - Okazuje się, że jeżeli się uruchomi różne mechanizmy podsłuchów, to wszędzie docieramy do bardzo mało profesjonalnego sposobu funkcjonowania polskiej polityki czy biznesu - ocenił. W opinii Kika pierwsza z opublikowanych przez tygodnik rozmów powinna doprowadzić do dymisji jej bohaterów, którzy "złamali konstytucję i prawo".

Nagrano szefów MSW i NBP. "Skandal", "oficerowie BOR powinni być czujni"

- Jeśli rejestruje to ktoś na użytek mediów czy użytek jakichś rozgrywek wewnętrznych, to równie dobrze może być to robione na użytek obcych służb - uważa b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski, który odniósł się do rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. W ocenie b. szefa MSW Zbigniewa Siemiątkowskiego doszło do "skandalicznej" sytuacji, której winny jest BOR. Nagranie, w którym minister prosi o pomoc NBP w finansowaniu deficytu budżetowego, ujawnił tygodnik "Wprost".

Polskie państwo "praktycznie nie istnieje"? "To oddaje sposób myślenia Tuska i jego otoczenia o Polsce"

Politycy koalicji i opozycji komentują nagranie ujawnione przez "Wprost". - Każdą rozmowę jak się nagra, spreparuje odpowiednio, to może wyglądać podejrzanie - uznał Stefan Niesiołowski (PO). Politycy opozycji są mniej wyrozumiali. Ich uwagę przykuły zwłaszcza słowa szefa MSW o tym, że państwo polskie "praktycznie nie istnieje". - To jest bardzo ważna wypowiedź, bo ona oddaje sposób myślenia o Polsce Donalda Tuska i jego najbliższego otoczenia - ocenił Jarosław Gowin (PR).

"Dlaczego prezes Belka jeszcze nie podał się do dymisji?"

- Jeżeli prezes banku centralnego ulega naciskom, albo sam wywiera nacisk na ministrów, wdaje się w gry polityczne, to to jest w moim przekonaniu największy cios dla wiarygodności państwa i dla wiarygodności polskiej polityki - skomentował sprawę taśm ujawnionych przez "Wprost" Marek Magierowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".