44 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 17 proc. na PO. Według sondażu TNS Polska w Sejmie znalazłoby się też miejsce dla posłów Kukiz'15 i Nowoczesnej, nie weszłoby doń natomiast PSL, mające tam obecnie swoją reprezentację. Lewica nadal poza Sejmem.

Po uroczystym powołaniu przez prezydenta i zaprzysiężeniu na funkcję premiera, Beata Szydło poprowadziła w poniedziałek pierwsze posiedzenie nowego rządu. Po trwającym ponad godzinę spotkaniu poszczególni ministrowie odwiedzili swoje resorty, gdzie spotkali się z ustępującymi poprzednikami.

- Musimy pamiętać, że zagrożenie terrorystyczne na razie uderzyło we Francję, ale my też nie możemy spać spokojnie - powiedział odchodzący koordynator służb specjalnych Marek Biernacki podczas briefingu w Sejmie. Jak informował wcześniej, zamierza przekazać swemu następcy Mariuszowi Kamińskiemu trekomendacje będące wynikiem analiz po zamachach w Paryżu. - Będzie to tajny dokument - zastrzegł polityk.

Łódzcy śledczy postawili 23-letniemu Polakowi zarzut uczestnictwa w związku przestępczym, którego celem były ataki terrorystyczne. Zatrzymany Dawid Ł. miał uczestniczyć w ćwiczeniach organizowanych w Syrii przez jedną z grup. Jak twierdzą prokuratorzy nie było to tzw. Państwo Islamskie. Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Klub PO przygotował projekt uchwały Sejmu, w której zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął ślubowanie trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, nieprzyjęcie tego ślubowanie może stanowić naruszenie konstytucji.

Premier Beata Szydło oraz jej ministrowie zostali dziś uroczyście powołani przez prezydenta i zaprzysiężeni. Później w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się symboliczne przekazanie obowiązków nowej premier i pierwsze posiedzenie rządu. Po zakończeniu obrad, ministrowie rozpoczęli wizytację swoich resortów.

- Nie da się połączyć tak wprost, że problem uchodźców równa się problem terroryzmu - przekonywał w "Jeden na jeden" Sławomir Neumann. - Europa nie może się odwrócić plecami do ludzi, którzy uciekają przed mordowaniem. Z drugiej strony, nasze służby europejskie muszą ze sobą współpracować i dać tamę terroryzmowi - mówił.

Kwestia bezpieczeństwa Polaków jest priorytetową, chyba nie ulega wątpliwości. Trzeba wprowadzić takie procedury, by do takich sytuacji (jak w Paryżu) w Polsce nigdy nie doszło - powiedział Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta. Goście "Kawy na ławę" dyskutowali na temat przyczyn i skutków piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

"Z wielkim żalem i przerażeniem przyjęliśmy wiadomość o serii skoordynowanych ataków terrorystycznych, do których doszło w piątkowy wieczór w Paryżu. Jako instytucja reprezentująca środowisko muzułmanów w Polsce pragniemy przekazać najszczersze wyrazy współczucia rodzinom ofiar oraz wyrazić głębokie ubolewanie i solidarność z narodem francuskim" - napisała w oświadczeniu Liga Muzułmańska RP.

- Albo Europa znajdzie sposób, by zbudować szczelną zewnętrzną granicę UE, albo będą napływać miliony imigrantów - przestrzegał w programie "Fakty po Faktach" Jan Rokita. - W Europie wkrótce zajdą daleko idące zmiany. Nie są wykluczone pogromy wymierzone w imigrantów. Ale na pewno będą kolejne zamachy - mówił komentator TVN24 Biznes i Świat. - Czeka nas pełzająca śmierć Schengen - ocenił Rokita.