Dziennikarze tvn24.pl, TVN24 i TVN nominowani do Grand Press 2015

Dziennikarze śledczy tvn24.pl Maciej Duda oraz Robert Zieliński zostali nominowani do nagrody Grand Press 2015 w kategoriach News oraz Dziennikarstwo Śledcze. O nagrodę powalczą również reporter TVN24 Wojciech Bojanowski oraz Tomasz Patora, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

ABW znowu w siedzibie KGHM

Oficerowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli w czwartek do siedziby KGHM. Na zlecenie prokuratury zabezpieczyli dokumentację związaną z inwestycjami spółki m.in. w hucie "Głogów". Śledztwo dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Proces w sprawie największej łapówki w historii Polski

Proces dotyczący największej dowiedzionej łapówki w historii Polski ruszył właśnie w warszawskim Sądzie Okręgowym. Prokurator chce, by jeszcze dziś się skończył, bo były dyrektor MSW przyznał się do przyjęcia ponad 3 mln zł łapówek od koncernów informatycznych.

Duda i Cameron za przedłużeniem sankcji dla Rosji

Polska i Wielka Brytania są za przedłużeniem sankcji UE wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie; podzielają też opinię, że szczyt NATO powinien wzmocnić obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Kempa: Kancelaria Premiera wymaga bardzo głębokiej reorganizacji

Państwo powinno stać przodem do obywatela i ta reorganizacja musi nastąpić - powiedziała w "Jeden na jeden" Beata Kempa. Szefowa Kancelarii Premiera dodała, że zmiany w administracji rządowej są konieczne, ale nie powinny być one przeprowadzane chaotycznie. Nie chciała jednak powiedzieć, czy zapowiadane przez nią zmiany będą oznaczały "czystki" wśród urzędników.

Prezydent zapalił chanukową świecę w Pałacu Prezydenckim

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się w środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim uroczystość zapalenia świec chanukowych. - Niech płomień świec chanukowych świeci na Rzeczpospolitą dając radość, ciepło i poczucie wspólnoty - mówił prezydent.

Dwa wyroki Trybunału i nadal pat. Kto może orzekać, a kto nie?

Są już dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego, ale sytuacja nadal jest patowa. Prezydent nie przyjmuje ślubowania od trzech sędziów, za to powołuje koleje pięć osób do TK. Cały czas pozostaje więc pytanie, którzy z nich mogą pracować zgodnie z prawem. Materiał magazynu "Polska i Świat".

TK: pięć zapisów nowelizacji PiS niekonstytucyjnych. Pełna treść wyroku

Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego opublikowana została pełna treść wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Trybunał orzekł niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji, ale nie zakwestionował trybu uchwalenia nowelizacji, choć wskazał na naruszenia regulaminu Sejmu. Potwierdził także konstytucyjność wyboru trzech sędziów 8 października. Oto pełna treść wyroku.

Dopuści nowe osoby do orzekania? Co powinien zrobić prezes TK

- To nie jest w gestii Trybunału Konstytucyjnego decydować o tym, kto ma być sędzią. O tym decyduje parlament - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Piotrowicz (PiS). Podkreślił, że prezes TK ma obowiązek dopuścić pięć osób wybranych przez PiS do orzekania. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oceniła, że PiS wprowadza zamieszanie prawne, aby pokazać Polakom, jaką ma siłę.

TK: jeżeli prezydent ma wątpliwości, powinien zwrócić się do TK

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wybrany przez Sejm powinien być zaprzysiężony przez prezydenta niezwłocznie, a nie w ciągu 30 dni - mówił w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Piotr Tuleja. Zaznaczył równocześnie, że prezydent, w sytuacji wątpliwości w sprawie wyboru sędziego, powinien wystąpić do TK.

Według Piotrowicza (PiS) wyrok TK bez związku z wyborem sędziów

- Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie pozostają w związku z dokonywanym wyborem sędziów TK. Trybunał został obsadzony, prezydent stwierdził, że sytuacja została ustabilizowana. TK liczy 15 sędziów, więc ten rozdział jest zamknięty - mówił po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS).

Andrzej Duda jeszcze w maju chciał poszerzenia kompetencji TK

3 maja Andrzej Duda, wówczas kandydat na prezydenta, wygłosił przemówienie, w którym mówił o konieczności zmiany konstytucji. Przy tej okazji wspomniał m.in. o potrzebie uregulowania relacji pomiędzy władzami. Zauważył wtedy, że w tej kwestii należałoby podnieść rolę Trybunału Konstytucyjnego.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny? Najważniejsze punkty wyroku

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Część zapisów noweli została uznana za niezgodne z Konstytucją RP. Jednocześnie TK uznał, że tryb uchwalenia nowelizacji był konstytucyjny. Oto najważniejsze punkty wyroku. Oglądaj program specjalny na antenie TVN24.