Gersdorf: przepraszam za słowa o 10 tysiącach złotych

Nie okazałam właściwej wrażliwości mówiąc o pensji sędziego na poziomie 10 tysięcy złotych jako o niewygórowanej, przepraszam - powiedziała w poniedziałek na konferencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości - mówiła odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie – potwierdziło biuro prasowe sanktuarium. Prezydent przybył do sanktuarium jasnogórskiego z prywatną wizytą; wziął udział w wieczornej codziennej modlitwie - Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej - zaznaczono.

"KRS chce wziąć udział w pracach nad projektem ustawy o sądownictwie"

Oceniamy pomysł zawetowania dwóch ustaw bardzo dobrze - powiedział przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Krajowa Rada Sądownictwa deklaruje chęć wzięcia udziału w pracach powołanego przez prezydenta zespołu, który ma opracować projekt ustawy o sądownictwie - dodał.

Reforma sądownictwa. Teksty Bodnara, Loski, Dorna i Kowala dla Magazynu TVN24

"Ta zmiana dotyczy każdego", "PiS dostał instrument, by wreszcie urwać łeb hydrze i wdeptać w ziemię przeciwników", "Nie będzie jak w Holandii, Hiszpanii czy w Stanach", "Ktokolwiek uważa państwo za cel ostateczny, ten szkodzi rzeczywistemu i trwałemu dobru narodów". Przypominamy wszystkie teksty Magazynu TVN24 dotyczące projektu nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Co zawiera ustawa?

Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom - to główne zapisy nowelizacji przepisów o ustroju sądów.

Le Monde: pierwszy akt niezależności prezydenta wobec prezesa PiS

Czy weto Andrzeja Dudy uspokoi polską ulicę? - pyta w pierwszym komentarzu po prezydenckiej zapowiedzi zablokowania dwóch ustaw o sądownictwie "Le Monde" w poniedziałkowe popołudnie. Francuski dziennik twierdzi, że Andrzej Duda w końcu pokazał niezależność - relacjonowała z Paryża korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Przekonała prezydenta, mówiąc, że nie chce wracać do PRL. "Nie mam ochoty jeszcze raz"

Co sprawiło, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować dwie z trzech ustaw PiS w sprawie sądów? Jak sam powiedział, wpływ na niego miała "przede wszystkim" rozmowa z Zofią Romaszewską. To jedna z legend czasów PRL, która z poświęceniem broniła opozycjonistów przed komunistycznym wymiarem sprawiedliwości. Miała powiedzieć prezydentowi, że nie chce wracać do czasów i państwa, w którym "prokurator w zasadzie mógł wszystko".

Weto i co dalej? Możliwe scenariusze

Prezydenckie weto może odrzucić Sejm większością trzech piątych (60 procent) głosów, a jeżeli go nie odrzuci, ustawy przestają istnieć. Po ogłoszeniu w poniedziałek przez Andrzeja Dudę decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw pojawiają się pytania o "ciąg dalszy". Czy PiS-owi uda się zgromadzić większość niezbędną do odrzucenia weta? I czy w ogóle podejmie tę próbę, tym bardziej że prezydent zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw?

"Prezydent stanął po stronie światła. To wielki sukces Polaków"

- To wielki sukces nas Polaków, którzy pokazali, że nie jest im wszystko jedno, że potrafią zamanifestować swoją wolność - mówił dzisiaj w Katowicach sędzia Krystian Markiewicz, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, komentując decyzję Andrzeja Dudy. Równocześnie wyraził nadzieję, że prezydent zawetuje również trzecią ustawę.

Weto prezydenta Dudy najważniejszą wiadomością dnia w zachodnich mediach

W poniedziałek, tuż przed południem czasu polskiego, serwisy internetowe największych mediów w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały czytelników o zapowiedzi zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę weta w kwestii dwóch ustaw o sądownictwie przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Głównie miejsce w serwisach międzynarodowych poświęciła Polsce stacja CNN, brytyjskie BBC, agencja Bloomberg, dzienniki "Guardian" i "Financial Times". "The New York Times" uznał z kolei informację z Warszawy za najważniejszą w tamtym momencie w polityce międzynarodowej.

Co powiedział prezydent Andrzej Duda? Najważniejsze cytaty

Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. Wybraliśmy najważniejsze cytaty z przemówienia prezydenta.

Szefostwo partii zjeżdża na Nowogrodzką

- Bez komentarza - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński dziennikarzom zgromadzonym przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, którzy prosili go o komentarz w sprawie prezydenckiego weta do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Do siedziby partii przy ulicy Nowogrodzkiej zjechali na naradę najważniejsi politycy PiS.

Dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy

Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. - Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej - wyjaśnił.

Wieczorne demonstracje w kraju

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano o swoich wetach wobec ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W siedzibie PiS przez cały dzień trwały narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu odbyło się z kolei spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem. W wielu miejscach kraju wieczorem zorganizowano demonstracje.