"Danina solidarnościowa". Morawiecki proponuje nowy podatek

- Zaproponujemy w najbliższym czasie daninę solidarnościową. Tak, by najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani. Po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących. Tak powstanie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Szef rządu wraz z minister pracy i rodziny Elżbietą Rafalską przyjechał na spotkanie z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych.

10 lat więzienia za molestowanie i nagrywanie chłopców

Mieli obiecywać słodycze, później molestować chłopców i nagrywać z nimi filmy. Sąd pierwszej instancji skazał Tomasza K. i Mateusza L. na 10 lat więzienia. Obrońcy oskarżonych wnieśli apelację. Twierdzili, że kara jest zbyt surowa. Sąd okręgowy wyroku nie zmienił.

14 lat "leżeli bez pogrzebu, jak śmieci". Skazani na dożywocie twierdzą, że są niewinni

Małżonkowie wpuścili swoich oprawców do domu, bo ich znali. Pod przymusem napisali kartkę, że jadą do rodziny na wieś i przepadli na 14 lat. Jak się okazało, byli więzieni w studzience kanalizacyjnej, po kilku dniach zostali zabici i zakopani w lesie. Za dług. Gdy ustalono pięciu podejrzanych, dwóch z nich odsiadywało już dożywocie za inną zbrodnię. Skazani za morderstwo nie przyznają się do winy. W piątek odbyła się rozprawa apelacyjna. Wyrok ma zapaść 27 kwietnia.

"Bandyta na policyjnym holu"

Radosław K. to biznesmen nazywany "królem lawet", przedsiębiorca prowadzący pomoc drogową. W przeszłości odpowiadał m.in. za gwałty, podłożenie bomby - a przede wszystkim - ustawianie policyjnych przetargów i masowe korumpowanie funkcjonariuszy. Mimo tak bogatej przeszłości i wyroków skazujących Radosław K. nadal świadczy usługi polskiej policji. Oficjalnie firmę prowadzi jego żona - a to wystarczy, żeby przestępca i recydywista mógł wciąż zarabiać olbrzymie pieniądze. Reportaż "Bandyta na policyjnym holu" Tomasza Patory - w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

"Wywalczyliśmy kolejny kamyczek". Protestujący rodzice spisali swoje postulaty

Zostały spisane postulaty protestujących rodziców osób niepełnosprawnych. Będą one przedmiotem prac Kancelarii Prezydenta - oświadczył prezydencki minister Wojciech Kolarski po spotkaniu z protestującymi w Sejmie. Wcześniej z rodzicami rozmawiał prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Czekaliśmy tak długo na osobę decyzyjną i wywalczyliśmy kolejny kamyczek pomocy dla osób niepełnosprawnych - mówiła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

"Spowodował katastrofę w ruchu lądowym", zginęło dwoje uczniów. Kierowca w areszcie

51-letni Mariusz N., kierowca ciężarówki, która uderzyła w autobus, jakim ze szkoły wracali uczniowie szkoły w Darłowie, usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności. W wypadku zginęli 19-letnia Sandra i 20-letni Paweł. W piątek sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla kierowcy. Może wyjść wcześniej, jeśli wpłaci 35 tysięcy złotych kaucji.

Roman Polański wśród gości 11. Netia Off Camera

Polska premiera najnowszego dzieła Romana Polańskiego "Prawdziwa historia", to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera. 11. edycja krakowskiego święta kina ruszy 27 kwietnia.

Ziobro: każda obrona przed napaścią powinna być zgodna z prawem

- Musimy dać jasny sygnał, że prawo nie ustępuje przed bezprawiem. Dać jasny sygnał przestępcom, że to oni mają się bać, jeśli dopuszczają się przestępstwa i zamachu na zdrowie i życie uczciwych ludzi - powiedział w piątek na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny opowiedział się za takimi zmianami w prawie, by każda obrona przed napaścią była zgodna z prawem.

Ambasador Azari: Izrael czeka na wyrok Trybunału

Udział Reuwena Riwlina w Marszu Żywych i spotkanie prezydentów Polski i Izraela to bardzo pozytywne wydarzenia. Ale nie było ich celem rozwiązanie problemu, to może zrobić polski Trybunał Konstytucyjny, na którego decyzję czekamy - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari dla piątkowej "Rzeczpospolitej".

Pytania dziennikarzy pozostają bez odpowiedzi. "Obserwujemy niebezpieczną tendencję"

Brak odpowiedzi na kluczowe pytania, unikanie mediów, brak dostępu do informacji, które powinny być jawne - to niektóre z problemów w komunikacji z instytucjami publicznymi, na które skarżą się dziennikarze oraz organizacje pozarządowe. - Obserwujemy w tym zakresie niebezpieczną tendencję. Dotyczy ona braku odpowiedzi na zapytania dziennikarzy, ale też ograniczeń związanych z fizyczną obecnością dziennikarzy podczas różnych wydarzeń - tłumaczy Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. ("Polska i świat")

"Potrafimy pracować nocami, więc zróbmy to teraz"

Chciałabym, żeby politycy PiS też się tutaj pojawili i żeby marszałek Kuchciński zwołał w trybie natychmiastowym posiedzenie - mówiła w piątek Joanna Scheuring-Wielgus. W ten sposób posłanka Nowoczesnej odniosła się do trwającego w Sejmie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, z którymi w piątek spotkał się prezydent Andrzej Duda.

Bielan: mamy kandydatów na prezydentów 16 miast wojewódzkich

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan poinformował, że na czwartkowym spotkaniu szefów Zjednoczonej Prawicy podjęto decyzje w sprawie kandydatów na prezydentów 16 miast wojewódzkich. Jak dodał, nazwiska zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu. - Umówiliśmy się, że prezentacja kandydatów będzie miała charakter uroczysty - mówił.

"Jesteśmy przyzwyczajeni do poświęceń, ale to jest męczące"

- My stąd nie wychodzimy - zapowiadają opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy od środy protestują w Sejmie. Walczą o spełnienie obietnic, które Prawo i Sprawiedliwość składało podczas kampanii wyborczej i - jak podkreślają - nie ruszą się, dopóki nie porozmawia z nimi osoba decyzyjna: premier albo prezes PiS. Tak wyglądała ich pierwsza spędzona w Sejmie noc. ("Polska i świat").

Wielka Synagoga wróciła na plac Bankowy

Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Budowla została zburzona przez Niemców. Jej wysadzenie w powietrze miało być symbolem zniszczenia dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Dzięki wirtualnemu pokazowi synagoga choć na chwilę znalazła się na swoim dawnym miejscu.

Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej do spraw międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

"Koncert wyrazem hołdu dla bojowników getta"

IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena, a także między innymi tren dla warszawskiego getta, wybrzmiały w trakcie czwartkowego koncertu "Łączy nas pamięć" w Warszawie. Koncert upamiętnił 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.