Koronawirus w stolicy. Zamknięto 12 podstawówek

szkola 02
Kiedy możliwy powrót starszych klas do szkół? Niedzielski: z mojego punktu widzenia nie wcześniej niż w marcu
Źródło: RMF FM

W ubiegłym tygodniu 12 warszawskich szkół podstawowych zawiesiło w całości funkcjonowanie z powodu koronawirusa. W kilkudziesięciu innych częściowo wstrzymywano zajęcia. Najnowsze dane dotyczące pandemii pokazują spadek liczby zakażeń. W całej Polsce zmarły kolejne 42 osoby, u których wykryto infekcję SARS-CoV-2. Połowa z nich to warszawiacy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Po styczniowych feriach zimowych do szkół na zajęcia stacjonarne powrócili wyłącznie uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Uczniowie z klas IV-VIII kontynuują naukę zdalną. Według aktualnej decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki potrwa to 14 lutego.

Wiceprezydent Renata Kaznowska, odpowiadająca w ratuszu za edukację, poinformowała w poniedziałkowej rozmowie z TOK FM, że wszystkie warszawskie szkoły poza jedną przyjęły dzieci do klas I-III. Zaznaczyła przy tym, że w ubiegłym tygodniu w związku z koronawirusem zawieszono funkcjonowanie 12 placówek w całości, a kolejnych kilkadziesiąt miało częściowo zawieszone zajęcia.

- Tam, gdzie pojawia się koronawirus w danym oddziale, zazwyczaj sanepid podejmuje decyzję o zamknięciu oddziału. I taka karuzela w zasadzie trwa od września – powiedziała wiceprezydent stolicy. Jej zdaniem chaos towarzyszący otwieraniu szkół jest rzeczą niebywałą.

Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich zostały zawieszone od 26 października ubiegłego roku. Wprowadzono naukę zdalną. Od 9 listopada zawieszona była też nauka w klasach I-III szkół podstawowych. Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Tam zajęcia stacjonarne cały czas są prowadzone od końca maja.

Najwięcej zakażeń na Mazowszu

Poniedziałkowy raport zakażeń koronawirusem mówi o 2 503 nowych, potwierdzonych przypadkach. Resort zdrowia przekazuje też informację o śmierci 42 osób, u których wykryto infekcję SARS-CoV-2. Dziewięć z nich zmarło wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast zgon 33 miał być spowodowany współistnieniem COVID-19 oraz innych schorzeń.

Od początku pandemii potwierdzono w Polsce 1 515 889 zakażeń koronawirusem, zmarły 37 222 osoby.

Najwięcej nowych infekcji wykryto ostatniej doby na Mazowszu. Pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało 440 osób. Kolejne pod względem przyrostu zakażeń są województwa pomorskie (243), kujawsko-pomorskie (219) i dolnośląskie (202). W pozostałych liczba nowych przypadków nie przekroczyła 200.

Ponad połowa wszystkich zgonów, o których poinformowano w poniedziałkowym raporcie, dotyczy osób z Mazowsza. Z danych resortu zdrowia wynika, że w województwie zmarły 22 osoby chorujące na COVID-19. Tylko jedna z nich wyłącznie z powodu COVID-19. Pozostałych 21 cierpiało też na choroby współistniejące, wszystkie były z Warszawy.

W styczniu na Mazowszu potwierdzono w sumie 29 854 infekcje SARS-COV-2. Najwięcej wykryto szóstego dnia miesiąca – 1686, zaś najmniej 25. – 371.

Najwyższy dobowy bilans zachorowań na Mazowszu pochodzi z 27 października 2020 roku. Było ich wówczas ponad 3,5 tysiąca.

21 osób zmarło w Warszawie

Pierwszy dzień lutego rozpoczął się spadkiem liczby nowych infekcji SARS-CoV-2 w stolicy. Ostatniej doby potwierdzono ich 170. Tym samym, po raz trzeci od końca listopada ubiegłego roku, liczba wykrytych zakażeń spadła poniżej 200.

Jak już pisaliśmy, resort zdrowia przekazał też informację o śmierci 21 warszawiaków zakażonych koronawirusem. Oprócz COVID-19 wszyscy cierpieli na choroby współistniejące. Dzień wcześniej dane mówiły o śmierci 12 osób, natomiast w sobotę – 22.

W styczniu w stolicy potwierdzonych zostało 11 427 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej z nich - 616 - wykryto 6 stycznia. Najmniej 25 stycznia – 140. Dobowy bilans z tego dnia był najniższym od początku października.

Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.

Czytaj także: