Bilans śmiertelnych ofiar wychłodzenia wzrósł w niedzielę o dwie osoby, łącznie od 1 listopada zmarło z tego powodu 35 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by podczas mrozów nie zostawiać potrzebujących bez opieki i zatroszczyć się także o zwierzęta.
Jak przekazało na swojej stronie internetowej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, 31 stycznia dwie osoby zmarły w wyniku wychłodzenia. Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 35 śmierci z tego powodu.
Eksperci apelują, by ubierać się stosownie do pogody, proszą też, by nie zostawiać potrzebujących bez opieki, reagować na widok osób potrzebujących pomocy oraz mieć na uwadze dobro zwierząt
Wczoraj z wychłodzenia 🌡zmarły 2⃣ osoby❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 1, 2021
📢Ubieraj się stosownie do pogody i zwracaj uwagę na potrzebujących❗ pic.twitter.com/kpaSH3UXw3
Jak pomóc?
Jeśli wiemy lub podejrzewamy, że w mroźne dni ktoś może potrzebować pomocy z powodu wychłodzenia, powinniśmy zaalarmować służby, dzwoniąc pod numer 112. Trzeba reagować na przykład wtedy, gdy mamy informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach czy innych miejscach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia. Nie przechodźmy obojętnie obok śpiących na przystankach, zadbajmy także o starszych sąsiadów, którzy podczas zimowych dni mogą potrzebować wsparcia. Wbrew powszechnie panującej opinii śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie spotyka bowiem wyłącznie osób bezdomnych.
Rządowe służby zapewniają, że w każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni, a także zjeść ciepły posiłek.
Poziom zagrożenia hipotermią
Poziom obciążenia cieplnego organizmu oceniany jest na podstawie wskaźnika UTCI (Universal Thermal Climate Index). Do wyznaczania wartości UTCI wykonuje się obliczenia bilansu cieplnego człowieka w danych warunkach meteorologicznych, uwzględniając poza temperaturą i wilgotnością powietrza również prędkość wiatru oraz ciśnienie. Wartość UTCI nie jest tożsama z wartością temperatury powietrza.
Poziom zagrożenia hipotermią od listopada do marca szacowany jest w pięciu kategoriach.
Autor: kw//rzw / Źródło: PAP, RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock