"Perełka z Luksemburga" gwiazdą święta parowozów

Dziewięć zabytkowych lokomotyw zaprezentowano w sobotę podczas jubileuszowej XXV Parady Parowozów w Wolsztynie (woj. wielkopolskie). Największą atrakcją była niemal stuletnia "perełka" z Luksemburga. - Chyba impreza powraca do dobrej formy - oceniał jeden z jej stałych bywalców.

Bracia bliźniacy utopili się w kanale

Późnym wieczorem w sobotę służby ratownicze dostały zgłoszenie o dwóch mężczyznach, którzy tonęli w kanale przy zakładach chemicznych w Policach pod Szczecinem. Obaj, mimo akcji ratowniczej, zmarli. Byli braćmi bliźniakami.

Jakubiak: Propozycja rządu to aberracja. Mamy banknoty, żeby wymieniać je na towary

- Aberracja totalna, od tego mamy banknoty, nazywane złotówkami, żeby wymieniać je na towary - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marek Jakubiak z Kukiz'15 o ostatniej rządowej propozycji. Goście Bogdana Rymanowskiego odnieśli się do trwającego od kilkunastu dni w Sejmie protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Odpowiedzieli także na pytanie, czy ich zdaniem prezydent ponownie spotka się z niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Piosenka Dżemu na koncercie Metalliki. Muzycy zaskoczyli polskich fanów

W sobotę w Krakowie odbył się koncert legendarnego zespołu Metallica. Muzycy zaskoczyli fanów zebranych w Tauron Arenie, odgrywając jeden z największych przebojów polskiej sceny rockowej - "Wehikuł czasu" zespołu Dżem. Utwór wykonali basista Robert Trujillo i gitarzysta Kirk Hammett. Wcześniej podobną niespodziankę kapela zaserwowała podczas koncertów w Czechach, Niemczech, czy na Węgrzech. W Pradze rockmeni odegrali "Jožina z bažin" grupy Banjo Band, w Budapeszcie - "A Legjobb mèreg" kapeli Tankcsapda, a podczas dwóch koncertów w Stuttgarcie "Marmor, Stein Und Eisen Bricht" Drafiego Deutschera i "Major Tom" Petera Schillinga. Koncert Metalliki w Polsce był częścią "WorldWired Tour", podczas której zespół promuje wydaną w listopadzie 2016 roku płytę "Hardwired to Self-Destruct". 

Protestujący odpowiadają prezydentowi. "Albo rząd go wprowadza w błąd, albo jest to taka gra z nami"

- Nie rozumiemy tego, że prezydent zmienia front - mówiła w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Odniosła się w ten sposób do wypowiedzi Andrzeja Dudy, w której stwierdził, że "jest zdumiony sposobem odrzucenia propozycji rządu" przez protestujących. Sprawę skomentował także jej niepełnosprawny syn Kuba. - Myślę, że albo rząd go wprowadza w błąd, albo jest to taka gra z nami - stwierdził.

Turysta zginął w Tatrach. Spadł z grani

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta podczas schodzenia z Giewontu spadł z grani. Zginął na miejscu. Razem z dwiema innymi osobami znajdował się na grani tzw. Długiego Giewontu, dokąd nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Prezydent "zdumiony" odrzuceniem propozycji rządu

Widać, że rząd się starał i naprawdę dużo zaproponował - powiedział prezydent Andrzej Duda o negocjacjach z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Dodał, że odrzucenie ostatniej propozycji przez protestujących zaskoczyło go.

Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów prestiżowej nagrody polonijnej

Przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk otrzymał nagrodę Polonicus 2018 Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus za promowanie Polski w Europie. Nagrodę w postaci statuetki z brązu wręczono mu w sobotę w Akwizgranie. Wśród laureatów znalazł się również Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Zrozumiano, że polska armia jest nienowoczesna. Trudno było wygrać wojnę"

- Po śmierci Józefa Piłsudskiego zrozumiano, że w porównaniu do innych armii polska armia jest jednak niedoinwestowana, brakuje nowoczesnych broni, lotnictwa, broni pancernej. Trudno było wygrać wojnę - mówił profesor Andrzej Chwalba z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W felietonie reporterki TVN24 Brygidy Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" wyjaśniał, jak armia odbudowywała państwo i jak go broniła. W drugiej części programu o siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej opowiadał profesor Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

"Rząd nie ustępuje, bo obawia się tego, co będzie dalej"

- Rząd PiS zaczyna się obawiać, co będzie dalej, bo przecież jest jeszcze sporo innych grup społecznych - wskazał w "Faktach po Faktach" profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jak dodała doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego, przypominając o problemach protestujących, "to, że nie widzimy tych niepełnosprawnych na ulicach, to nie znaczy, że ich nie ma".

"To jest obraz hipokryzji Prawa i Sprawiedliwości"

Na wszystko pieniądze się znajduje, a na rozmowę z osobami, które naprawdę tej pomocy potrzebują, nie ma ani grosza - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Z kolei zdaniem Sylwestra Tułajewa z Prawa i Sprawiedliwości ten problem jest bardzo mocno upolityczniany przez Platformę Obywatelską.

"Propozycja rządu była wyjątkowo perfidna. Wiadomo było, że protestujące się nie zgodzą"

Zamiast 500 złotych dodatku w gotówce na rehabilitację, których domagają się protestujące w Sejmie rodziny osób niepełnosprawnych, rząd proponuje dodatek rzeczowy. - Ja tego nie rozumiem. Przypuśćmy, że my dostajemy pensje w kilogramach cukru, w maśle, w mące. Rodzice i dorośli protestujący sami chcą decydować, na co wydadzą pieniądze na zasiłek rehabilitacyjny - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Propozycja rządu była propozycją wyjątkowo perfidną, bo było wiadomo, że panie, które protestują, rodziny protestujące, na nią się nie zgodzą - dodała Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"To jest nieprawda, drodzy państwo". Riposta do słów Morawieckiego

Rząd zrealizował postulaty protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w zakresie renty socjalnej oraz dodatku rehabilitacyjnego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Żnina (województwo kujawsko-pomorskie). Wypowiedź szefa rządu szybko doczekała się reakcji Iwony Hartwich, jednej w protestujących matek. - To jest nieprawda, drodzy państwo - skomentowała.

Pożar we Wschowie. W mieszkaniu znaleziono zwęglone ciała rodzeństwa

W nocnym pożarze w mieszkaniu w jednej z kamienic we Wschowie (woj. lubuskie) zginęły dwie osoby. Nie było dużego ognia, ale spore zadymienie. - Okoliczności tragedii wyjaśnia policja – poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej. W mieszkaniu strażacy znaleźli zwłoki kobiety i mężczyzny w wieku 56 lat – bliźniaków.

Wotum nieufności dla Szydło i Rafalskiej. "Nie rozwiązały problemu przez 11 dni"

W poniedziałek złożymy w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej - zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak stwierdził, "ma nadzieję, iż to zdopinguje rząd do pracy". Zadeklarował, że posłowie jego partii mogą zjawić się Sejmie w przerwie majowej, aby jak najszybciej przyjąć ewentualne nowe przepisy.

Kino, które wbija w fotel

Współczesne kino offowe to filmy, które wbijają w fotel, i które nikogo nie pozostawiają obojętnym. O festiwalu, dzięki któremu cały Kraków zamienił się w wielkie kino plenerowe opowiada rzecznik Netia Off Camera Alicja Myśliwiec.