Rozmieszczenie w naszym kraju i u naszych sąsiadów amerykańskiego sprzętu wojskowego przypomina wzmacnianie zachodnich sektorów Berlina w czasach zimnej wojny. Nie przypomina natomiast obrony dawnych Niemiec Zachodnich, ponieważ do 1990 r. na tym terytorium stacjonowało kilkaset tysięcy żołnierzy US Army i rozlokowana tam była amerykańska broń jądrowa.

Jerzy Wenderlich, który tymczasowo pełni funkcję marszałka Sejmu, ma dziś ogłosić termin wyboru nowego przewodniczącego niższej izby polskiego Parlamentu. Znani są już niektórzy kandydaci, jednak nie wiadomo, jaką decyzję podejmie marszałek senior. A procedury pozwalają mu na przewodniczenie parlamentowi niemal do końca kadencji. Materiał programu "Polska i świat".

W Lubinie na Dolnym Śląsku od lat rządzi jeden człowiek. Prezydent Robert Raczyński ma pełną władzę w Radzie Miasta, miejskich spółkach, a nawet w powiecie. Wszystko dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym. Teraz prezydent Lubina bardzo mocno wspiera Pawła Kukiza, którego głównym postulatem jest wprowadzenie JOW-ów. Materiał magazynu "Czarno na białym".

- Jestem zwolenniczką tego, że o tym powinni zdecydować wyborcy - powiedziała rzeczniczka kampanii wyborczej PO Joanna Mucha w "Kropce nad i", pytana o to, czy w parlamencie powinni znaleźć się bohaterowie afery taśmowej. 80 procent ankietowanych w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 uważa, że osoby pojawiające się w podsłuchanych rozmowach nie powinny startować w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Każdy amerykański but i sprzęt na polskiej ziemi zwiększa, choć minimalnie, nasze poczucie bezpieczeństwa - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były minister obrony narodowej Bogdan Klich. Andrzej Karkoszka, były wiceminister obrony narodowej, dodał z kolei, że sprzęt US Army w Europie Środkowo-Wschodniej "to dopiero pierwszy krok" w kierunku zabezpieczenia granic NATO, ale pokazujący, że w razie potrzeby mogą się pojawić kolejne. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

- W środę o godz. 10 odbędzie się kolejny Konwent Seniorów, na którym zapadnie decyzja, kiedy dojdzie do wyboru nowego marszałka Sejmu - poinformował Jerzy Wenderlich (SLD). Kandydatów jest na razie dwoje: PO zgłasza Małgorzatę Kidawę-Błońską, a SLD - Wenderlicha.

Karetka, tir i bus zderzyły się w Korytnicy pod Piotrkowem Trybunalskim (woj. łódzkie). Ranne zostały dwie osoby, w tym ciężarna kobieta. Lekarze informują, że jej stan i jej dziecka jest stabilny. Policja szuka kierowcy samochodu, który próbował przepuścić jadącą karetkę, a po wypadku odjechał z miejsca zdarzenia. Na miejscu wypadku tworzyły się duże korki.

Nazywanie oleju z konopi narkotykiem, czyli substancją, która odurza jest błędem. To jest substancja, która leczy - przekonywał w TVN24 prezes stowarzyszenia Wolne Konopie Andrzej Dołecki. Jego rodzice zostali zatrzymani i aresztowani za przywiezienie do Polski ponad litra oleju z konopi. - Nie ma takiej możliwości, żeby olej z konopi był wprowadzony jako produkt leczniczy - mówiła posłanka Alicja Dąbrowska (PO).

Dziennikarz Tomasz Terlikowski, publikując materiały związane z płcią i seksualnością posłanki Anny Grodzkiej, naruszył jej dobra osobiste - orzekł we wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie, oddalając apelacje stron i utrzymując tym samym wyrok sądu okręgowego. Terlikowski nie zapłaci jednak kary finansowej, o co wnioskowała posłanka. Dziennikarz zastanawia się nad złożeniem kasacji.

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Między innymi do bazy w Polsce trafi zapas uzbrojenia dla amerykańskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przysłani do naszego kraju w wypadku poważnego kryzysu. Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził podczas wizyty w stolicy Estonii Tallinie, że sprzęt zostanie umieszczony w szeregu krajów Europy Wschodniej w reakcji na agresywną politykę Rosji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.