Drogowcy ogłosili, że do końca 2022 roku wymienią oprawy oświetleniowe na ulicach stolicy. Przy okazji wszystkie stare, betonowe latarnie zostaną zastąpione bardziej estetycznymi, wykonanymi ze stali. Modernizację przejdzie blisko cztery tysiące takich konstrukcji.
Jak zaznaczył w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich, celem wymiany latarń i opraw oświetleniowych jest przede wszystkim poprawa efektywności, zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii. "Na koniec 2020 roku tylko 20 procent z około 55 tysięcy opraw na latarniach przy podlegających nam ulicach świeciło nowoczesnym światłem LED, zainstalowanym w ciągu ostatnich kilku lat. Do grudnia 2022 roku w ledowe lampy wyposażymy wszystkie nasze słupy oświetleniowe" – czytamy w komunikacie drogowców.
Około 40 tysięcy nowych opraw zaprojektuje i dostarczy zielonogórska firma LUG Light Factory. Umowa została podpisana w styczniu tego roku, a jej wartość to 32 miliony złotych. W budżecie drogowców na to zadanie zostało jeszcze siedem milionów złotych, dlatego zdecydowali, że przeznaczą je na wymianę słupów oświetleniowych. W ten sposób większość betonowych latarni zastąpią nowe stalowe słupy.
Montaż ma rozpocząć się jesienią
"W tym celu właśnie ogłosiliśmy przetarg na dostawę 3961 takich słupów" – informuje ZDM. "Wymiana prowadzona będzie metodą 1 do 1. Oznacza to jedną wstawioną nową latarnię w miejsce starej. Ponieważ termin składania ofert wyznaczyliśmy na 8 czerwca, a dostawa 75 procent wszystkich słupów ma nastąpić do trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy, montaż nowych latarni powinien rozpocząć się jesienią tego roku. To oznacza, że ruszy mniej więcej w tym samym czasie, kiedy otrzymamy pierwsze partie ledowych opraw" – wyjaśniają drogowcy.
Dodatkowo przetarg dotyczy także zakupu czterech urządzeń związanych z pomiarami oświetlenia. Chodzi o dostarczenie analizatora jakości zasilania, miernika wielofunkcyjnego, spektroradiometru oraz miernika do pomiaru powłok lakierniczych i cynkowych metodą wiroprądową i indukcji magnetycznej. "Zwłaszcza ten ostatni sprzęt najbardziej komponuje się z latarniami. Dzięki niemu będziemy mogli dokładniej sprawdzać, czy grubość warstw cynku i lakieru na słupach oświetleniowych jest odpowiednia i wynosi 80 mikronów. To ważne, bo latarnie są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów" – zaznaczono w komunikacie.
Oszczędności i estetyka
Wymiana opraw ma przede wszystkim przynieść oszczędności i sprawić, że system oświetlenia będzie też łatwiejszy w utrzymaniu. Pozytywnym efektem ma być też to, że ulice po zmroku będą jaśniejsze. Drogowcy przekonują, że na modernizacji słupów zyska miejski krajobraz. "Stalowe latarnie wyglądają nowocześnie i bardziej estetycznie w porównaniu do betonowych konstrukcji, których stan wizualny i techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Przykładami są plac Inwalidów i ulica Ratuszowa, gdzie w ramach innego przetargu niebawem stare słupy wreszcie ustąpią miejsca nowym" – zaznacza ZDM.
Nowe oprawy LED-owe pojawią się też w najbliższym czasie na ulicy Sokratesa i Przy Agorze. Ich montaż ma zakończyć realizację programu "SOWA – oświetlenie zewnętrzne". Poza tym, na węzłach drogowych w tym roku zamontowanych zostanie 2314 LED-ów w miejsce dawnych opraw sodowych. Jaśniejsze po zmroku staną się takie miejsca jak rondo Żaba, plac Narutowicza, rondo Cybernetyki i plac Zbawiciela.
ZDM podsumowuje e-kontrolę
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM