Od 9 maja Polska będzie w Niemczech uznawana za obszar podwyższonego ryzyka, a nie - tak jak wcześniej - szczególnie wysokiego ryzyka. Decyzja ta oznacza zmianę w przekraczaniu polsko-niemieckiej granicy.
Niemiecki Instytut Roberta Kocha poinformował w piątek, że od niedzieli, 9 maja Polska zakwalifikowana będzie jako obszar podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Dotąd była krajem szczególnie wysokiego ryzyka.
W związku z tym zmieniają się warunki podróżowania z Polski do Niemiec. Szczegóły dotyczące zmian znajdują się też na stronie informacyjnej polskiego rządu.
Zmiany na granicy
Obecnie podróżujący z Polski do Niemiec muszą okazać jeszcze przed wjazdem negatywny wynik testu nie starszy niż 48 godzin (od pobrania próbki). Po zmianie, od 9 maja, taki test będzie można wykonać również po wjeździe do Niemiec, w czasie 48 godzin.
Należy pamiętać, że dla określenia zasad wjazdu do Niemiec brane jest pod uwagę, w jakim obszarze przebywało się 10 dni poprzedzających wjazd. Oznacza to, że jeżeli ktoś 8 maja przebywa w Polsce, to zasady dotyczące obszaru o szczególnie wysokim ryzyku (test przed wjazdem do Niemiec) dotyczą go do 18 maja.
Wjeżdżając do Niemiec, należy też zarejestrować swój przyjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de.
Obowiązkowa kwarantanna z możliwością skrócenia
Bez zmian, niezależnie od negatywnego wyniku testu, po wjeździe do Niemiec trzeba odbyć 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić po 5 dniach, uzyskując negatywny wynik kolejnego testu.
Z obowiązku wykonania testu i kwarantanny nie zwalnia szczepienie przeciwko COVID-19. Zwolnione są osoby przewożące zawodowo ludzi lub towary, osoby przejeżdżające przez Niemcy bez zbędnych postojów i osoby, które przejeżdżały przez Polskę bez zbędnych postojów.
Przepisy dotyczą zarówno transportu zbiorowego, jak i prywatnego.
Źródło: tvn24.pl