"Celowe zadawanie cierpienia ze szczególnym okrucieństwem". Reakcje po reportażu "Superwizjera"

Do ustaleń "Superwizjera" TVN, zaprezentowanych w sobotnim reportażu "Chore bydło kupię", odniósł się w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii. W komunikacie podkreślił, że "ujawniony proceder spełniał znamiona działalności nielegalnej". - Można mówić o zagrożeniu dla zdrowia, życia wielu osób - ocenił zebrany dotychczas materiał dowodowy rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.

Były rzecznik MON i były poseł PiS wśród sześciu osób zatrzymanych przez CBA

Agenci CBA zatrzymali w poniedziałek o poranku sześć osób, w tym Bartłomieja M., byłego szefa gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza i rzecznika resortu obrony narodowej, a także byłego posła PiS i właściciela firmy lobbingowej Mariusza Antoniego K. Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu mają oni usłyszeć zarzuty związane z niegospodarnością w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Jechał w bagażniku, zginął w wypadku. Siedem lat więzienia dla kierowcy

Wracali z imprezy, w osiem osób jednym autem. Jeden z pasażerów jechał zamknięty w bagażniku. Uderzyli w barierki, a auto stanęło w ogniu. Chłopak jadący w kufrze zginął. Kierowca był pijany i nie miał prawa jazdy. W poniedziałek sąd zdecydował, że spędzi w więzieniu najbliższe siedem lat. I nigdy już nie usiądzie "za kółkiem". Wyrok jest prawomocny.

Nie pozwoliła harcerzowi odczytać apelu. Była urzędniczka MON wśród zatrzymanych przez CBA

Agnieszka M., była pracownica MON, jest jedną z sześciu osób zatrzymanych w poniedziałek przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o śledztwo dotyczące doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. M. zasłynęła publicznie, nie dopuszczając harcerza na mównicę podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, 1 września 2017 roku.

Prawnik ze Szczecina zawiadamia prokuraturę w sprawie "aktów zgonu politycznego"

Sformułowania użyte w aktach zgonu "wystawionych" przez Młodzież Wszechpolską 11 prezydentom miast Polski, między innymi Pawłowi Adamowiczowi, są przejawem rasizmu – przekonuje szczeciński prawnik i aktywista. Sam skierował już zawiadomienie do prokuratury, ale na tym nie poprzestaje – wniosek opublikował w internecie i zachęca innych, by też go złożyli.

Od członkostwa w PiS do zatrzymania przez CBA. Bartłomiej M. i Mariusz Antoni K.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w poniedziałek sześć osób w związku ze śledztwem w sprawie niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wśród zatrzymanych są były szef gabinetu politycznego MON i rzecznik tego ministerstwa Bartłomiej M. oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K. Prezentujemy ich sylwetki.

Opozycja: wojna gangów w rodzinie PiS-owskiej. Mazurek: nie będzie świętych krów

Nowoczesna domaga się przedstawienia na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji ministra koordynatora służb specjalnych dotyczącej zatrzymania przez CBA między innymi Bartłomieja M. i Mariusza Antoniego K. - Składamy wniosek do marszałka Sejmu - mówił Adam Szłapka z Nowoczesnej. - Sprawa jest poważna - dodał poseł PO Cezary Tomczyk. Zatrzymania skomentowała też rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że nie będzie świętych krów" - napisała na Twitterze.

Marsz narodowców w Oświęcimiu, na czele Piotr Rybak. Brudziński: zdrowo szurnięci

W niedzielę, w 74. rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz w Oświęcimiu odbyła się manifestacja narodowców. Stanął na jej czele Piotr Rybak, skazany w 2015 roku za publiczne spalenie kukły Żyda. Rybak miał w niedzielę wykrzykiwać antysemickie hasła. Policja poinformowała, że zarejestrowany materiał dowodowy trafił do prokuratury. Sprawę skomentował szef MSWiA Joachim Brudziński. Organizatorów demonstracji nazwał "szurniętymi zdrowo".

Uciekał przed policją, wyskoczył w czasie jazdy

Policjanci drogówki z Sulęcina w województwie lubuskim podjęli pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. W pewnym momencie mężczyzna wyskoczył z jadącego pojazdu i zaczął uciekać pieszo. Policjanci rzucili się za nim biegiem. Te sceny zarejestrowała policyjna kamera.

"Jak nie ma Nowoczesnej, to nie ma koalicji"

- Musimy pokazać nie tylko to, że potrafimy się zjednoczyć, ale że potrafimy zaprezentować jakąś spójną wizję rozwoju Polski na następne lata - powiedziała Katarzyna Lubnauer w "Faktach po Faktach", oceniając szanse partii opozycyjnych na zwycięstwa w kolejnych wyborach nad Prawem i Sprawiedliwością.

"Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają wniosków z tego ohydnego, politycznego morderstwa"

Nie mam żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej. Odnosił się w ten sposób do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i działań podjętych w sprawie zabójcy - Stefana W. Doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, były polityk Prawa i Sprawiedliwości, zarzucał Zalewskiemu i jego ugrupowaniu, że "próbują upolitycznić ten brutalny mord".

Andrea Bocelli zadedykował "Ave Maria" Pawłowi Adamowiczowi

- Następną piosenkę, piękną modlitwę, chcę zadedykować wyjątkowej osobie - powiedział podczas sobotniego koncertu w Gdańsku Andrea Bocelli. W tym momencie na telebimie pojawiło się zdjęcie Pawła Adamowicza z napisem "Panie Prezydencie, nigdy o Panu nie zapomnimy!". Po kilkuminutowych owacjach na stojąco, artysta zaśpiewał "Ave Maria pietas Vuletica".

"Kto przekracza granice, powinien być objęty wewnętrznym ostracyzmem"

- Była propozycja, przyjęta przynajmniej ideowo, żeby rozpocząć taki wewnętrzny ostracyzm - mówił o sposobach walki z mową nienawiści w "Kawie na ławę" w TVN24 Grzegorz Długi z Kukiz'15, komentując piątkowe spotkanie premiera z szefami klubów parlamentarnych w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Żadne rozwiązanie na przyszłość nie będzie miało sensu, jeśli nie zdiagnozujemy tego, co się wydarzyło i nie znajdziemy przyczyny - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann.

"Najgorszy nie był głód, zimno czy wszy. Najgorsze było poniżenie"

- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy mieć współczucie w sobie, zrozumienie dla innych - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Jolanta Hercog, opowiadając o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Kolejna awaria ciepłownicza w Gdańsku, grzejniki dla mieszkańców

Od rana mieszkańcy osiedla Cygańska Górka w Gdańsku nie mają ogrzewania i ciepłej wody. Do tego doszły kolejne, mniejsze usterki, między innymi na osiedlu Wzgórze Mickiewicza. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej szacuje, że problem mógł dotknąć łącznie 130 budynków.

74 lata temu Armia Czerwona otworzyła bramy obozu Auschwitz

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze około siedmiu tysięcy - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.