Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)TVN24
wideo 2/10
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanieTVN24

Po co mnie pytać o zdanie w tej kwestii, skoro przecież wszystko jest jasne - mówił Donald Tusk, pytany o sprawę Sławomira Nowaka. Pełniący obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej ocenił, że "z ewidentnie politycznych pobudek, z jakichś partyjnych gier wewnątrz PiS-u de facto inscenizuje się proces i skazanie". Dodał, że "dzieje się jawny skandal", a także że ma "wielką potrzebę postawienia z głowy na nogi tego, co się dzieje w debacie publicznej".

W poniedziałek w Szczecinie zorganizowana została konferencja stojącego na czele Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska i innych polityków partii. Tusk był na niej pytany między innymi o sprawę Sławomira Nowaka. W poniedziałek prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski przedstawił "najistotniejsze dowody, które udało się zgromadzić prokuraturze" w sprawie byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Obrończyni Nowaka mecenas Joanna Broniszewska oceniła, że "to nie są żadne nowe dowody, żadne nowe okoliczności, żadne nowe zarzuty". Według niej to "kolejna próba manipulacji dowodami w mediach". - Dopatruję się tutaj związku z powrotem Donalda Tuska i tym stanem, w który prokurator generalny został wprowadzony w związku z tą okolicznością - dodała.

"Dzieje się jawny skandal"

Donald Tusk, komentując tę sprawę w poniedziałek na konferencji prasowej, powiedział że "ma taką wielką potrzebę postawienia z głowy na nogi tego, co się dzieje w debacie publicznej, w przestrzeni publicznej".

- Pytacie mnie państwo od samego rana, jak oceniam konferencję prasową ministra [sprawiedliwości, Zbigniewa - red.] Ziobry w sprawie Sławomira Nowaka. Nie gniewajcie się, ale przecież każdy, kto jest dziennikarzem, każdy, kto ma elementarną wiedzę, nie powinien mnie pytać, tylko wygłosić swój komentarz, że dzieje się jawny skandal - ocenił były premier.

Jego zdaniem "z ewidentnie politycznych pobudek, z jakichś partyjnych gier wewnątrz PiS-u de facto inscenizuje się proces i skazanie". - I robi to prokurator generalny, a nie sąd. Po co mnie pytać o zdanie w tej kwestii, skoro przecież wszystko jest jasne - powiedział. - W dodatku po wymianie zdań z kilkoma z państwa, mówię o dziennikarzach, widziałem bardzo wyraźnie, że wy też to wiecie, że tak jest. Tylko trzeba mieć też trochę może gotowości, żeby powiedzieć, co widać czarno na białym - dodał pełniący obowiązki przewodnicącego Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: to kapitalny, młodszy ode mnie lider opinii publicznej, najpopularniejszy polityk >>>

Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanieTVN24

Tusk wskazywał także, że już wcześniej mówił o tym, że sprawa Nowaka wygląda "na taką represję polityczną, ponieważ bardzo długo trzymano go w areszcie bez wyroku i bez perspektywy, żeby w ogóle zacząć sprawę". W kwietniu w "Faktach po Faktach" w TVN24 określił Nowaka jako więźnia politycznego.

- I werdykty sądów (...) potwierdziły to, że nie było powodu, żeby dalej go trzymać w areszcie, jak tego chciał prokurator. Więc nie sądzę, żeby to, co się zdarzyło kilka dni temu i dzisiaj, podważało moje słowa czy moją intuicję. Wręcz przeciwnie - dodał. Stwierdził też, że obecnie "prokuratura jest polityczna".

"Mam wielką wdzięczność i wielkie uznanie dla ludzi, którzy maszerowali"

Tusk przyznał też, że czuje się zawsze "poruszony" za sprawą "ludzi, którzy przez te wszystkie lata postanowili walczyć o godność, sens, polityczny ład i moralność w Polsce". - Na przykład o wolne sądy, konstytucję. Mam wielką wdzięczność i wielkie uznanie dla ludzi, którzy maszerowali w marszach KOD-u [Komitetu Obrony Demokracji - przyp. red.] w obronie konstytucji i Trybunału [Konstytucyjnego - przyp. red.], dla Wolnych Sądów, dla Obywateli RP, dla Akcji Demokracji, dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - mówił.

Dodał, że mógłby wyliczać jeszcze wiele innych organizacji. - W bardzo trudnej sytuacji, przy zwątpieniu wielu ludzi, utrzymaliście wiarę wielu Polaków i Europy, że Polska nie przeszła na ciemną stronę mocy - mówił. Wskazywał też, że ci, którzy walczą o konstytucję i niezawisłe sądy, nie mają barw partyjnych. - To jest w interesie wszystkich, bez wyjątku, Polaków. Nawet jeśli dzisiaj ta władza tego nie rozumie - dodał.

"Niektórzy nie umieją odróżnić woli zwycięstwa od żądzy odwetu"

Tusk mówił też, że "niektórzy nie umieją odróżnić woli zwycięstwa od żądzy odwetu". - Ja mam wielką potrzebę pomagania wszystkim i działania na rzecz zwycięstwa w wyborach. Nie mam żadnej potrzeby odwetu - zapewniał.

Zaznaczył przy tym, że "sprawiedliwość, prawo, odpowiedzialność - także karna - dla tych, którzy łamali prawo, to jest zupełnie co innego". - Ale to nie jest kwestia odwetu polityków na politykach, tylko niezależnych sądów, rządów prawa - mówił Tusk.

- Wierzę głęboko, że także nasi oponenci w odpowiedniej chwili to zrozumieją, że to jest także w interesie ich i ich przyjaciół - dodał.

Tusk: Mam potrzebę działania na rzecz zwycięstwa w wyborach. Nie mam żadnej potrzeby odwetu 
Tusk: Mam potrzebę działania na rzecz zwycięstwa w wyborach. Nie mam żadnej potrzeby odwetu TVN24

"Spotkanie klubu poprzedzone będzie moimi spotkaniami indywidualnymi"

Wykonujący zadania przewodniczącego PO Donald Tusk był pytany o zaplanowane na środę spotkanie z całym klubem Koalicji Obywatelskiej i czy członkowie KO usłyszą od niego reprymendę.

Były premier, a obecny szef Europejskiej Partii Ludowej przekazał, że bardzo się cieszy na te rozmowy. - To spotkanie klubu poprzedzone będzie moimi spotkaniami indywidualnymi z przedstawicielami innych ugrupowań i środowisk w naszym klubie parlamentarnym - oświadczył. - Bardzo się cieszę i na te spotkania w cztery oczy, i na te spotkania w mniejszym formacie, i na spotkanie z całym klubem - zapewnił.

- Reprymendę pewnie ja dostanę od niektórych za różne rzeczy, które mogły się nie podobać - mówił. Jak dodał, "przez te siedem lat nazbierało się pewnie jakichś grzechów w oczach parlamentarzystów".

- Oni tu wykonywali w strasznie trudnych warunkach bardzo ciężką pracę. Ja będę tak naprawdę im od serca dziękował, że wytrzymali. Nikt nie jest perfekcyjny, nikt nie jest genialny, ja na pewno nie, ale jeśli się człowiek nie poddaje, jest wystarczająco waleczny i pracowity, a to mogę powiedzieć o wszystkich parlamentarzystach Koalicji Obywatelskiej, to należy się tylko z mojej strony uznanie. I na pewno je przekażę wszystkim - powiedział.

Tusk: do końca roku powinienem odwiedzić wszystkie województwa i większość powiatów

Były premier był pytany również o harmonogram spotkań z Polakami. - Będziemy jutro, pojutrze na pewno zastanawiali się, jak natychmiast ruszyć w Polskę (...), żeby stało się to systematycznym planem. Ale już obiecałem moim koleżankom i kolegom z Platformy, że do końca roku - no chyba, że padnę - powinienem odwiedzić wszystkie województwa i większość powiatów - zapowiedział Tusk.

Dodał, że chciałby najpierw zobaczyć rodzinę. - Bo wiecie, że ja jeszcze nie zdążyłem nikogo w domu zobaczyć - mówił. Zaznaczył, że obiecał swoim wnukom wspólny tygodniowy urlop. - Tydzień to jest mało, ale mi musi wystarczyć, więc w przyszłym tygodniu na kilka dni zniknę z wnukami, żeby powiedzieć "dzień dobry" i - niestety - "do widzenia" na dłuższy czas - powiedział.

- Teraz, przez wiele dni będę musiał wykonać pracę mniej efektowną może, mniej spektakularną, czyli ułożenie pracy na poziomie parlamentu. Szczególnie że mnie tam na co dzień nie będzie, więc jest dla mnie bardzo ważne, żeby klub parlamentarny był bardzo zintegrowany w tej nowej sytuacji. To będzie pewnie trochę pracy - dodał Tusk. Poinformował również, że zamierza skontaktować się i przeprowadzić rozmowy z liderami partii europejskich, z premierami, z prezydentami "z naszej rodziny politycznej". - Muszę z nimi ustalić ten proces, też niełatwy, przekazywania obowiązków. To też potrwa, to akurat potrwać może kilka miesięcy - podkreślił.

- Przyjechałem tutaj z takim przekonaniem, że co jak co, ale kondycji mi nie brakuje. Bardzo bym chciał, żeby to się nie zmieniło, to znaczy, żebym się nie zajechał. To mają być dwa lata [to czas do wyborów parlamentarnych według kalendarza wyborczego - przyp. red.], nie dwa tygodnie - zaznaczył.

"Mam sobie do zarzucenia jedną rzecz"

Tusk został też zapytany na briefingu w Szczecinie, "czy ma sobie coś do zarzucenia w kwestii stoczni" w Szczecinie. - Mam sobie do zarzucenia jedną rzecz: że nie udało mi się skłonić tych kluczowych inwestorów - to, jak wiadomo, byli eksporterzy gazu pod nasz terminal. Tak, rzeczywiście, negocjowałem z nimi, staraliśmy się uzyskać gwarancje na poważne inwestycje w przemysł stoczniowy w Szczecinie lub w Trójmieście. Tak, nie udało mi się dopiąć tego do końca. To mam sobie do zarzucenia – powiedział p.o. szefa Platformy Obywatelskiej.

Brudziński pisał, że nie będzie się "tłumaczył popaprańcom". Teraz przeprasza mieszkańców Szczecina >>>

Ocenił, że "elementarną przyzwoitością" byłoby, gdyby pytanie o pomysł na szczecińską stocznię zadać obecnie rządzącym, którzy "pierwszego dnia powiedzieli: wszystko jest załatwione, Tusk wszystko zawalił, jesteśmy my, nie ma żadnych problemów". Wskazał, że podczas rozmów z przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, iż "stanie na głowie", aby "znaleźć autentyczną odpowiedź".

Zaznaczył, że na początku sprawowania funkcji premiera słyszał pytanie "czy uratuje stocznię", a więc problemy zaczęły się wcześniej. - Naprawdę starałem się, nie dałem rady - powiedział. - Za dwa lata, mam nadzieję, dzisiejsza opozycja przejmie odpowiedzialność i będzie musiała do tego czasu też wypracować jakiś pomysł, czy jest do odbudowy, czy jest do przywrócenia do życia Stocznia Szczecińska, jaka była kiedyś i jaka jest w waszych marzeniach. Pewnie nie, skoro przez tyle lat się nie udało, są jakieś obiektywne powody – powiedział Tusk.

Dodał, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy, może być odbudowany w Szczecinie - podobnie, jak udało się to w Trójmieście.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A6 pod Szczecinem rozpoczął się protest przewoźników. Czternaście ciągników siodłowych blokuje prawy pas ruchu na A6/S3 w kierunku Świnoujścia przy węźle Rzęśnica. Na trasie prowadzącej nad morze utworzył się blisko siedmiokilometrowy zator. Zachodniopomorscy przewoźnicy i branżowe organizacje z innych regionów Polski domagają się rządowego wsparcia dla transportowców.

Protest przewoźników, blisko siedmiokilometrowy korek na drodze nad morze

Protest przewoźników, blisko siedmiokilometrowy korek na drodze nad morze

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 10 w Cierpicach koło Torunia. W zderzeniu trzech pojazdów śmierć poniosła jedna osoba. To 36-letni kierowca toyoty.

Zjechał ze swojego pasa i czołowo zderzył się z dwoma pojazdami. Zginął jeden z kierowców

Zjechał ze swojego pasa i czołowo zderzył się z dwoma pojazdami. Zginął jeden z kierowców

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę nad południową i wschodnią Polską przechodzą burze, którym towarzyszą silny wiatr i ulewne opady deszczu. Groźnie było również w piątek - wtedy gwałtowne zjawiska przechodziły przez zachodnią Polskę. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały kilkaset strażackich interwencji.

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Nasza reakcja była bardzo jednoznaczna - przekazał w "Jeden na jeden" Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA, mówiąc o piątkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Polski, Niemiec i Austrii po incydencie na polsko-niemieckiej granicy. Jak dodał, jeżeli takie incydenty "będą się powtarzać, to nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra".

Incydent na granicy z Niemcami. Wiceszef MSWiA: pani minister powiedziała, że to był wypadek i przeprosiła

Incydent na granicy z Niemcami. Wiceszef MSWiA: pani minister powiedziała, że to był wypadek i przeprosiła

Źródło:
TVN24, PAP

Urząd Miasta w Rzeszowie nie będzie już utrzymywać ogrodów bernardyńskich. To pokłosie konfliktu z zakonnikami, który dotyczy pomnika Czynu Rewolucyjnego - wizytówki stolicy Podkarpacia. Zakon - zamiast miastu - przekazał monument stowarzyszeniu, które - jak informuje rzeszowski magistrat - zamierza go wyburzyć. Miasto się temu sprzeciwia. - Wykorzystamy wszelkie możliwe środki, by pomnik znów stał się własnością miasta i mieszkańców - zapewniają urzędnicy.

Miasto wypowiedziało zakonowi umowę. W tle spór o słynny pomnik

Miasto wypowiedziało zakonowi umowę. W tle spór o słynny pomnik

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy gaszą pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną miało być uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami zostało wysłane w sobotę 22.06 do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Eksperci ostrzegli, że możliwe będą przerwy w dostawie prądu.

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Śledczy z Grudziądza poszukują mężczyzny ze zdjęcia - Sławomira Janowskiego, który może mieć związek ze śmiercią 40-latka.

Poszukują go w sprawie zabójstwa. "Może mieć nóż"

Poszukują go w sprawie zabójstwa. "Może mieć nóż"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 36-letni mieszkaniec Paszczyny (Podkarpacie), który stracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi, uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji i dachował. Mężczyźnie nic się nie stało. Policjantom przyznał, że samochód należał do jego kolegi.

Zabrał koledze samochód, uderzył w płot i dachował. Nagranie

Zabrał koledze samochód, uderzył w płot i dachował. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niektórych godzinach dni weekendowych: od 21 czerwca do ostatniej niedzieli przed powrotem uczniów do szkół, w całym kraju obowiązuje zakaz ruchu pojazdów powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) - przypomina resort infrastruktury.

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Źródło:
PAP

IMGW wydał kolejne alarmy meteorologiczne przed burzami. Również w sobotę część kraju będzie objęta alarmami trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie dzień może być szczególnie niebezpieczny.

Groźne burze przechodzą przez Polskę. Wydano alarmy najwyższego stopnia

Groźne burze przechodzą przez Polskę. Wydano alarmy najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania mkną nad Polską, sytuacja dynamicznie się zmienia

Gdzie jest burza? Wyładowania mkną nad Polską, sytuacja dynamicznie się zmienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - ostrzegło w sobotę rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W kolejnym komunikacie poinformowano, że "ze względu na zmniejszenie zagrożenia" działania zostały zakończone.

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trzydziestoletnia kobieta zginęła w wypadku, do którego doszło w sobotę nad ranem w powiecie łobeskim (Zachodniopomorskie). Kierowca samochodu, którym podróżowała, z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Pozostałe dwie osoby, w tym kierowca, z obrażeniami ciała trafiły do szpitali.

Zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Nie żyje  pasażerka

Zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Nie żyje pasażerka

Źródło:
tvn24.pl

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego.

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Źródło:
PAP

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyspa Santa Maria położona 500 metrów od brzegów Sycylii została ponownie wystawiona na sprzedaż - informują włoskie media. Znajduje się na niej gaj oliwny i 350-metrowa willa. Po obniżce cena wynosi 12 milionów euro.

Gaj oliwny i 350-metrowa willa. Wyspa w pobliżu Sycylii ponownie wystawiona na sprzedaż

Gaj oliwny i 350-metrowa willa. Wyspa w pobliżu Sycylii ponownie wystawiona na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Pracowity jak Polak i Polka? Według danych Eurostatu jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej. Brzmi dobrze. Gorzej, że te same dane pokazują coś jeszcze. Pracujemy więcej, bo mniej w tej naszej pracy wydajności. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Źródło:
TVN24

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Nadleśnictwo Resko (Zachodniopomorskie) poinformowało o zaobrączkowaniu trzech młodych sokołów wędrownych, które znalazł jeden z członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną.

Znaleźli gniazdo z trzema młodymi sokołami wędrownymi

Znaleźli gniazdo z trzema młodymi sokołami wędrownymi

Źródło:
tvn24.pl, Nadleśnictwo Resko

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl