"Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami"

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku obudziła w Polakach solidarność i pragnienie wolności. Papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia, Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami - podkreślał premier Mateusz Morawiecki, przemawiając w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Utonęło sześć osób. Tylko jednego dnia

W niedzielę w Polsce utopiło się sześć osób - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Coraz cieplejsza aura zachęca do spędzania czasu nad wodą, dlatego RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa.

"Wolność" rozświetla Poznań

W Poznaniu pojawił się neon z napisem "Wolność" - nowa instalacja góruje nad pl. Wolności. - Niech każdy odnajdzie w niej własną treść, a neon niech będzie symbolem Poznania przez długie lata - mówił tuż po uroczystym rozświetleniu neonu jego pomysłodawca.

"To był sygnał, że władza pęka"

Kiedy zaczęły się rozmowy Okrągłego Stołu, to nagle ZOMO przestało pojawiać się na tych naszych de facto nielegalnych akcjach. To już był taki pierwszy powiew wolności - wspominał we "Wstajesz i wiesz" muzyk Krzysztof Skiba, pytany o wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy - jak mówił - pojawił się "sygnał, że władza pęka". - My w Polsce, dokonując przełomu 4 czerwca, musieliśmy zachowywać się niesłychanie ostrożnie. Nasi partnerzy na Zachodzie mówili: nie kołyszcie tą łódką zbyt mocno, dlatego że może się ona przewrócić - mówił z kolei Janusz Onyszkiewicz, opozycjonista z czasów PRL.

Hetman o wypowiedziach Pawlaka: nie spijamy sobie z dzióbków

Waldemar Pawlak ma w Polskim Stronnictwie Ludowym autorytet, z którym się liczymy. To jest osoba, której się słucha - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Krzysztof Hetman, europoseł PSL. Odniósł się w ten sposób do nagrań z Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, które opublikował Pawlak.

"Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku"

We wtorek 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". - Jako pierwsi pokazaliście, czego ludzie chcą w zakresie demokracji. Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku - podkreśla w nim Madeleine Albright, w latach 1997-2001 sekretarz stanu USA.

Pawlak opublikował nagranie z Rady Naczelnej PSL. "Patrzymy na to z troską"

Były premier Waldemar Pawlak opublikował w niedzielę swoje przemówienie z sobotniej Rady Naczelnej PSL. Spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami. Na nagraniu Palwak mówi między innymi, że Stronnictwo "albo ma kręgosłup i jaja" i potrafi robić politykę, albo "się trzęsie", by się "załapać na byle co". - Pozostaje pytanie, czy nagranie, które umieścił w sieci tak naprawdę mu nie zaszkodzi - skomentował udostępnienie nagrania rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

"Powinniśmy przypomnieć sobie, co znaczy słowo solidarność"

- Ta walka była dla mnie najważniejszym i najpiękniejszym wydarzeniem politycznym w życiu (...) Polska napisała wtedy historię nie tylko europejską, ale i światową - mówił w debacie "30 lat wolności" w TVN24 historyk, profesor Timothy Garton Ash. - Ludzie mieli bardzo małe wyobrażenie, o tym co będzie dalej. Mieli wyobrażenie proste, Zachodu jako rajskiej dziedziny, że kapitalizm będzie światem rajskim - wskazywał pisarz Stefan Chwin.

Tragedia podczas spływu. Utonął kajakarz

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności utonięcia 35-letniego mężczyzny. Do wypadku z udziałem dwóch kajakarzy doszło podczas spływu kajakowego w miejscowości Zakrzówek Szlachecki (Łódzkie). Udało się uratować drugiego z mężczyzn.

"My, naród". Słowa, które przypieczętowały zmianę

We wtorek 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". - To, czego dokonała Polska, jaką reakcję domina uruchomiła - o tym nie mówią Polacy, o tym nie mówimy my w komentarzu, o tym mówią ci, którzy nam pomagali, kibicowali, przyglądali się i uczestniczyli - tłumaczy Ewart.

Jak słuchać TVN24 i TVN24 BiS

TVN24 GO to kanały live, najświeższe informacje i programy, które obejrzysz przez internet. Darmowe dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników jest korzystanie ze streamów audio TVN24 i TVN24 BiS.

"Pobili Jacka Hrycia i ułożyli go w pozycji bocznej. Proszę powiedzieć, czy tak zachowuje się morderca"

Przyjaciel Jacka widział, jak pięciu mężczyzn bije go i kopie, a Dawid K. skacze mu po głowie, jakby chciał wdeptać ją w chodnik. Na twarzy Jacka został odcisk buta. - To podpis zabójcy - mówił prokurator w mowie końcowej. - To podpis kozła ofiarnego - ripostował obrońca. Kwestią sporną jest, czy K. chciał zabić, czy tylko pobić i co robili jego czterej koledzy. W poniedziałek wyrok w tej sprawie.

Kontrowersyjna grafika ze Schetyną. Marek Suski się tłumaczy

W sobotę na Twitterze szefa gabinetu premiera Marka Suskiego pojawiła się grafika przedstawiająca Grzegorza Schetynę w makijażu z podpisem: "Rada dla Schetyny jak poprawić swoje szanse na rozmowach u Biedronia". Po kilku godzinach wpis został usunięty. "Jeden z asystentów przez pomyłkę zamieścił na moim koncie na Twitterze kontrowersyjny wpis, którego nie jestem autorem" - tłumaczył później Suski.

"Wolność i równość to piękne słowa, ale nie zapełniają kieszeni tak, jak propozycje PiS-u"

W następnej kampanii wyborczej trzeba mówić o konkretach: w jakiej zapaści jest służba zdrowia, w jakim stanie jest edukacja, jaka jest sytuacja w policji - stwierdził Adam Szłapka z Nowoczesnej, odnosząc się do wyniku Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu. Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości ocenił z kolei, że jego partii "najlepiej wychodzi bycie wiarygodnym i to jest klucz do sukcesu".

Pożar kościoła w centrum Gdańska

Strażacy dogasili pożar kościoła pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła w Gdańsku. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 starszy brygadier Marian Hinca, rzecznik komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Gdańsku, na miejscu pracowało 27 zastępów.

"Uznano, że ta kampania jest zwycięska, bez względu na to, ile rzeczy się sknoci"

Uznano w założeniu, że jak powstała Koalicja Europejska, to ona musi już wygrać. Nieważne, kto na tych listach jest, nieważne, jak one są poukładane - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bogdan Zdrojewski, w ostatniej kadencji europoseł Platformy Obywatelskiej. - Uznano, że ta kampania jest po prostu zwycięska, bez względu na to, ile rzeczy się sknoci. Okazało się, że nie - podkreślił.

"To jest bardzo wielkie ryzyko, które podejmują dzisiaj działacze PSL"

Sobotnia decyzja rady naczelnej PSL jest, moim zdaniem, decyzją o samodzielnym starcie w wyborach - ocenił szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann. Dodał, że "to jest bardzo wielkie ryzyko", ale życzy PSL powodzenia. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przyznała, że "PSL chce podkreślić swoją konserwatywną tożsamość". Podkreśliła też, iż "ordynacja wyborcza w Polsce premiuje duże bloki, a jest niekorzystna dla małych".