"Jarosław Kaczyński jest jak Józef Piłsudski: dla siebie nic, dla Polski wszystko"

Jarosław Kaczyński stawia siebie ponad prawem - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PO Andrzej Halicki komentując informacje przekazane przez Romana Giertycha, pełnomocnika Geralda Birgfellnera, że prezes PiS nie odebrał wezwania do zwrotu 50 tysięcy złotych austriackiemu biznesmenowi. - Jarosław Kaczyński jest jak Józef Piłsudski: dla siebie nic, dla Polski wszystko - odpowiedział mu eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Przewrócony tir z torfem zablokował autostradę A2

Autostrada A2 na odcinku Buk - Nowy Tomyśl w kierunku Świecka została otwarta po tym, jak samochód ciężarowy wiozący torf przewrócił się i zablokował dwa pasy jezdni. Kierowca pojazdu został lekko ranny, a droga była nieprzejezdna przez ponad osiem godzin.

Śmiszek: Powiedziałem, że za homofobię trzeba surowo karać. Od tego czasu dostaję groźby

Powiedziałem w jednym z wywiadów, że za homofobię trzeba surowo karać .Od tego czasu dostałem dziesiątki, jeśli nie setki nienawistnych maili i wiadomości. Dostaję takie maile, gdzie grozi mi się śmiercią, spaleniem mojego mieszkania, spaleniem mojego samochodu - mówił w "Kropce nad i" Krzysztof Śmiszek (Wiosna). - Jeżeli homofobia ma przybierać postać gróźb karalnych tak, że pan się nie będzie czuł bezpiecznie, to oczywiście za to należy karać - przyznał Kamil Bortniczuk (Porozumienie).

Cimoszewicz: pojawi się luka w budżecie, a w takich przypadkach ręka swędzi, żeby pożyczyć

W przyszłym roku i w kolejnych latach, jeśli wydatki będą kontynuowane, pojawi się luka przekraczająca na pewno 20 miliardów złotych. Nie wiadomo, skąd te pieniądze wziąć, więc w takich przypadkach ręka swędzi, żeby pożyczyć - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz, komentując "piątkę Kaczyńskiego". Były premier sugerował również nauczycielom, żeby przeprowadzili egzaminy. - To osłabi siłę presji na rząd, ale podniesie wartość moralną ich protestu i spotkają się z jeszcze silniejszym poparciem społecznym - dodał.

Sędzia ma kłopoty dyscyplinarne. Za sprawą koszulek "Konstytucja"

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Dorota Lutostańska stanie przed sądem dyscyplinarnym pod zarzutem "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa". Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zarzucił jej, że nie wyłączyła się z rozprawy działaczek Komitetu Obrony Demokracji za ubranie posągów bab pruskich w koszulki z napisem "KonsTYtucJA, Jędrek". Miesiąc wcześniej sędzia miała pozować do zdjęcia w takiej samej koszulce.

Schetyna w Brukseli spotkał się z Tuskiem

Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w czwartek w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Według doradcy Schetyny do spraw międzynarodowych Marcina Bosackiego spotkanie dotyczyło "przyszłości Polski i Europy".

Funkcjonariusze SOP mają problemy z zaliczeniem wuefu. "Brzuchaci policjanci umierają"

Byli policjanci, którzy przeszli do Służby Ochrony Państwa, mają problem ze zdaniem egzaminu sprawnościowego, co może się odbić na ich zarobkach - dowiedział się tvn24.pl. Nasi informatorzy twierdzą, że w ramach zemsty doniesiono na instruktora, iż sprzedaje zaliczenia za wódkę. Rzecznik SOP przyznaje, że wszczęto kontrolę, ale podkreśla, że nie znaleziono alkoholu. Nie chce ujawnić informacji, ilu byłych policjantów oblało egzamin.

"Robią to z premedytacją, z wyrachowaniem". Rzeczniczka PiS odpowiada posłom PO

We wszystkich oświadczeniach majątkowych Jarosław Kaczyński ujawniał swoje dochody, zobowiązania, funkcje - zapewniła w czwartek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Odniosła się do decyzji prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie nieprzeprowadzenia przez CBA kontroli tych oświadczeń. O krytykujących to postanowienie politykach Platformy Obywatelskiej powiedziała, że ich celem jest "wywołać zamęt".

Nie żyje Jan Kobylański. Zmarł w Urugwaju

W wieku 95 w Montevideo zmarł Jan Kobylański, prezes i założyciel Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej. Był konsulem honorowym RP w Argentynie, a potem w Urugwaju. Z tej ostatniej funkcji został odwołany w 2000 roku, między innymi za antysemickie wypowiedzi.

Kaczyński "sam stanowi, co jest prawem, a co jest sprawiedliwością"

Jarosław Kaczyński ma jakiś problem z kopertami. Jednej koperty w ogóle nie pamięta, a drugiej nie chce odebrać - mówiła w czwartek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Jednoosobowy król Polski" i "stawianie się ponad prawem" - to zarzuty pod adresem prezesa PiS, formułowane przez polityków Platformy Obywatelskiej. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenił, że Giertych "wokół tego robi kolejny teatr polityczny". Politycy skomentowali przekazane przez Romana Giertycha informacje o tym, że Kaczyński nie odebrał wezwania do zwrotu 50 tysięcy złotych Geraldowi Birgfellnerowi.

Ogromny pożar magazynu z oponami. Podejrzany o podpalenie konkurent zza płotu

Dwa dni po pożarze magazynu z oponami w Lubaniu (woj. dolnośląskie), śledczy postawili zarzut podpalenia Piotrowi U., prowadzącemu konkurencyjny biznes tuż obok, na tej samej ulicy. Przy okazji prowadzonego śledztwa, z szafy "wypadło kilka trupów". Przykład? W jednej z urn, w zakładzie pogrzebowym należącym do ojca podejrzanego, znaleziono narkotyki.

Woził niepełnosprawne dzieci do szkół i kradł paliwo

Dowoził niepełnosprawne dzieci do szkół i - jak się okazało - przy każdym tankowaniu kradł paliwo. Zamiast do busa, lał je do baniaka, a potem "przekręcał" licznik, by sprawa nie wyszła na jaw. Mężczyzna stracił już pracę, teraz może stracić wolność. Grozi mu pięć lat więzienia.

"Kpina z Polaków, kpina ze sprawiedliwości". PO o decyzji w sprawie oświadczeń Kaczyńskiego

W sprawie spółki Srebrna panuje zmowa milczenia, która ma doprowadzić do tego, że sprawa zostanie zamieciona pod dywan - twierdzą posłowie Platformy Obywatelskiej. Tak komentują decyzję prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie nieprzeprowadzenia przez CBA kontroli oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli w lutym posłowie PO.

Mirosław Adam Supruniuk laureatem nagrody KARTY

Mirosław Adam Supruniuk został pierwszym laureatem nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej. Jego działania Gustaw Herling-Grudziński nazywał przed laty ocalaniem resztek "emigracyjnej Atlantydy". W roku 2005 Supruniuk utworzył Muzeum Uniwersyteckie, które opiekuje się kolekcją ponad 25 tysięcy dzieł sztuki polskich emigrantów.

Hermeliński dzień przed odejściem: politycy powinni trzymać się jak najdalej od wyborów

- Wiadomo, że partia powoła taka osobę, która będzie jakoś z tą partia związana, do której te organy partyjne będą miały zaufanie - mówił w rozmowie z TVN24 ustępujący przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do zmian, jakie zajdą w sposobie wyboru członków PKW po jesiennych wyborach parlamentarnych. - Ja zawsze uważałem, że politycy powinni jak najdalej trzymać się od wyborów - dodał.

Krzysztof nie żyje, Paulina rusza tylko oczami. Wiceminister nakazuje kontrolę SOR-ów

W ciągu kilkunastu dni w mediach pojawiły się alarmujące doniesienia o tym, co dzieje się na szpitalnych oddziałach ratunkowych na Śląsku. 39-letni mężczyzna przyszedł do szpitala o własnych siłach ze spuchniętą, siną nogą i zmarł. 20-letnia kobieta trafiła do szpitala z bólem i zawrotami głowy, a teraz jest całkowicie sparaliżowana. Wedle relacji ich bliskich, oboje czekali na pomoc lekarza kilka godzin. Wiceminister zleca kontrolę.

Dyrektorzy szkół do arcybiskupa: prosimy o mniej lekcji religii

Łódzkie licea w przyszłym roku będą musiały przyjąć podwójny nabór - ze szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów. A ponieważ szkoły nie są z gumy, to dyrektorzy szukają sposobu na to, żeby wszystkich pomieścić. I tak pojawił się pomysł, żeby ograniczyć katechezy.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: egzaminy się odbędą

- Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka – mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zapewnił, że egzaminy się odbędą.

Szymański: wniosek o wyłączenie prezesa TSUE był dobrze uzasadniony

Prokurator Tomasz Szafrański formalnie nie był wysłannikiem Zbigniewa Ziobry do Luksemburga. Zabierał głos jako uczestnik postępowania, na gruncie którego powstały pytania prejudycjalne - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych, odnosząc się do rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Polski. Podkreślił, że wniosek o wyłączenie z rozprawy prezesa TSUE, który złożył Szafrański, był "dobrze uzasadniony na sali".

Obywatel "w starciu z państwem nie będzie miał żadnych szans"

- Mamy kolejne bardzo duże niebezpieczeństwo upolitycznienia - mówi sędzia Dariusz Mazur. - Ja, jak i większość polskich prawników, jestem pewien, że ta zmiana jest wyłącznie pretekstem do dokonania czystki personalnej - ocenia profesor Marcin Matczak. W ten sposób eksperci ostrzegają przed planowanymi, kolejnymi zmianami w systemie sprawiedliwości. Materiał magazynu "Czarno na Białym".