Uroczysta sesja Rady Warszawy rozpoczęła się w sobotę o godzinie 14 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. W przemówieniu poprzedzającym wręczenie medali honorowym obywatelom Trzaskowski podkreślił, że istotnym dla niego jest "to, że możemy się unieść pomad różnice polityczne i oddać hołd, tym, którzy mogą być dla nas drogowskazem".
Mówiąc o Jolancie Brzeskiej - walczącej z dziką reprywatyzacją działaczce społecznej, która zginęła w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach - ocenił, że jest ona "sumieniem dla nas wszystkich". Powiedział, że w Warszawie działy się rzeczy, "które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć".
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Prezydent Warszawy zwracając się do byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedział, że on "pełnił również rolę sumienia, przez lata swojej służby - ale zwłaszcza ostatnio - i wyznaczał nam kierunek, jak powinniśmy się zachowywać, jakie kręgosłupy powinniśmy mieć".
- Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni - powiedział Rzepliński dziękując za przyznanie honorowego obywatelstwa.
Przyznali też zaległe medale i nagrody
Podczas sobotniej sesji wręczono również medale honorowym obywatelom stolicy przyznane w 2020 roku. W ubiegłym roku uroczystość się nie odbyła z powodu pandemii. Otrzymali je: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.
Rozdano równie Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021. Otrzymali je między innymi medycy pracujący w szpitalach Warszawy w czasie kolejnych fal pandemii.
10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej
10 lat od śmierci liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów minęło 1 marca. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 roku w lesie w Powsinie. Śledztwo w sprawie śmierci działaczki prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Nie ma jednak podejrzanych w tej sprawie.
Tutaj pisaliśmy więcej o śledztwie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.
Autorka/Autor: mp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa