Uroczyste posiedzenie Rady Warszawy. Wręczono medale honorowego obywatela

Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego
Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/8
Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania WarszawskiegoTVN24

Podczas uroczystego posiedzenia Rady Warszawy wręczono medale honorowego obywatela. Za 2021 rok otrzymali je Jolanta Brzeska i prof. Andrzej Rzepliński. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że Brzeska jest "sumieniem dla nas wszystkich". W imieniu zamordowanej działaczki medal odebrała jej córka.

Uroczysta sesja Rady Warszawy rozpoczęła się w sobotę o godzinie 14 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. W przemówieniu poprzedzającym wręczenie medali honorowym obywatelom Trzaskowski podkreślił, że istotnym dla niego jest "to, że możemy się unieść pomad różnice polityczne i oddać hołd, tym, którzy mogą być dla nas drogowskazem".

Mówiąc o Jolancie Brzeskiej - walczącej z dziką reprywatyzacją działaczce społecznej, która zginęła w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach - ocenił, że jest ona "sumieniem dla nas wszystkich". Powiedział, że w Warszawie działy się rzeczy, "które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Warszawy zwracając się do byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedział, że on "pełnił również rolę sumienia, przez lata swojej służby - ale zwłaszcza ostatnio - i wyznaczał nam kierunek, jak powinniśmy się zachowywać, jakie kręgosłupy powinniśmy mieć".

- Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni - powiedział Rzepliński dziękując za przyznanie honorowego obywatelstwa.

Przyznali też zaległe medale i nagrody

Podczas sobotniej sesji wręczono również medale honorowym obywatelom stolicy przyznane w 2020 roku. W ubiegłym roku uroczystość się nie odbyła z powodu pandemii. Otrzymali je: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.

Rozdano równie Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021. Otrzymali je między innymi medycy pracujący w szpitalach Warszawy w czasie kolejnych fal pandemii.

10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej

10 lat od śmierci liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów minęło 1 marca. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 roku w lesie w Powsinie. Śledztwo w sprawie śmierci działaczki prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Nie ma jednak podejrzanych w tej sprawie.

Tutaj pisaliśmy więcej o śledztwie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Pierwsze koszenie traw w stolicy szybciej o miesiąc

Pierwsze koszenie traw w stolicy szybciej o miesiąc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP