Powstanie Warszawskie: jak zmieniały się obchody rocznicy 

Źródło:
TVN24
Najnowsza akcja Muzeum Powstania Warszawskiego
Najnowsza akcja Muzeum Powstania Warszawskiego
TVN24
Najnowsza akcja Muzeum Powstania Warszawskiego (wideo z 28.07)TVN24

Powstanie Warszawskie, po Katyniu, było jednym z najbardziej zakłamanych tematów historycznych w PRL. Katyń był tematem zakazanym pod rządami komunistycznymi, do końca istnienia komunizmu w Polsce. O Powstaniu Warszawskim co prawda mówić i pisać można było, tworzono także wartościowe filmy, ale tematem zakazanym było rozważanie roli Związku Sowieckiego w Powstaniu.

Bohaterstwo powstańców, bestialstwo Niemców, cierpienia ludności cywilnej, zburzenie Warszawy – o tym wszystkim mówiono i pisano już od połowy lat 50. Ale zakazane było przypisywanie złej woli Moskwie, nie mówiąc już o wspominaniu o cynicznym wyrachowaniu Stalina, który przyglądał się Powstaniu Warszawskiemu i pozwolił, aby niemieckimi rękami dokonała się agonia II Rzeczypospolitej. Upadek Powstania można uznać za symboliczny koniec państwa polskiego, powstałego w latach 1918-1921.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kilkunastomiesięczny okres funkcjonowania legalnej działalności Solidarności w latach 1980-1981 był pierwszym potężnym wyłomem w oficjalnej, ocenzurowanej opowieści o Powstaniu. Stan wojenny na krótko stłumił poszukiwania prawdy o zbrojnym zrywie Warszawy. Po poluzowaniu rygorów rozwinął się rynek wydawnictw i publikacji niezależnych, które często odkłamywały historię XX wieku, szczególnie relacji Polski ze Związkiem Sowieckim. Rządy Gorbaczowa i schyłek istnienia PRL oznaczały też powolne ujawnianie prawdy o tzw. białych plamach w stosunkach polsko-sowieckich, wśród których prawda o roli Moskwy w 1944 roku była jedną z najważniejszych.

Władze PRL a symbolika Powstania Warszawskiego

Władze PRL już w połowie lat 80. próbowały zagospodarować dla swoich celów rosnące zainteresowanie Powstaniem. Dlatego zgodzono się na budowę pomnika, ale miał być to pomnik Powstańców Warszawy. Akceptując bohaterstwo i poświęcenie powstańców, ekipa Jaruzelskiego chciała utrzymać w ryzach opowieść o Powstaniu, nadal oceniając je jako niesłuszne politycznie, wymierzone jakoby w Związek Sowiecki i nieskoordynowane z Armią Czerwoną, wyzwalającą Polskę. Ten zabieg inżynierii historycznej nie przypadł do gustu i powstańcom, i szerszej opinii publicznej, ale stanowił wielki krok naprzód w upamiętnieniu Powstania Warszawskiego.

Nieco wcześniej, w 1983 roku, odsłonięto w Warszawie przy Murze Starego Miasta pomnik Małego Powstańca. Pomnik na trwałe wrósł w pejzaż miasta, ale wywołał też kontrowersje. Pojawiły się głosy, że przedstawienie małego dziecka z karabinem maszynowym zniekształca prawdziwą rolę nieletnich w Powstaniu. 

Pomnik Małego PowstańcaJan Zwoliński/Shutterstock

Kilka lat po wydaniu zgody na postawienie pomnika Powstańców Warszawskich, historia na tyle w Polsce dała znać o sobie, że samo Powstanie Warszawskie wreszcie doczekało się należytego miejsca w państwowej symbolice. 45. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzono w Polsce w momencie kruszenia się systemu.

Było to już po Okrągłym Stole i wyborach z 4 czerwca 1989 roku, które wstrząsnęły PRL na tyle, że możliwe było pokojowe przejęcie władzy przez Solidarność. Oznaczało to także powrót do normalnych tradycji historycznych, w tym do należytego upamiętnienia zakłamanych lub zakazanych wydarzeń, postaci i zjawisk historycznych. Dziś już prawie nikt nie pamięta, ale obecny pomnik właśnie pod wpływem zmian politycznych nazwano już bez żadnych niuansów pomnikiem Powstania Warszawskiego, czyli pomnikiem powstańców i samego powstania jako takiego. 

Choć forma rzeźby wielu powstańcom i wielu Polakom kojarzyła się z epoką socrealizmu, szybko zaakceptowano pomnik i do dzisiaj jest on obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza czy Kopca Powstania Warszawskiego jednym z najważniejszych powstańczych miejsc współczesnej Warszawy. Odsłonięciu pomnika towarzyszyła msza, na której prymas Józef Glemp go poświęcił, a prezydent PRL Wojciech Jaruzelski odniósł się także do represji wobec powstańców i kłamstw o Powstaniu, jakich dopuściła się Polska Ludowa: "była i niesprawiedliwość, ludzkie krzywdy, przemilczenia. To już zamknięta księga" – mówił, próbując zamknąć niechlubny PRL-owski rozdział.

Pomnik Powstania WarszawskiegoBOKEH STOCK/Shutterstock

Obchody wybuchu Powstania w 1989 roku były zarazem ostatnimi w PRL i pierwszymi w III RP. To połączenie symboliki późnego PRL-u z autentycznością III RP było znakiem przechodzenia z jednego systemu w drugi. Co ciekawe, równo miesiąc po obchodach 45-rocznicy Powstania Warszawskiego, w Warszawie i na Wybrzeżu obchodzono 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obok prezydenta Jaruzelskiego na Westerplatte stanęli reprezentanci nowej Polski: Lech Wałęsa, historyczny prezydent Solidarności i premier z Solidarności Tadeusz Mazowiecki, a także legendarny Kurier z Warszawy Jan Nowak Jeziorański, który przyjechał do Polski po raz pierwszy od Powstania w 1944 roku.

Katolicy polscy i niemieccy wydali wspólne oświadczenie o potrzebie pojednania, parlament demokratycznych Niemiec Zachodnich upamiętnił rocznicę wybuchu wojny, podobnie jak parlament komunistycznych Niemiec Wschodnich. Gratulując Tadeuszowi Mazowieckiemu objęcia urzędu premiera, kanclerz RFN Helmut Kohl zapowiadał pojednanie z Polską. 45. rocznica Powstania Warszawskiego i 50. rocznica wybuchu II wojny światowej niejako otwierały nową formułę obchodzenia rocznic historycznych w powstającej III Rzeczpospolitej.

Powstanie Warszawskie. Ważne słowa w 50. rocznicę zrywu

Dzisiaj nierzadko zapomina się, że najciekawszą i najodważniejszą próbą nowego podejścia w obchodzeniu rocznicy Powstania Warszawskiego był rok 1994, czyli 50-lecie powstańczego zrywu. Wspomniany Jan Nowak Jeziorański oraz minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy Andrzej Zakrzewski zaproponowali, aby na 1 sierpnia 1994 roku zaprosić do Warszawy, przed Grób Nieznanego Żołnierza, przywódców państw alianckich, w tym Rosji, oraz Niemiec. Lech Wałęsa zgodził się na taki krok i rozesłał zaproszenia do najważniejszych stolic: Waszyngtonu, Londynu, Paryża, Moskwy oraz Berlina.

Nie wszystkim takie zaproszenie przypadło do gustu: protestowała część powstańczych środowisk, nie chcąc widzieć manifestacyjnej obecności dawnych wrogów na świętej dla nich rocznicy. Ale większość powstańców i opinii publicznej dobrze przyjęła odważny krok Lecha Wałęsy i jego sojuszników. Uroczystości 50. rocznicy Powstania przebiły się do światowych mediów, w tym do brytyjskiej BBC czy niemieckich telewizji. Pamiętam dokładnie 1 sierpnia 1994 roku. Byłem wtedy w Londynie i oglądałem relacje telewizyjne z uroczystości warszawskich. Poruszające przemówienie wygłosił prezydent Niemiec Roman Herzog, który starannie przygotowywał się do tej wizyty.

- 1 sierpnia przywołuje nam w pamięci, jak niezmierne cierpienia wyrządzone zostały Polakom przez Niemców (…). 1 sierpnia 1944 roku jest zarazem niezatartym symbolem woli walki Narodu Polskiego o wolność, walki o ludzką godność i zachowanie narodowej tożsamości (…). Nas, Niemców napawa wstydem fakt, że imię naszego kraju i narodu zawsze kojarzyć się będzie z bólem i cierpieniem, jakie na skalę milionów zostało wyrządzone Polakom (…). Proszę o przebaczenie za to, co im wszystkim zostało wyrządzone przez Niemców - mówił Herzog. Prezydent Lech Wałęsa i blisko z nim współpracujący Andrzej Zakrzewski oraz Jan Nowak Jeziorański bardzo wysoko ocenili słowa Herzoga jako autentyczne i szczere nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich.

Odkłamywanie "białych plam"

Do Warszawy na 50-lecie Powstania Warszawskiego nie przyjechał zaproszony przez prezydenta Polski rosyjski prezydent Borys Jelcyn. Wszystko wskazuje na to, że nie chciał. Tłumaczył się, że zaproszenie otrzymał zbyt późno. Jelcyn wysłał do Warszawy szefa swojej kancelarii Siergieja Fiłatowa, którego wystąpienie nie wniosło niczego nowego w komplikujących się relacjach Polski z Rosją.

Odmowa Jelcyna przyjechania do Warszawy to był wyraźny krok wstecz w odkłamywaniu "białych plam" polsko-rosyjskich. Ledwie dwa lata wcześniej decyzją Jelcyna Polska otrzymała kopie najważniejszych dokumentów katyńskich, wskazujących na odpowiedzialność Stalina i wąskiego kierownictwa sowieckiego państwa za mord na polskich oficerach w 1940 roku. Przekazanie Lechowi Wałęsie dokumentów katyńskich nastąpiło w 1992 roku, ale w 1994 roku prezydent Jelcyn i jego wysłannik Fiłatow nie odważyli się na publiczne potępienie tego samego Stalina za to, że w sierpniu 1944 roku nakazał Armii Czerwonej nie tylko bezczynność, ale wręcz utrudnianie wsparcia dla Powstania Warszawskiego ze strony zachodnich aliantów. 

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w 2004 roku miały także szczególny charakter, nie tylko ze względu na otwarcie Muzeum Powstania. Dziesięć lat po przemówieniu Romana Herzoga w Warszawie, o Powstaniu mówił też zaproszony na uroczystości kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. W obecności polskich przywódców, w tym prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego kategorycznie oświadczył, że rząd zjednoczonych Niemiec nie będzie w żaden sposób popierał ani zbiorowych, ani indywidualnych roszczeń majątkowych wobec Polski za przejęte po 1945 roku majątki na Ziemiach Zachodnich i Północnych, nazywanych w PRL Ziemiami Odzyskanymi. Wystąpienie Schroedera przyjęto w Polsce bardzo dobrze, obawiano się bowiem ofensywny pozwów ze strony skrajnych organizacji, wspierających takie roszczenia. Schroeder mówił dosadnie, że nie ma zgody w Niemczech na stawianie historii na głowie i zamianę ról, kto był sprawcą, a kto ofiarą wojny.

Dziś te słowa nie są pamiętane w Polsce, sam były kanclerz nie ma dobrej prasy w Polsce ze względu na jego bliskie związki z Rosją i Władimirem Putinem. Dlatego warto przypomnieć, że w sprawach historii polsko-niemieckiej w 2004 roku Schroeder powiedział, co należało powiedzieć. 

Historia o historii

Jak widać, sposób, w jaki obchodzone są rocznice wielkich wydarzeń historycznych, ma także swoją historię. To niejako historia o samej historii. Każda epoka ma swoje interpretacje przeszłości, które często się zmieniają. Historia jako pamięć narodów i społeczeństw będzie zawsze tematem debat, dyskusji, ocen. To często świadczy o żywotności pamięci, o żywotności dyskursu publicznego. Polska ze swoją skomplikowaną historią, szczególnie XX wieku, jest świetnym poligonem doświadczalnym debat historycznych. Powstanie Warszawskie weszło na trwałe do kanonu narodowej pamięci. Pozostaje pytanie, czy to powinna być główna oś opowieści o II wojnie światowej. Moim zdaniem nie wyczerpaliśmy dyskusji o doświadczeniu samej II wojny światowej i lat bezpośrednio powojennych. Ale to już temat na inny tekst. Może na kolejną rocznicę wybuchu II wojny, za miesiąc. 

Autorka/Autor:Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont"

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w rzekach w Polsce w związku z intensywnymi opadami deszczu rośnie i będzie rosnąć. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie, gdzie przekroczone zostały stany alarmowe - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Przybywa wody w rzekach. Tu przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze

Przybywa wody w rzekach. Tu przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze

Źródło:
IMGW

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje nowelizację Kodeksu pracy, która zmieni przepisy dotyczące stażu. Mają one znaczenie na przykład przy ustalaniu przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu. Oto najważniejsze z propozycji MRPiPS.

Duże zmiany dla pracowników. "Mają znaczenie dla długości urlopu"

Duże zmiany dla pracowników. "Mają znaczenie dla długości urlopu"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Niż genueński Boris i związane z nim niezwykle intensywne opady deszczu to największe zagrożenie pogodowe w Polsce dziś i w kolejnych dniach, ale niejedyne. W prognozach widać też burze i silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego, czyli najwyższego stopnia. Najtrudniejsza sytuacja pogodowa będzie panować w południowo-zachodniej części kraju - alarmuje IMGW.

Nawalne opady to nie wszystko. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Nawalne opady to nie wszystko. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Do katastrofy samolotu szkoleniowego L 39 ZA doszło w piątek w pobliżu lotniska wojskowego Graf Ignatiewo, niedaleko Płowdiwu w Bułgarii. Samolot runął na pole, dwóch pilotów zginęło - poinformował bułgarski resort obrony.

Katastrofa samolotu szkoleniowego w Bułgarii. Są ofiary

Katastrofa samolotu szkoleniowego w Bułgarii. Są ofiary

Źródło:
PAP

Skąd się wzięła opowieść o uleczeniu salcesonem pewnej wegetarianki przez księdza Michała O.? Jego obrońca twierdzi teraz, że to "totalnie bzdurna historia". A my sięgnęliśmy do książki, którą napisał sam egzorcysta.

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Źródło:
Konkret24

- Dla mnie jego związki z tą uczelnią są całkowitym zaskoczeniem. Nic o tym nie wiedziałem - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o zarzuty dla Ryszarda Czarneckiego w śledztwie dotyczącym Collegium Humanum. - Ja się na co dzień takimi sprawami nie interesuję. Wiem, że był bardzo czynny, a głównie lubił jeździć po świecie. I wiem, że dużo jadł - powiedział. Wyjaśniał też, że ugrupowanie podjęło decyzję o zawieszeniu Czarneckiego, bo "tam jednak pewne sprawy do wyjaśnienia są".

"Wiem, że lubił jeździć po świecie i że dużo jadł". Kaczyński o "całkowitym zaskoczeniu" sprawą Czarneckiego

"Wiem, że lubił jeździć po świecie i że dużo jadł". Kaczyński o "całkowitym zaskoczeniu" sprawą Czarneckiego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Białorusinka Darya A. była oskarżona o współpracę z KGB i przekazywanie rosyjskim służbom informacji o białoruskiej opozycji w Polsce. Zapadł wyrok w jej sprawie. Nie jest jeszcze prawomocny.

Modelka skazana za szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi

Modelka skazana za szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Minister infrastruktury reaguje na katastrofę budowalną w Łodzi i sytuację mieszkańców kamienic. Zorganizował pilną naradę między innymi z prezydentem miasta i wojewodą. Dariusz Klimczak zobowiązał wykonawcę prac oraz PLK SA, żeby wspólnie z przedstawicielami miasta pilnie spotkali się z lokatorami budynków i poinformowali ich o planowanym dla nich wsparciu.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Zdecydowana reakcja ministra

Katastrofa budowlana w Łodzi. Zdecydowana reakcja ministra

Źródło:
tvn24.pl

W ramach głosowania w budżecie obywatelskim w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) zgłoszony został pomysł na wypłoszenie gawronów z Parku Radziwiłłowskiego. W ramach projektu miałby zostać wynajęty sokolnik. Przyrodnicy uważają jednak, że nie ma to większego sensu, bo ptaki przeniosą się na inne drzewa w mieście, gdzie będą jeszcze bardziej uciążliwe. A sam pomysł uznają za szkodliwy dla przyrody. Gawron znajduje się na czerwonej liście ptaków Polski narażonych na wyginięcie. 

Chce wypłoszyć gawrony z parku. Przyrodnicy: szkodliwe dla środowiska i bez większego sensu

Chce wypłoszyć gawrony z parku. Przyrodnicy: szkodliwe dla środowiska i bez większego sensu

Źródło:
tvn24.pl
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. - To jest ręka wyciągnięta w kierunku prezydenta przez parlament, żebyśmy wspólnie rozwiązali kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego - powiedział. Podkreślił, że najpierw należy dokonać naprawy systemowej TK, a później uzupełnić jego skład.

Hołownia o "ręce wyciągniętej w kierunku prezydenta"

Hołownia o "ręce wyciągniętej w kierunku prezydenta"

Źródło:
PAP, TVN24

Były już wikariusz z Drobina, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, otrzymał od biskupa płockiego upomnienie kanoniczne i ma zakaz publicznego sprawowania sakramentów. Prokuratura czeka na wyniki badań toksykologicznych zmarłego. - Nie prowadzimy postępowania w sprawie obyczajowej, ale w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci - oświadczył Marek Łasicki, szef sierpeckiej Prokuratury Rejonowej.

Były wikariusz z upomnieniem kanonicznym i zakazem sprawowania sakramentów. Śledztwo trwa

Były wikariusz z upomnieniem kanonicznym i zakazem sprawowania sakramentów. Śledztwo trwa

Źródło:
PAP

W południowej części Polski obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej związane z dużymi opadami deszczu. - Widzimy wzmożony ruch i zainteresowanie Polaków, by ubezpieczyć swoje majątki - przyznają przedstawiciele firm ubezpieczeniowych. Jednocześnie przypominają: przy polisach trzeba zwrócić uwagę na okres karencji.

Rzucili się do firm ubezpieczeniowych. "Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zerwany dach"

Rzucili się do firm ubezpieczeniowych. "Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zerwany dach"

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzece Barycz wciąż wzrasta. Od porannych pomiarów w czwartek do piątkowych w Odolanowie (woj. wielkopolskie) wzrósł o 17 centymetrów. Władze miasta chcą być "gotowe na wszystko". Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych. Ustanowiono też miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji.

Stan wody w Baryczy wciąż wzrasta. Burmistrz Odolanowa: musimy być gotowi na wszystko

Stan wody w Baryczy wciąż wzrasta. Burmistrz Odolanowa: musimy być gotowi na wszystko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zginęły w wypadku na drodze krajowej numer 11 koło Lublińca (woj. śląskie). Droga była przez kilka godzin całkowicie zablokowana. Policjanci zorganizowali objazdy.

Tragiczny wypadek na drodze krajowej. Nie żyje dwóch mężczyzn

Tragiczny wypadek na drodze krajowej. Nie żyje dwóch mężczyzn

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Według posła Janusza Kowalskiego po odrzuceniu przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS będzie można "w sposób skuteczny windykować członków PKW z własnych majątków za straty związane z tą decyzją". Czyli że za straty finansowe partii mieliby odpowiadać osobiście członkowie PKW. Prawnicy, pytani o taką możliwość, nie mają złudzeń.

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu projektu budżetu na 2025 rok podniosły się głosy oburzenia, że rząd Donalda Tuska dał jeszcze więcej pieniędzy Kancelarii Prezydenta, Krajowej Radzie Sądownictwa czy Trybunałowi Konstytucyjnemu. Premier i minister finansów tłumaczą, że to tak zwane budżetowe "święte krowy". O które instytucje chodzi i jak rosły ich budżety w ostatnich latach? Wyjaśniamy.

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Źródło:
Konkret24

Tomasz Mencina, nowy wiceprezydent Warszawy, ma prokuratorskie zarzuty, w jego sprawie toczy się proces. On sam zapewnia, że jest niewinny i wnosił o umorzenie sprawy. Chodzi o śmierć młodej rolkarki na Bielanach.

Nowy wiceprezydent Warszawy ma prokuratorskie zarzuty, proces trwa

Nowy wiceprezydent Warszawy ma prokuratorskie zarzuty, proces trwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polityk PiS Ryszard Czarnecki ocenił, że postawione mu zarzuty są "absurdalne". - Nie przyznałem się do winy, bo to oczywiste, że nie miałem się do czego przyznać - powiedział. Uważa też, że "niepotrzebne było spektakularne zatrzymanie go przez CBA". - Można to było zrobić w zupełnie inny sposób - zaprosić do prokuratury, można było przyjechać do mnie do mieszkania - przekonywał.

Czarnecki o zatrzymaniu: można było przyjechać do mnie do mieszkania

Czarnecki o zatrzymaniu: można było przyjechać do mnie do mieszkania

Źródło:
PAP

Ulewne deszcze przeszły nad Słowenią. Skalę opadów, jakie przetoczyły się nad krajem, doskonale pokazuje nagranie udostępnione przez służby hydrologiczne. Widać na nim, jak w cztery godziny koryto rzeki o nazwie Reka całkowicie wypełnia woda.

Przyszedł Boris i w zaledwie cztery godziny przepełnił rzekę

Przyszedł Boris i w zaledwie cztery godziny przepełnił rzekę

Źródło:
ARSO vode

- Całe zdarzenie było totalnym zaskoczeniem. Łoś wyskoczył z boku, wcale go nie widziałem. Dopiero później, jak zobaczyłem nagranie, zorientowałem się, co się właściwie wydarzyło - mówi nasz czytelnik.

"Łoś wyskoczył z boku, wcale go nie widziałem"

"Łoś wyskoczył z boku, wcale go nie widziałem"

Źródło:
Kontakt24

Do prokuratury wpłynęła opinia biegłych psychiatrów dotycząca brutalnej zbrodni pod Mławą. Specjaliści stwierdzili niepoczytalność 27-letniego Pawła O., podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej 45-letniej siostry. Opinię taką wydali po trwającej sześć tygodni obserwacji psychiatrycznej.

Brutalnie zabił siostrę, prokuratura ma opinie biegłych. "Nie można przypisać mu winy"

Brutalnie zabił siostrę, prokuratura ma opinie biegłych. "Nie można przypisać mu winy"

Źródło:
PAP

Kiedy Mateuszek trafił do szpitala, miał tylko 22 dni. Mimo starań medyków, chłopiec zmarł. Według prokuratury nad dzieckiem znęcała się jego matka. Nikola G. miała potrząsać chłopcem, zasłaniać mu usta i uderzać w główkę. Wkrótce matka i ojciec chłopca staną przed sądem.

Mateuszek miał tylko 22 dni. Rodzice skatowanego noworodka staną przed sądem

Mateuszek miał tylko 22 dni. Rodzice skatowanego noworodka staną przed sądem

Źródło:
PAP

Aktorka Zofia Zborowska-Wrona i siatkarz Andrzej Wrona poinformowali o śmierci swojej suczki, Wiesi, publikując w mediach społecznościowych emocjonalne wpisy. Pochodząca z adopcji pupilka była od lat "psią celebrytką" i bohaterką dwóch książek.

Nie żyje "psia celebrytka" Wiesia. Gwiazdorska para żegna ją w emocjonalnych wpisach

Nie żyje "psia celebrytka" Wiesia. Gwiazdorska para żegna ją w emocjonalnych wpisach

Źródło:
tvn24.pl, DDTVN

Powstała przy fabryce włókienniczej w 1860 roku i działa do dziś. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru meble jednej z aptek w Żyrardowie. Wyposażenie placówki pochodzi z 1886 roku.

Apteka jak w XIX wieku. Wciąż działa, jej meble stały się zabytkiem

Apteka jak w XIX wieku. Wciąż działa, jej meble stały się zabytkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się sprawą organizacji koncertu Madonny w 2012 roku. Prokuratura wskazuje, że Joanna Mucha, jako ministra sportu, zatwierdziła wypłatę ponad 5,9 miliona złotych z rezerwy celowej resortu na organizację koncertu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z Euro 2012. Komisja opowiedziała się przeciwko wnioskowi o uchylenie jej immunitetu.

Wraca sprawa koncertu Madonny. Posłowie głosowali w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Wraca sprawa koncertu Madonny. Posłowie głosowali w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Źródło:
PAP

Przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, wystąpiła w Sejmie, gdzie odczytała uchwałę o "zagrożeniach dla niezawisłości sędziów". Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że szefowa KRS po wystąpieniu opuściła salę i nie odpowiedziała na pytania posłów. - To dzisiaj największy skandal - oceniła Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej, podkreślając, że złożone przez Pawełczyk-Woicką sprawozdanie było nie na temat.

Szefowa KRS wystąpiła w Sejmie, potem wyszła. "Szokujące", "skandal"

Szefowa KRS wystąpiła w Sejmie, potem wyszła. "Szokujące", "skandal"

Źródło:
PAP

Publikacja w mediach społecznościowych, w której Taylor Swift zachęciła Amerykanów do rejestrowania się do udziału w wyborach, wywołała ogromny wzrost ruchu na oficjalnej stronie z informacjami wyborczymi. W ciągu 24 godzin odwiedziło ją ponad dziesięć razy więcej osób niż w całym poprzednim tygodniu.

Ogromny ruch na stronie rejestrującej wyborców w USA. Apelu Taylor Swift posłuchały setki tysięcy osób

Ogromny ruch na stronie rejestrującej wyborców w USA. Apelu Taylor Swift posłuchały setki tysięcy osób

Źródło:
Variety, tvn24.pl

Kandydat republikanów na wiceprezydenta USA J.D. Vance przedstawił założenia planu Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie. Sugerował też, że "konflikt trwa, bo zarabiają na nim amerykańskie firmy zbrojeniowe i instytucje finansowe". - Czasami trzeba porozumiewać się z wariatami i złymi ludźmi. Przecież w II wojnie światowej sprzymierzyliśmy się z Józefem Stalinem - argumentował.

J.D. Vance ujawnił plan Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie

J.D. Vance ujawnił plan Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie

Źródło:
PAP

Kamala Harris, wiceprezydentka USA i kandydatka demokratów na prezydenta po wtorkowej debacie powiększa swoją przewagę nad republikańskim konkurentem, byłym prezydentem Donaldem Trumpem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Reutersa. Na Harris głos w listopadowych wyborach zamierza oddać 47 procent respondentów, a na Trumpa - 42 procent.

Co zmieniła debata? Jest nowy sondaż 

Co zmieniła debata? Jest nowy sondaż 

Źródło:
Reuters

Dwie kobiety, które szerzyły fałszywe informacje na temat Brigitte Macron, muszą zapłacić na jej rzecz osiem tysięcy euro odszkodowania. Pod koniec 2021 roku ukazało się nagranie, w którym obie przez cztery godziny snuły teorię o tym, że obecna pierwsza dama Francji urodziła się jako mężczyzna.

Fałszywie twierdziły, że pierwsza dama urodziła się jako mężczyzna. Zapłacą odszkodowanie

Fałszywie twierdziły, że pierwsza dama urodziła się jako mężczyzna. Zapłacą odszkodowanie

Źródło:
Politico, Le Monde
Prezydent nie podał, kogo odznaczył. Dlatego, że ten policjant dostał Złoty Krzyż Zasługi?

Prezydent nie podał, kogo odznaczył. Dlatego, że ten policjant dostał Złoty Krzyż Zasługi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Korea Północna upubliczniła zdjęcia z wnętrza zakładu produkującego uran, który odwiedził przywódca kraju Kim Dzong Un. AP zwraca uwagę, że to "rzadki wgląd do tajnego obiektu" Pjongjangu. Ujawnienie przez Koreę Północną w piątek zakładu wzbogacania uranu dla celów wojskowych jest postrzegane jako "pokaz siły na 50 dni przed wyborami prezydenckimi w USA i próba podniesienia stawki w kolejnej rundzie negocjacji z Waszyngtonem" - skomentowała południowokoreańska agencja Yonhap.

Korea Północna ujawniła zdjęcia tajnego zakładu. "Pokaz siły przed wyborami w USA"

Korea Północna ujawniła zdjęcia tajnego zakładu. "Pokaz siły przed wyborami w USA"

Źródło:
AP, PAP

Już na początku października na platformie Max pojawi się "Miasteczko Salem" - nowa adaptacja bestsellerowej książki Stephena Kinga o tym samym tytule. Kogo zobaczymy na ekranie i kto stanął za kamerą nowego filmu?

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Źródło:
tvn24.pl