"Kaczyński wiedział o wszystkim. Wiedział o tym, że Falenta ma nagrania"

Z całej tej historii wynika, że służby dopuszczały, żeby ich tajny współpracownik, jakim był Falenta, zakładał nielegalne podsłuchy, robił to, czego służby nie mogą robić - ocenił w rozmowie z TVN24 dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski. Skomentował w ten sposób list, który Marek Falenta miał skierować do Jarosława Kaczyńskiego, a którego fragmenty ujawniła w środę "Wyborcza". - To, co jest najciekawsze w tym liście, to wskazanie, że Kaczyński wiedział o wszystkim - dodał.

Ojciec zostawił śpiącego siedmiolatka w rozgrzanym aucie i poszedł do sklepu

Przed jednym z supermarketów we Wrocławiu klienci sklepu zauważyli dziecko śpiące w zamkniętym aucie. Na zewnątrz temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza. Dopiero po wielokrotnym, mocnym stukaniu w szybę siedmiolatek obudził się i otworzył drzwi. Był cały zlany potem, nie do końca świadomy, co się stało. Według relacji świadków spędził w środku ponad pół godziny.

"Nie było żadnych podstaw, by odnosić się do kuriozalnej treści listu"

List Marka Falenty opisany w "Gazecie Wyborczej" wpłynął do biura prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Listowi nie nadano dalszego biegu. Nie było żadnych podstaw, by odnosić się do jego kuriozalnej treści - oświadczyła w środę rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Szkoda czasu na zajmowanie się listem Marka Falenty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to bajki i insynuacje - ocenił również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

"Myślę, że mamy jakąś poważną misję do zrealizowania". 16 nowych posłów ślubowało

W środę w Sejmie ślubowanie złożyło 16 nowych posłów. Zastąpili oni w ławach przy Wiejskiej polityków wybranych do Parlamentu Europejskiego. Nadal nieobsadzone pozostają dwa miejsca. Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na nowego wicemarszałka Sejmu. Zastąpiła Beatę Mazurek, która uzyskała mandat europosłanki. Nowi posłowie różnie komentowali pojawienie się w nowych rolach i emocje, jakie temu towarzyszyły.

Obecność wojskowa NATO i USA w Polsce

Od kilku lat amerykańscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo Polski, stacjonując i wykonując zadania w wielu miejscach w całym kraju. Ich misja jest jasna - chronić Polskę, sojusznika w NATO, oraz wschodnią flankę Paktu Północnoatlantyckiego.

Toniemy. We wtorek osiem osób. "Zagrożenie dotyczy nas wszystkich"

Apele i przypomnienia mówiące o zasadach bezpieczeństwa nad wodą są potrzebne, bo tylko w niecałe dwa tygodnie czerwca utonęło już w Polsce 36 osób - mówiła w rozmowie ze "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tylko wtorek przyniósł osiem ofiar śmiertelnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju.

Porwana w Niemczech Polka odnaleziona

Porwana w Niemczech 47-letnia Polka została uwolniona, a jej porywacze aresztowani - podaje Deutsche Welle, powołując się na prokuraturę w Stuttgarcie. Władze podały, że stan zdrowia odnalezionej we Francji kobiety jest dobry.

Medalistka olimpijska mówi o "zamachu na dzieci". Związki i sponsorzy problemu nie widzą

Zofia Klepacka jest wybitną sportsmenką – mistrzynią świata i medalistką olimpijską - jednak ostatnio jest o niej głośno z zupełnie innego powodu. Postanowiła wyrazić sprzeciw wobec Karty LGBT+, którą określa mianem "zamachu na nasze dzieci". Polski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski na słowa Zofii Klepackiej nie reagują, a główny sponsor - spółka Skarbu Państwa - swojego wsparcia nie wycofuje. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Już nie tylko Brejza. Kaczyński pozwał kolejnych polityków

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, pozwał posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę o naruszenie dóbr osobistych. Chodzi o jego wypowiedzi dotyczące sprawy spółki Srebrna. "Jest i pozew przeciwko nam" – poinformował we wtorek Cezary Tomczyk, który na Twitterze zamieścił potwierdzenie jego złożenia. Przed Sądem Okręgowym w Warszawie stanie również Marcin Kierwiński.

Prezydent Duda przybył do Waszyngtonu

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek wieczorem czasu miejscowego do Waszyngtonu. Dzisiaj w Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem między innymi o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia w tej sprawie.

Borowski: jeśli pokaże się nowe nagranie, to wtedy możemy mieć burzę

- Jeżeli jest tu coś na rzeczy, jeżeli politycy PiS-u albo to zaaranżowali albo wykorzystali, to jest to rzecz, która nie może być zamieciona pod dywan - mówił w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski, odnosząc się do listu, jaki Marek Falenta wysłał do prezydenta. - Jeśli pokaże się jakieś nagranie, no to wtedy możemy mieć burzę - ocenił.

Wójcik: nie było spotkania Kaczyńskiego z Falentą

Nie doszło do spotkania Marka Falenty z Jarosławem Kaczyńskim, to jest nieprawda, tak samo jak prokurator generalny i minister sprawiedliwości też nigdy się nie spotkał – przekonywał w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Pan Marek Falenta oznajmia we wniosku do prezydenta, że za sprawą afery podsłuchowej stało środowisko PiS. Dwunastu wysoko postawionych członków PiS miało wiedzę na ten temat - mówił Krzysztof Brejza z PO.

"Bez afery podsłuchowej PiS nie miałby najmniejszej szansy na wygranie wyborów"

Skoro Falenta twierdzi, że przynajmniej dwanaście osób z kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości było zaangażowanych w tę aferę, to jest to okoliczność, która musi być zbadana przez prokuraturę - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Adwokat odniósł się do listu, w którym Marek Falenta, skazany na 2,5 roku więzienia za udział w aferze podsłuchowej, miał domagać się ułaskawienia od prezydenta Andrzeja Dudy.

Sąd Najwyższy podliczył protesty wyborcze

Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja bieżącego roku - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.

Jechali nad morze, spłonęli w samochodach. Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Może rozmiary tej tragedii byłyby mniejsze, gdyby auta, w które wjechał rozpędzony tir, momentalnie nie stanęły w płomieniach - ocenia biegły z zakresu pożarnictwa. Ale się zapaliły. Bo był upał, bo silniki rozgrzane były do czerwoności. Wystarczyła kropla benzyny, by wzniecić ogień, a potem ta płonąca benzyna jeszcze rozlewała się po jezdni. Co wiemy na pewno dwa dni po tragedii na A6? Że zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. I że kierowca ciężarówki przyznał się do wjechania w osobowe auta, ale nieumyślnie. I że grozi mu 12 lat więzienia.

Błaszczak: to będzie wydarzenie na miarę wejścia Polski do NATO

W środę prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce - przekazał we wtorek w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie. Szef MON ocenił, że będzie to wydarzenie "na miarę wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego".

"Krakowiak" wyszedł na wolność. Za kratami spędził ponad 20 lat

Janusz T., pseudonim "Krakowiak", we wtorek wyszedł na wolność po ponad 20 latach spędzonych za kratami. Katowicki sąd okręgowy na wniosek skazanego połączył wszystkie 14 wyroków skazujących w jeden i wymierzył łączną karę 15 lat pozbawienia wolności. Sąd wydał jednocześnie nakaz natychmiastowego zwolnienia Janusza T.