W warszawskich lasach wycinane będą drzewa. Pierwsze prace rozpoczęto już w Wesołej, kolejne planowane są w Wawrze, na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i Bielanach. Urzędnicy tłumaczą, dlaczego drzewa znikają, i opisują, jakie jeszcze zabiegi pielęgnacyjne w lasach zaplanowali.
Jak informuje ratusz, w stołecznych lasach ruszyły coroczne "zabiegi pielęgnacyjne". Co kryje się pod tą nazwą? Główne prace pielęgnacyjne to tak zwana trzebież, czyli usuwanie w lesie konkretnych pojedynczych drzew. Urzędnicy zapewniają, że wycięte zostaną te zamierające, zasiedlone przez szkodniki, z widocznymi objawami chorobowymi lub uszkodzeniami. "Podczas trzebieży usuwane są również obce, w tym inwazyjne gatunki drzew, a także część drzew zdrowych, rosnących zbyt gęsto. Wycinka tych ostatnich ma na celu stworzenie przestrzeni dla sąsiadujących drzew w celu rozbudowy ich koron i umożliwienia optymalnego wzrostu. Dzięki usunięciu pojedynczych egzemplarzy pozostałe drzewa mają do dyspozycji więcej zasobów, dzięki czemu mogą lepiej i stabilniej się rozwijać" - tłumaczą w komunikacie urzędnicy.
"Często zdarza się, że pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa muszą przeprowadzić wycinkę, aby usunąć drzewa zlokalizowane blisko szlaków komunikacyjnych, których stan bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu" - dodają.
Gdzie leśnicy przeprowadzą prace?
Prace, które prowadzone są obecnie w dzielnicy Wesoła (okolice ulic: Warszawskiej, Podleśnej, Wawerskiej, Mickiewicza i Asnyka), potrwają do końca roku. Również do tego czasu powinny zakończyć się zabiegi, które planowane są w pozostałych dzielnicach Warszawy: Wawer (Las Matki Mojej), Ursynów (Las Kabacki), Bemowo (Las Bemowo), Białołęka (okolice ul. Płochocińskiej) i Bielany (otulina rezerwatu "Las Bielański").
Każde z miejsc objętych pracami zostanie odpowiednio oznakowane przez pracowników Lasów Miejskich – Warszawa.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock