Oblężenie Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, tysiące uczniów chcą wglądu w arkusze

Ponad 10 tysięcy wniosków z prośbą o obejrzenie arkuszy egzaminów gimnazjalnych wpłynęło do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Od piątku komisja będzie przyjmować uczniów w III liceum im. gen. Józefa Sowińskiego. - Dziennie będziemy obsługiwali około 300 osób - poinformowała dyrektor OKE. Podwójny rocznik, to znaczy uczniowie trzecich klas likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek, walczy o miejsca w średniej szkole, więc przy rekrutacji jeden punkt może decydować o przyjęciu do wybranej placówki.

Struś na gigancie. Złapali go na cmentarzu

Od paru dni do służb w Szczecinie i okolicach trafiały informacje o biegającym po okolicy strusiu. Ptak wreszcie w środę został złapany na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej. Wciąż nie wiadomo, do kogo należy.

Alan miał poparzone 70 procent ciała. Po trzymiesięcznym leczeniu wychodzi ze szpitala

Alan miał poparzone 70 procent ciała. Lekarze przez trzy miesiące walczyli o jego życie i zdrowie. Teraz, po udanym przeszczepie skóry, 9-latek wychodzi ze szpitala. - Zdajemy sobie sprawę, że droga naszego dziecka do powrotu do zdrowia będzie długa, ale wiemy, że wspólnie damy radę, musimy dać radę. Cieszymy się, że nasz syn żyje i to jest dla nas najważniejsze - mówi mama chłopca.

Marek F. przesłuchany w prokuraturze. "Nowy, dziewiąty zarzut"

Nowe zarzuty miał usłyszeć w czwartek w prokuraturze okręgowej dla warszawskiej Pragi Marek F., bohater "afery taśmowej" - dowiedzieli się dziennikarze tvn24.pl. Przesłuchanie trwało około dwóch godzin. O tym, jakie są jego efekty, prokuratura nie poinformowała, ale obrońca biznesmena powiedział, mowa było o "dodatkowym, dziewiątym zarzucie".

Krasnodębski przepadł w głosowaniu. "To małostkowy odwet za wyniki szczytu"

Brak wyboru Zdzisława Krasnodębskiego na wiceszefa Parlamentu Europejskiego to wynik frustracji części państw Unii Europejskiej - ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W środę Krasnodębski przegrał w trzeciej turze głosowania. "Tak się dotrzymuje reguł i zobowiązań w PE" - skomentował w mediach społecznościowych swoją porażkę.

Od 78 lat miał prawo jazdy. Wyjeżdżając z parkingu, nie popatrzył w lewo. Nie żyje

93-latek zmarł w szpitalu dwie godziny po zderzeniu z innym samochodem. Wyjeżdżał z parkingu i - jak zeznali świadkowie - włączając się do ruchu, popatrzył w prawo, ale nie obrócił głowy w lewo. Wtedy uderzył w niego inny samochód i zepchnął na chodnik. Sekcja zwłok wyjaśni, czy mężczyzna zmarł od obrażeń, czy wskutek wylewu lub zawału serca. Miał duże doświadczenie za kierownicą - prawo jazdy dostał 78 lat temu.

"Nie widzę żadnego powodu do satysfakcji dla polskiego rządu"

Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, dla regionu, niż kogoś utrącić - skomentował strategię polskiego rządu w negocjacjach dotyczących obsady najważniejszych unijnych stanowisk Donald Tusk. - To, że przewodniczącym Komisji Europejskiej nie będzie ktoś, kto chciał bronić niezależności sądów, nie tylko w Polsce i to, że w związku z tym polski rząd nic nie ugrał dla siebie, to na pewno nie jest powód do satysfakcji - dodał szef Rady Europejskiej.

Polska poparła przywrócenie Rosji prawa głosu? Szef MSZ: odwrotnie, głosowaliśmy przeciw

Nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała za członkostwem Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie, głosowaliśmy przeciw - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, według której 17 maja 2019 roku podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy. - Nie uczestniczyłem w tamtejszych dyskusjach i trzeba by pytać ministra Jacka Czaputowicza, jakie jeszcze argumenty stały za taką decyzją - stwierdził wcześniej wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką"

W Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbył się piknik z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zaprosiła wielu gości, wśród nich szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. "Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką!" - napisała w czwartek w mediach społecznościowych.

"Wziąłem i podpaliłem". W pożarze kamienicy zginęła jedna osoba

Przed Sądem Okręgowym w Opolu rozpoczął się proces 33-letniego Rafała W., oskarżonego o podpalenie kamienicy w Prudniku, w wyniku czego zmarł jeden z lokatorów, a dwóch zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiada też jego 56-letni ojciec - Adam W., który nie udzielił pomocy mieszkańcom domu.

"Niebezpieczna utopia". Zybertowicz o poglądach von der Leyen

Mam nadzieję, gdy pani przewodnicząca Komisji skonfrontuje się z rzeczywistą polityką, to odróżni swoje ideologiczne wyobrażenia od tego, co jest możliwe w Unii - powiedział w "Kropce nad i" doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz, komentując poglądy nominowanej na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Na to stanowisko wysuwany był także Frans Timmermans. - Udało się zapobiec jego awansowi, ten awans mógłby być odbierany jako premia za łamanie reguł neutralności urzędników Unii Europejskiej - komentował Zybertowicz.