Kopali, szarpali, wyrywali włosy. Sąd zmienił wyrok i orzekł wyższe kary dla sprawców

Razem z kolegą ciężko pobił żonę, wcześniej miał mówić, że "jedzie ją zabić". Prokuratura chciała wyroku za próbę zabójstwa, ale sąd pierwszej instancji skazał Pawła W. za pobicie. Sąd apelacyjny zmienił jednak wyrok i zakwalifikował sprawę jako usiłowanie zabójstwa. Mąż kobiety został skazany na jedenaście i pół roku, a jego kolega - na 9 lat więzienia.

"W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności"

- Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość - mówiła Batszewa Dagan, była więźniarka obozu, w swoim przemówieniu w trakcie głównych uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj - przestrzegał inny więzień obozu Marian Turski.

"Element naszej dobrej, wspólnej historii". Prezydent Duda z propozycją dla Zełenskiego

Zaproponowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy. - My jesteśmy braćmi i siostrami, o tym nigdy nie możemy zapominać - podkreślił Zełenski.

Autobus uderzył w drzewo. 10 osób poszkodowanych

W miejscowości Olszyny (woj. dolnośląskie) autobus, którym podróżowali głównie uczniowie jadący do szkół, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Jezdnia w miejscu wypadku była oblodzona. Zdaniem służb, to właśnie mogło przyczynić się do zdarzenia. Według najnowszych danych policji poszkodowanych zostało 10 osób.

Opisane w "Superwizjerze" działania CBA "nie spełniały żadnych standardów profesjonalnie wykonanej operacji specjalnej"

Dowody kreowano, nie było żadnych podstaw do tego, żeby wszczynać operację specjalną i to zeznaje pod przysięgą człowiek, który w tym współuczestniczy - powiedział w TVN24 generał Adam Rapacki, były zastępca Komendanta Głównego Policji i były wiceminister spraw wewnętrznych. Odniósł się do reportażu "Superwizjera", w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek ujawnił kulisy operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich. - Ona nie spełniała żadnych standardów profesjonalnie wykonanej operacji specjalnej - ocenił Rapacki.

"Halo, policja? Po ulicy chodzi zebra"

Zwierzę uciekło z ogrodu zoologicznego. Zebra przeskoczyła trzy ogrodzenia i przemaszerowała prawie dziesięć kilometrów. Jej tropem ruszyli policjanci, jednak schwytał ją jeden z mieszkańców Wąwolnicy, wsi w województwie lubelskim.

Prezydent o "wielkim ostrzeżeniu dla świata"

Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Dodał, że utworzone w byłym obozie koncentracyjnym muzeum to "świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata".

Strzały w jednej z gdyńskich firm. Jest wyrok

Białorusin Stsiapan S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna odpowiadał za strzały, które padły w listopadzie 2017 roku w jednej z firm w Gdyni. Początkowo usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, później prokuratura zmieniła zarzuty na narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

"Żądamy tajnego posiedzenia Sejmu". Opozycja chce wyjaśnień od Morawieckiego

Posłowie Koalicji Obywatelskiej reagują na ujawnione w reportażu "Superwizjera" zeznania byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka oraz oskarżenia formułowane pod adresem szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Żądamy tajnego posiedzenia Sejmu, na którym pan premier Morawiecki, ale także jego ministrowie wytłumaczą się z tego, co padło w materiale "Superwizjera" - powiedzieli na konferencji w Sejmie Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk.

Pierwsze F-35 w Polsce na przełomie 2025 i 2026 roku. W piątek umowa na ponad 4,5 miliarda dolarów

W piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A dla Sił Powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Informację tę potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2030, ale pierwsze maszyny początkowo będą służyły do szkolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych. W bazach nad Wisłą F-35 mają wylądować na przełomie 2025 i 2026 roku.

"To jest tylko chęć, oczekiwanie czystki"

Status orzeczeń każdego sędziego, który rozpoczyna proces po 23 stycznia, może być zakwestionowany - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do skutków uchwały trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącej sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Dodał jednak, że "każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie".

"O historii trzeba nam zawsze i wszystkim mówić jednym głosem"

Kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się w niedzielę wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w intencji ofiar tego niemieckiego obozu i ocalonych. - Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą - mówił w homilii biskup Piotr Greger.

"Problemem są ludzie, którzy stoją na czele tych służb"

Ustawa o CBA powoduje, że można bez żadnych podstaw dokonywać szczucia na ludzi - powiedział w "Faktach po Faktach" adwokat Ryszard Kalisz. Odniósł się do reportażu "Superwizjera", w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek ujawnił kulisy operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich. W materiale pojawiły się także jego oskarżenia wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski ocenił, że Kamiński "nawet przed tą Ziobrowską prokuraturą będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań".

Sędzia Safjan: nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z groźbą poważnego chaosu

Sąd Najwyższy nie ma instrumentów do działania, które pozwalałyby na to, by uporządkować w sposób definitywny sytuację. To jest pole do działania dla polityków, dla ustawodawców - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Marek Safjan. Komentował uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącą sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na temat uchwały nazwał natomiast "elementem niezwykle niepokojącym".

"Oczekuję niezwłocznego zawieszenia Kamińskiego"

- Oczekuję od premiera Mateusza Morawieckiego niezwłocznego zawieszenia Mariusza Kamińskiego, przekazania tej sprawy do prokuratury i publicznego wyjaśnienia stawianych zarzutów - oznajmił w niedzielę nowy szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Odniósł się tym do oskarżeń byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka wobec Kamińskiego i Macieja Wąsika, które przestawione zostały w reportażu "Superwizjera". - Nie może być tak, że wobec osoby, od której zależy bezpieczeństwo Polaków, nie wymaga się nieskazitelnego charakteru - dodał.

W "Faktach po Faktach" o ustawie represyjnej i "spowiedzi agenta Tomka"

W co gra agent Tomek? Dlaczego zdecydował się opowiedzieć o kulisach operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich? Czy zaszkodzi swoim byłym mocodawcom? Komentarza po reportażu "Superwizjera" TVN udzielą w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (adwokat, były szef Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego i były szef MSWiA) oraz dziennikarz Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".