Niezaszczepieni stanowią zdecydowaną większość zmarłych na COVID-19

Źródło:
TVN24

W środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 669 osobach zmarłych na COVID-19. Zdaniem medyków mogłoby ich być znacznie mniej, gdyby zechcieli się zaszczepić. Aż 85 procent zakażeń koronawirusem dotyczy niezaszczepionych Polaków. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Za liczbami, które codziennie podaje resort zdrowia, kryją się rodzinne dramaty. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że 669 osób zmarło na COVID-19. - Przede wszystkim ludzie przegapili moment, kiedy mogli zastosować profilaktykę, czyli szczepienie przeciwko chorobie wirusowej – mówi lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Kamil Karpowicz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Lekarz, który o niezaszczepionych napisał felieton, w mocnych słowach opisał jak trudna jest walka o ich życie. "Krzyki i spazmy ludzi, którym mówiłem, że ich ukochani zmarli, bo się udusili, pomimo wtłaczania tlenu wszystkimi możliwymi sposobami - to nie moja wina, tylko ich świadomy wybór i zaniedbanie" - napisał.

- To była emocjonalna reakcja, ale muszą wszyscy wiedzieć, że to, czy ktoś jest zaszczepiony czy niezaszczepiony, dostanie taką samą pomoc w szpitalu – podkreśla Kamil Karpowicz.

Niezaszczepieni stanowią zdecydowaną większość zmarłych na COVID-19

Często o tę pomoc zakażeni proszą, gdy lekarze wiele już nie mogą zrobić. Często to osoby w wieku 30-40 lat. – Uważają, że sami poradzą sobie z tym schorzeniem i w momencie, kiedy bardzo długo przebywają w domu, nie leczą się, często kiedy trafiają do szpitala, jest już zbyt późno – stwierdza prezes Szpitala Południowego w Warszawie Artur Krawczyk.

Niezaszczepieni stanowią zdecydowaną większość zmarłych na COVID-19TVN24

- Wiemy z doświadczenia, że te wszystkie leki, które są dostępne, im choroba postępuje, to ich skuteczność maleje. One są dobre tylko na wczesnej fazie choroby – zwraca uwagę koordynator Szpitala Tymczasowego w Radomiu Wojciech Dworzański.

Konkret24 przeanalizował pełne dane na temat zgonów w tym roku. Spośród wszystkich osób, które zmarły na COVID-19, w pełni zaszczepionych było jedynie 7,5 procent. Ich średnia wieku to prawie 78 lat. - Mimo wszystko dalej są ludzie, którzy uważają, że to wszystko jest ukartowane, że to jest wymysł, że tam piętro wyżej leżą statyści – mówi Kamil Karpowicz.

Profesor Krzysztof Simon z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu wspomina, że część z tych osób jest "tak zacięta, że ciężko było tego słuchać". - Nie ma covidu, to nieprawda, szczepienie szkodzi. I tak następnego dnia, a wie pan, może covid jednak jest, a potem jak trafiali na "erkę", to właściwie zupełnie zmienili zdanie. Tylko z tej "erki" nie wyszli – dodaje.

Medycy wzywają do wprowadzenia większych obostrzeń

W ciągu ostatnich sześciu dni w Polsce zmarło 2357 osób, a w Niemczech 1929. Co ważne - w Polsce mieszka około 38 milionów ludzi, a w Niemczech 84 miliony. Inne są też obostrzenia - u naszych sąsiadów niezaszczepieni wszędzie nie wejdą.

Simon zwraca uwagę, że medycy domagają się obostrzeń od około pół roku. - Wpuszczam pana do sklepu, jak pan ma dowód szczepienia albo ma pan ujemny wynik testu. Tak jest we wszystkich krajach na południe i na zachód od granic Polski, to nie jest nic nadzwyczajnego – dodaje.

W Polsce na razie radykalnych zakazów dla niezaszczepionych nie ma, choć rząd zaostrza przepisy. - Niestety, musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne, bo widać, że obostrzenia, które zostały zaanonsowane tydzień temu nie wywołują zauważalnego efektu – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szkoły zaczną pracować zdalnie, do kin wejdzie mniej ludzi. Dyskoteki zostają zamknięte z wyjątkiem sylwestra i Nowego Roku. - Wygląda na to, że obostrzenia mimo wszystko są za późno i za mało, bo to, że nie będzie imprez do końca stycznia, ale w sylwestra jednak możemy, to nie rozwiązuje problemu – twierdzi Karpowicz.

Od początku pandemii w Polsce zmarło prawie 90 tysięcy zakażonych.

Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

To nie jest tak, że Rosja jest jakimś gigantem, który idzie i miażdży wszystko na swojej drodze - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" pułkownik rezerwy i były ambasador Polski w Afganistanie doktor Piotr Łukasiewicz. Według niego "Rosja nie ma zdolności żeby wygrać tę wojnę szybko". Podpułkownik rezerwy Maciej Korowaj stwierdził, że "Ukraina staje się pokazem rosyjskiej brutalności i siły". Dodał, że Rosja "nie musi nas atakować". - Wystarczy, że nas przestraszy i będzie chciała w ten sposób osiągać swoje - ocenił.

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Źródło:
TVN24

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę w Leżajsku, że styczeń tego roku to był "pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci". - Do tej pory było zawsze więcej - dodał. Na jego słowa zareagował premier Donald Tusk. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w mediach społecznościowych.

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Źródło:
TVN24, PAP

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na niedzielnej konferencji prasowej w Kijowie, na której podsumowano dwa lata wojny. Ukraińskie media zwracają uwagę, że to pierwszy raz, gdy Zełenski publicznie podał bilans ofiar śmiertelnych po stronie ukraińskiej od czasu rosyjskiej agresji.

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, Kyiv Independent

Jeden z uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Prowadząca spotkanie posłanka Ewa Leniart wyrwała mu mikrofon. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina. Bo to jest wielka obrona Putina - oskarżył Kaczyński.

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Źródło:
TVN24
"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC

Wykorzystywanie Ukrainy jako źródła nacisku na instytucje europejskie jest rzeczą niesprawiedliwą i nieuczciwą - powiedział Wołodymyr Zełenski pytany o protest rolników na polsko-ukraińskiej granicy. Według niego jest to "kwestia polityczna", ale wyraził też wdzięczność społeczeństwu polskiemu, które "stoi murem" za Ukrainą. - Dla nas bardzo ważne jest zachowanie sojuszu z Polską. A jeżeli nie damy rady znaleźć żadnych kroków, to będziemy bronić swoich interesów - dodał.

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Źródło:
TVN24, Reuters

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Do pięciu lat więzienia grozi parze, która pobiła na ulicy w Lublinie wracającego ze służby strażnika miejskiego. Funkcjonariusz zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. Kobieta wysiadła z auta i zaczęła bić mężczyznę, po chwili dołączył do niej partner.

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Źródło:
PAP

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o pobicie policjantów w Tychach (woj. śląskie). To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, trafili do policyjnej izby zatrzymań. W poniedziałek zostaną przesłuchani. Policjanci nie odnieśli poważnych obrażeń.

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Źródło:
tvn24.pl

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl

W niższych partiach Tatr zapanowała iście wiosenna aura, z zimowego snu wybudziły się pierwsze niedźwiedzie. - Korzystają z ocieplenia i uzupełniają zapasy tłuszczu - powiedział Tomasz Zając, edukator i przewodnik TPN.

Pierwsze niedźwiedzie opuściły gawry

Pierwsze niedźwiedzie opuściły gawry

Źródło:
PAP, TPN