Warszawa przyjęła drugi standard z Karty Praw Drzew. Będzie obowiązywał we wszystkich jednostkach miejskich

Badanie drzewa poprzez aplikację MoDrzew

Badanie drzewa poprzez aplikację MoDrzew
Prezydent Warszawy przedstawił nową dyrektorkę koordynatorkę ds. zielonej Warszawy Magdalenę Młochowską
Źródło: UM Warszawa

Zasady pielęgnacji i kontroli stanu zdrowotnego drzew, poprawa ich warunków życia oraz doprecyzowane warunki ochrony w trakcie realizacji inwestycji - to wszystko znalazło się w drugim z siedmiu standardów warszawskiej Karty Praw Drzew, którą właśnie przyjęła stolica. Od 2022 nowe standardy będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie. Zdaniem urzędników dzięki temu "drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę".

- Warszawa stawia kolejne kroki w celu ochrony warszawskiej zieleni, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego - mówi cytowana w komunikacie dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska. Twierdzi też, że "Karta i towarzyszące jej standardy tworzą nową jakość zarządzania miejską zielenią".

Młochowska podkreśla, że "odpowiednie przeprowadzenie przeglądów i analiz drzew będzie wymagać wspólnego wysiłku miejskich jednostek i dzielnic". - Wszystko po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów - deklaruje.

Standardy Karty Praw Drzew - jak podaje ratusz - mają za zadanie podkreślić istotną rolę drzew w przestrzeni miejskiej, a także potrzebę ich ochrony. Zawierają zasady pielęgnacji, poprawę warunków życia drzew oraz precyzują warunki ochrony w trakcie realizacji procesów inwestycyjnych. Dotyczą także kontroli stanu zdrowotnego drzew. Dokumenty obejmują zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej, które są dostosowane do zmian klimatycznych.

We wrześniu 2021 roku Warszawa przyjęła pierwszy standard - informowania o wycinkach drzew. Drugi wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Ratusz zastrzega jednak, że w przypadku zarządów dzielnic, dyrektorów biur i kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych, "z uwagi na potrzebę dostosowania struktury zatrudnienia jednostek do założeń wprowadzanego dokumentu", termin ten ulegnie wydłużeniu do 1 stycznia 2024 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zarząd Zieleni: drzewa będą cyklicznie przeglądane

Zastępczyni dyrektora stołecznego Zarządu Zieleni Kamila Nowocin podkreśla, że standardy ujednolicają zasady monitoringu i pielęgnacji drzew. Dokument został napisany "nie tylko w oparciu o wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi". - Dzięki odpowiednim standardom drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę - zaznacza Nowocin.

W zarządzeniu opisano poszczególne etapy przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych w stolicy, z uwzględnieniem przeglądu terenu oraz oględzin drzew. - Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane - zapowiada dendrolog i koordynator projektu ze strony Zarządu Zieleni, Tomasz Maksym. 

"Korelacja stanu drzewa oraz sposobu użytkowania otaczającej go przestrzeni wskazuje klasę ryzyka i związaną z nią częstotliwość przeglądów. Efektywne zarządzanie miejską zielenią i pracę ogrodników usprawnia aplikacja MoDrzew, która po wprowadzeniu danych drzew podaje kolejne terminy ich kontroli i wyświetla te najpilniejsze. Częstotliwość przeglądów mieści się w przedziale od sześciu miesięcy do siedmiu lat" - informuje stołeczny ratusz.

Czytaj także: