Emilewicz: w gospodarce mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną

Wszystkie restrykcje, które ograniczają nasze kontakty, ograniczają także gospodarkę - powiedziała w programie "Kropka nad i" Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju oceniła, że z punktu widzenia gospodarki "mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną", a najważniejszym obecnie zadaniem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy i wsparcie dla firm.

Szumowski o dacie wyborów: mówię to, co myślę i tak będzie zawsze

- Jestem lekarzem. Jeśli mam decydować o zdrowiu i życiu Polaków, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Faktach po Faktach" w TVN24, pytany o ewentualne naciski polityczne i potencjalne ryzyko dla zdrowia obywateli związane z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi.

Gdy rodzice nie są razem, a za oknem epidemia. Jak organizować kontakt?

Pandemia koronawirusa może być powodem ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. Gdy matka i ojciec nie wychowują potomstwa razem, dziecko mieszka na co dzień na przykład z matką, to ta może odmówić ojcu zabrania go z domu. Taka ostrożność jest zrozumiała – mówi prawnik. Ważny jest jednak zdrowy rozsądek – dodaje psycholog.

Badania okresowe w zawieszeniu. Do kiedy, nie wiadomo

Praca, również ta wykonywana zdalnie, podlega - także w czasie epidemii - przepisom Kodeksu pracy. W tym, między innymi, wymogowi przechodzenia badań okresowych. A ich ważność kończy się wielu osobom właśnie teraz. Badania konieczne są także, by pracę rozpocząć. Na Kontakt 24 dostajemy szereg pytań w tej kwestii.

Rzeczniczka WHO: testujemy 20 różnych szczepionek

Najważniejszą rzeczą, na której muszą skupić się wszystkie państwa, jest przeprowadzanie testów - podkreśliła rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris w rozmowie z reporterką TVN24. Mówiła też o pracach nad lekami i szczepionką na COVID-19. Zastrzegła jednak, że wprowadzenie bezpiecznej szczepionki nie nastąpi szybko.

"Konsekwencje będą wyciągane natychmiast". Rzecznik Komendy Głównej Policji o nowych ograniczeniach

- Tak, jak zawsze jesteśmy zwolennikami tego, by przy wprowadzaniu nowych przepisów dać czas na zapoznanie się z nimi, aby ludzi najpierw pouczać, informować, to tutaj niestety tego czasu nie ma - powiedział w "Tak jest" rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Wyjaśniał, jak będzie wyglądało egzekwowanie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się, zarządzonych w związku z pandemią COVID-19. - Policjanci najpierw podając komunikaty, jak mamy się zachować, a następnie egzekwując już konkretne przepisy, będą wypełniać swoje zadania służbowe - przekazał.

Próbne egzaminy z internetu. Dla ósmoklasistów i maturzystów

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze, które uczniowie będą mogli pobrać z internetu i rozwiązać je w domach. – Nie ma planów przeprowadzania właściwych egzaminów przez internet, chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Posiedzenie Sejmu w czasie epidemii. Zapowiedź marszałek Elżbiety Witek

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby na czas epidemii. Podczas piątkowego posiedzenia na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów, będą to przedstawiciele każdego klubu. Pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Pod krawatem, bez kombinezonu. Prokuratorzy będą przerywać pracę

Nie mamy środków ochrony w dobie epidemii – alarmują prokuratorzy. Rozważają przerwanie pracy ze względu na zagrożenie zdrowia i życia swojego i pracowników prokuratur. Zaapelowali do szefów, by zapewnili im rękawiczki, środki dezynfekcji i kombinezony. Tymczasem Prokuratura Krajowa twierdzi, że "w siedzibach prokuratur w całej Polsce zostały podjęte daleko idące działania prewencyjne".

"Nic się nie zmarnuje, wszystkie się przydadzą"

Wcześniej szyli koszule albo bieliznę. W czasie pandemii koronawirusa przerzucili się, całkiem charytatywnie, na produkcję maseczek. Nie mają one żadnych atestów, ale ich jakość i skuteczność w chronieniu przed zakażeniem jest w Łodzi sprawdzana na bieżąco. A to dlatego, że do akcji wkroczyli naukowcy z Politechniki Łódzkiej.