Premier: bardzo gorąco poproszę pana prezydenta, żeby objął patronatem te nasze obrady

Po dyskusjach wyłania się koncepcja, żeby powołać jeszcze jeden podstolik o roboczej tematyce "rodzice" - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszej części debaty o oświacie na Stadionie Narodowym. Zapowiedział, że poprosi prezydenta Andrzeja Dudę o objęcie obrad patronatem. W spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

Umorzona sprawa karna twórców CEK NATO. "Przestępstwa nie popełniono"

Sprawa karna wobec generała Piotra Pytla i pułkownika Krzysztofa Duszy, twórców Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO została umorzona – zdecydował dziś warszawski sąd okręgowy. To sądowy finał sprawy związanej z "nocnym wejściem" do CEK NATO pod dowództwem ówczesnego rzecznika prasowego Antoniego Macierewicza - Bartłomieja M., dziś aresztowanego pod korupcyjnymi zarzutami. Wyrok nie jest prawomocny, prokuratura zapowiedziała złożenie apelacji.

Nie oskarżył "generała, który umierał dwa razy". Postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora

Ruszyło "wyjaśniające postępowanie dyscyplinarne" dotyczące prokuratora, który nie objął generała Michała Janiszewskiego aktem oskarżenia za wprowadzenie stanu wojennego – dowiedział się tvn24.pl. Prokurator Piotr Piątek w chwili kierowania do sądu aktu oskarżenia uznał, że generał nie żyje, choć w rzeczywistości przeżył on jeszcze niemal dekadę. O "generale, który umierał dwa razy" pisaliśmy w tvn24.pl.

Numery list w eurowyborach rozlosowane

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych komitetów, które zgłosiły listy kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Nie odpowiedział za kradzież zwłok. Postawiono mu kolejne zarzuty

Dariusz R., który przez lata okradał groby w Pomorskiem, został już w lutym uznany za niepoczytalnego i skierowany na leczenie w placówce zamkniętej. Prokuratura twierdzi jednak, że odpowiada on także między innymi za zniszczenie 75 samochodów, do których miał strzelać z wiatrówki. Postawiono mu więc nowe zarzuty.

Niespodziewana zmiana personalna w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego

Wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego pułkownik Robert Mucha odchodzi na emeryturę po czternastu miesiącach pełnienia tego stanowiska. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, swą niespodziewaną decyzję Mucha tłumaczył "względami prywatnymi". Opozycja mówi o "pompowaniu kolegom emerytur".

Byłego policjanta "uciszył" sąsiad. Szkielet znaleziono po trzech latach. Zapadł wyrok

Do domu często wracał "wcięty". Awantury były na porządku dziennym. Nagle wszystko ustało, bo Zenon K. zniknął bez śladu. Dopiero po trzech latach okazało się, że wbrew słowom swojej konkubiny, nigdy ze wsi nie wyjechał. Z rozłupaną czaszką leżał kilka metrów pod ziemią, kilkaset metrów od swojego domu. Za zabójstwo wyrok 25 lat więzienia usłyszał sąsiad denata. Za tuszowanie sprawy skazane zostały także cztery inne osoby.

Nauczyciel roku: nastawialiśmy się na rozmowy, trafiliśmy na środek wojny

To jest pierwsza bitwa i ja wcale nie uważam, że to jest bitwa przegrana - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli strajk będzie kontynuowany we wrześniu, to "nie będzie wyglądał tak jak w kwietniu". - Odrobimy tę lekcję, przygotujemy się profesjonalnie - podkreślił.

Policjanci strzelali, kierowca uciekał. Pościg w Niemodlinie

Zamiast poddać się policyjnej kontroli, kierowca volkswagena odpalił silnik i zaczął uciekać. Wtedy funkcjonariusze oddali dwa strzały w kierunku odjeżdżającego samochodu. Kilka kilometrów dalej, w sąsiedniej wiosce, uciekinier został zatrzymany przez inny patrol.

Polki badają się zbyt rzadko. "Stąd mamy problem z nowotworami"

Co czwarta Polka idzie do ginekologa po raz pierwszy dopiero, kiedy jest w ciąży. Najrzadziej badają się kobiety po pięćdziesiątym roku życia. Lekarze alarmują, by zaczęły się badać. - I stąd mamy problem z nowotworami - uważa profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Burza na posiedzeniu komisji. Gasiuk-Pihowicz o głosach Wassermann zdobytych "na plecach ojca"

Do ostrej wymiany zdań między posłami doszło w czasie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Starły się posłanki Małgorzata Wassermann (PiS), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) oraz Krystyna Pawłowicz (PiS). Gasiuk-Pihowicz zasugerowała, że Wassermann swoje wyborcze poparcie zdobyła "na plecach ojca" - byłego posła PiS Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Policjanci byli przerażeni, jak zobaczyli, że z samochodu wychodzi Brudziński"

Rozmowa dyscyplinująca z przełożonym i obniżenie uposażenia to efekt wszczętego przez komendanta Służby Ochrony Państwa postępowania wobec kierowcy szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego za przekroczenie - jak twierdzi policja - dopuszczalnej prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Resort podkreśla, że minister podczas kontroli drogowej "nie interweniował na żadnym etapie sprawy", jednak policja - wbrew wcześniejszej obietnicy - nie udostępniła tvn24.pl nagrania z wideoradaru dokumentującego zdarzenie.

"Mam dużo cierpliwości i wyrozumiałości, szczególnie dla takich blondynek jak pani"

W nocy z czwartku na piątek w Sejmie doszło do niecodziennej wymiany zdań między wicemarszałek Sejmu Beatą Mazurek (PiS) a Krystyną Skowrońską z Platformy Obywatelskiej. Posłanka PO chciała dokończyć pytanie, co spotkało się z ostrym sprzeciwem prowadzącej obrady Mazurek. - Pani nie jest wyjątkowa, pani poseł, była jedna minuta na zadanie pytania, proszę opuścić mównicę - zwróciła się do Skowrońskiej. - Mam dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla pani, szczególnie dla takich blondynek jak pani - dodała.

Poważny problem niedosłyszących. Apelują do ministra zdrowia

Stowarzyszenie "Słyszeć bez granic" pisze list do ministra zdrowia o szybką wymianę części implantów dla niedosłyszących. Pacjenci boją się, że bez urządzenia mogą przestać słyszeć. Problem narasta, bo z roku na rok rośnie liczba osób potrzebujących. W kolejce czekają też dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Senat przyjął nowelizację dotyczącą matur

Jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując prawo oświatowe dotyczące klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W nocy z czwartku na piątek nowelizację bez poprawek przyjął Senat.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za odwołaniem szefowej MEN głosowało 180 posłów - PO-KO, Nowoczesnej, PSL-UED i Kukiz'15, 228 było przeciw (PiS), a 2 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem odbyła się debata.