Zimowy spacer wilczej rodziny na nagraniu z fotopułapki
Jedna z fotopułapek umieszczonych w Drawieńskim Parku Narodowym nagrała wilczą rodzinę, spacerującą po zaśnieżonym lesie. Wataha liczyła aż 11 osobników, co było zaskoczeniem dla pracowników parku.
Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego nagrali sporą wilczą rodzinę, która przechadzała się w ubiegłym tygodniu po Parku. Wataha liczyła aż 11 osobników, w pewnym momencie na ujęciu z fotopułapki widać wszystkie zwierzęta na raz.
Zdaniem pracowników parku, to dość spora rodzina. Zaskoczenie wywołał także fakt, że udało się je uchwycić w kamerze, ponieważ nie pokazują się zbyt często.
Poznajcie wilka
Wilki szare zamieszkują lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Mają skłonności do terytorializmu. Stada mogą liczyć do 20 osobników, jednak o wiele częściej spotyka się niewielkie rodziny. Mają ustaloną hierarchię wewnętrzną. Są drapieżnikami, żywią się mięsem jeleni, dzików czy saren, ale nie gardzą małymi ssakami, padliną czy rybami.
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych figurują jako zwierzęta najmniejszej troski. W większości państw świata są objęte ochroną gatunkową.
Autor:kw/dd
Źródło: Drawieński Park Narodowy
Źródło zdjęcia głównego: Drawieński Park Narodowy
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W nadchodzących dniach Polska będzie znajdować się pod wpływem atlantyckich niżów. Te sprawią, że pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie - śniegu. Temperatura na ogół będzie utrzymywać się powyżej zera, bo lekki mróz za dnia ściśnie tylko miejscami.
Pogoda na 5 dni. Cyklony Walter i Vanja podyktują pogodę. Co nas czeka
Pogoda na jutro. W nocy w części Polski pojawią się zamglenia. Spadnie deszcz, a miejscami deszcz ze śniegiem. Opady prognozowane są także na wtorek 12.12. Na termometrach zapanują wartości dodatnie.
Pogoda na jutro - wtorek 12.12. Mglista noc z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem
IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.
Niebezpiecznie na drogach w części kraju. IMGW ostrzega
W miniony weekend na jednej z plaż niedaleko australijskiego Perth bardzo blisko brzegu podpłynął kaszalot spermacetowy. Zwierzę przyciągnęło uwagę plażowiczów. Zdaniem eksperta, takie zachowanie mogło być dla wieloryba niebezpieczne. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.
W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?
Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"
Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.
Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków
Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień
Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".
Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano
Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.
Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy
- Autor:
- ps
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, livescience.com
Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.
Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.
Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych
W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"
- Autor:
- JW/ams
- Źródło:
- PAP, TVN24 Biznes
Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia.
Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?
Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji.
Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych
Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".
Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Science Daily, TVN24.pl
Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.
Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, PLOS One
Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.
Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach
Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.
Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"
Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, Science
Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.
Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"
- Autor:
- ps
- Źródło:
- PAP, Reuters