10 tysięcy kary od sanepidu za akcję rozdawania maseczek. Pieniądze na jej zapłacenie pomogli zebrać mieszkańcy

Uszyli maseczki i postanowili rozdać je mieszkańcom. Akcja Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach (województwo dolnośląskie) nie spodobała się jednak jednemu z radnych. Jego zdaniem zgromadzenie groziło narażeniem na zakażenie koronawirusem. Podobnego zdania był sanepid, który ukarał dyrektorkę MDK. Musiała zapłacić 10 tysięcy złotych. Sprawę bada też prokuratura.

Ognisko koronawirusa w fabryce lodów i mrożonek. Powołano sztab kryzysowy

Pracująca w jednym z największych zakładów w Działoszynie (woj. łódzkie) kobieta poszła z objawami grypy do lekarza. Okazało się, że choruje na COVID-19. Zbadano już część pracowników, zakażonych koronawirusem jest jeszcze 56 osób. - Według danych przekazywanych przez służby sanitarne, mrożony asortyment spożywczy z zakładów nie stanowi żadnego zagrożenia dla klientów - zapewnia wicestarosta pajęczański Paweł Sikora.

Porachunki w Łodzi. Kibole atakują działaczy Widzewa 

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy wybili szyby i wrzucili kwas masłowy do piekarni byłego prezesa Widzewa Łódź. Wcześniej w ten sam sposób został dwukrotnie zaatakowany radny PiS, również zaangażowany w działalność łódzkiego klubu. Według informacji tvn24.pl, w ten sposób grupa kiboli próbuje zyskać wpływy w Widzewie.

Sekretarz Platformy Obywatelskiej: zbiórka podpisów nie była prowadzona do czasu ogłoszenia wyborów

- Na pewno zbierzemy sto tysięcy podpisów - zapowiedział w czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do sugestii, jakoby miał zbierać podpisy przed ogłoszeniem zarządzenia o wyborach w Dzienniku Ustaw. - Nie zbieraliśmy podpisów, natomiast rozesłaliśmy puste karty - zapewniał w czwartek sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Wielkie święto. Tak zresztą jest do dzisiaj". Rocznica wyborów 4 czerwca

31 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwyciężyła "Solidarność". - Można powiedzieć, że stłamsiliśmy tych komunistów, którzy do tej pory nas tłamsili - mówił o rocznicy działacz opozycji w PRL Zbigniew Janas na antenie TVN24.

Kosztowało kilkanaście milionów, mogłoby pomóc w walce z koronawirusem. Od pięciu lat nikt go nie używa

Specjalistyczne laboratorium jest w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt. Gdyby działało, naukowcy badaliby w nim bakterie, wirusy czy toksyny potencjalnie śmiertelne dla człowieka, wywołujące groźne choroby, jak choćby COVID-19. Tymczasem pracownia w centrum badawczym od pięciu lat stoi nieużywana. Prokuratura prowadziła śledztwo, oskarżone są cztery osoby, miał się rozpocząć proces.

PKW podjęła uchwały dotyczące wzoru kart do głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwały dotyczące między innymi wzorów kart do głosowania w kraju oraz za granicą - przekazał w środę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Poinformował też o możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych na 28 czerwca.

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Pozostałości po II wojnie światowej dają o sobie znać, ale od siedemdziesięciu lat państwo nic z tym nie robi - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie nie zostawia suchej nitki na organach władzy.

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym

1400 złotych miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące dla osób zwolnionych z pracy po 31 marca przewiduje projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, który prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu. Nowa regulacja miałaby na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Ordo Iuris chce, żeby studenci byli przesłuchiwani przez prokuratora i nagrywani

Dwoje studentów stawiło się dzisiaj w komisariacie na przesłuchanie. Są świadkami w sprawie, która zaczęła się od ich skargi na wykładowczynię, złożonej na uczelni. Przesłuchanie się nie odbyło, bo Ordo Iuris, które reprezentuje wykładowczynię, złożyło wnioski formalne. Muszą czekać na następny termin. Głos w sprawie przesłuchań zabrała Helsińska Fundacja Praw Człowieka i pisze o "efekcie mrożącym" wśród studentów.

"Na razie nie widać zwycięstwa. Raczej się przyzwyczailiśmy do epidemii"

Zaczynają się pojawiać małe ogniska zakażeń w miejscach, gdzie dwa, trzy tygodnie temu sytuacja była stabilna. Same w sobie nie są straszne, ale mogą zamienić się w duże ogniska, które trudno kontrolować - ostrzegał w "Faktach po Faktach" profesor Robert Flisiak. Dodał, że "cały czas nie wiemy, w którym miejscu epidemii jesteśmy".

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę KRS. Przychylił się do skargi sędziego Żurka

Sąd Najwyższy uchylił zeszłoroczną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa, w której Rada zarekomendowała prezydentowi powołanie Dariusza Pawłyszczego, podwładnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, na sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Odwołanie w tej sprawie wniósł sędzia Waldemar Żurek. Uzasadnienie decyzji Sądu Najwyższego jest w wielu kwestiach wyraźnie krytyczne wobec KRS.