Mariusz Błaszczak z wizytą w Kijowie

Źródło:
PAP
Szef MON spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskiego rządu
Szef MON spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskiego rządufacebook.com/zelenskiy.official
wideo 2/21
Szef MON spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskiego rząduTVN24

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że wartość wsparcia przekazanego Ukrainie przez Polskę to 1,7 miliarda dolarów. - Jesteśmy w czołówce państw pomagających Ukrainie - zaznaczył szef polskiego resortu obrony, który we wtorek w Kijowie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Pierwszym punktem wizyty polskiego ministra była rozmowa z merem położonego w aglomeracji kijowskiej Irpienia Ołeksandrem Markuszynem, a następnie Błaszczak odbył zamkniętą dla prasy rozmowę z polskim ambasadorem w Ukrainie Bartoszem Cichockim.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Szef MON: wolna Ukraina oznacza wolną Polskę

Szef polskiego MON spotkał się później z ukraińskim ministrem Ołeksijem Reznikowem. Politycy omówili dotychczasową i przyszłą współpracę oraz udzielane Ukrainie wsparcie. - Ukraina walczy oczywiście o swoją wolność, ale wolna Ukraina oznacza wolną Polskę. A Ukraina, która, nie daj Boże, zostałaby podbita przez Rosję, oznaczałaby śmiertelne zagrożenie dla Polski - ocenił Błaszczak. - My chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą, a nie z Rosją, i dlatego wspieramy Ukrainę - dodał.

Odnosząc się do udzielanego Ukrainie wsparcia militarnego, szef MON przypomniał, że "jeszcze przed inwazją rozmawialiśmy z Kijowem o współpracy". - Zaproponowałem wówczas wyposażenie armii ukraińskiej w pioruny (przeciwlotnicze zestawy rakietowe – red.) i pioruny w rękach dzielnych żołnierzy ukraińskich ten egzamin zdały - powiedział. Podkreślił również znaczenie dostarczonych Ukrainie krabów (samobieżnych armatohaubic – red.). Jak ocenił Reznikow, "doskonale sprawdzają się one na polu walki".

Polski minister obrony zapewnił, że w kwestii międzynarodowego wsparcia rozmowy prowadzone są również "w szerszym formacie, któremu przewodniczy sekretarz obrony USA Lloyd Austin". - Cały wolny świat powinien być zainteresowany zatrzymaniem odbudowy imperium przez Moskwę, bo ono zawsze zniewalało inne narody – podkreślił.

Dodał, że "Rosja - biała, czerwona czy putinowska - zawsze była taka sama, a Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych i robią to nadal".

Błaszczak poinformował również o "możliwości szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce". - W Polsce szkoleni byli dotąd artylerzyści, mogą być też szkoleni saperzy. Wiemy, że Rosjanie na okupowanych obszarach zostawili miny, które należy usunąć. Jesteśmy gotowi na szkolenie żołnierzy, by mogli rozminować terytorium Ukrainy - zapewnił.

Reznikow: Polska przyjęła naszych obywateli jak swoich

- Francja, Niemcy i Włochy zmieniły swoje podejście na lepsze. Antykremlowska koalicja liczy już ponad 50 państw, nie tylko z NATO i UE - powiedział ze swojej strony Ołeksij Reznikow.

Ukraiński minister podkreślił również znaczenie pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę. - Polska przyjęła pierwszą falę uciekających przed wojną Ukraińców, nasi ludzie zmuszeni byli do ucieczki i uciekli do Polski, która przyjęła ich jak swoich - przypomniał.

- Jeśli zmierzyć udzielaną Ukrainie pomoc w pieniądzach, Polska – za USA – znajduje się na drugim miejscu na świecie. Inne kraje z większymi budżetami nie pomagają nam tak, jak pomaga Polska - zaznaczył Reznikow.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: