W dniu wielkiego, 27. Finału nie liczy się wiek, tylko dobre chęci i pomysł. Jedni biegali, drudzy morsowali, inni wyszli po prostu na spacer z psem. W tym roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zbierało prawie 120 tysięcy wolontariuszy. W Polsce i na świecie zarejestrowano ponad 1700 sztabów. 27. Finał WOŚP zakończył się z kwotą 92 143 798 złotych.
GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę grała po raz 27 - w tym roku pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". W zbieraniu pieniędzy uczestniczyło ponad 1700 sztabów w całej Polsce i kilkadziesiąt kolejnych w różnych zakątkach świata. Na ulice z puszkami ruszyło 120 tysięcy wolontariuszy.
27. Finał WOŚP zakończył się z deklarowaną kwotą 92 143 798 złotych.
Przedstawiamy najlepsze momenty z 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
1. Na sopockiej plaży można było legalnie pojeździć czołgiem. We Wrocławiu biegali tyłem, a w Zielonej Górze utworzono tor z przeszkodami - do pokonania był dystans nawet 32 kilometrów.
2. Dla WOŚP można także skoczyć. W Warszawie skakali z 14. piętra, oczywiście bezpiecznie. Stowarzyszenie Zero Grawitacji wraz z największym warszawskim sztabem umożliwiło specjalny skok na bungee. Lina do skoku w układzie roll jump, zawisła pomiędzy budynkami przy Dantego 1 i Szekspira w Warszawie. Skok można było oddać od godziny 10 do godziny 17.
3. Do puszek pieniądze zbierali i młodsi i starsi. Czasami całymi rodzinami - bo w tym dniu wiek nie ma znaczenia, liczą się chęci i pomysł. 82-letni pan Marian zbiera od początku istnienia WOŚP.
Pan Marian "zakochał się" w orkiestrze, gdy miał 55 lat. Był nauczycielem w Kłodzku i zapalonym harcerzem. Jest nim zresztą do dziś. I to właśnie w harcówce - którą prowadzi wraz z żoną - gromadzi pamiątki z kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście lat temu część z nich zalała powódź.
4. Rodzina z Zielonej Góry nie opuściła żadnego finału WOŚP. Kwestują od 27 lat. W tym roku dodatkowo z nimi po raz pierwszy oficjalnie z własną puszką kwestuje syn pana Michała - 7-letni Piotruś.
5. W Warszawie odbył się 13. bieg "Policz się z cukrzycą". Jak co roku 5000 uczestników przebiegło 5 kilometrów ulicami centrum Warszawy, a za datki zebrane przy rejestracji na bieg zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
Dzięki Biegom WOŚP "Policz się z cukrzycą" organizowanym w latach 2014-2017 kupiono już 43 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
6. W Toruniu po raz kolejny Wielka Ściskawa. W Poznaniu natomiast wielki maraton spinningowy, w którym brał udział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Za każdy kilometr na konto Orkiestry trafiają dwa złote.
7. Jako pierwsze grę z WOŚP rozpoczęło Auckland w Nowej Zelandii. - Kiedy my zaczynaliśmy, wy jeszcze spaliście - mówili tamtejsi mieszkańcy.
8. Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Moskwie. Z tamtejszego sztabu relacjonował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.
9. "Dmuchawce latawce wiatr" w ramach 27. Finału WOŚP wybrzmiało prosto z Japonii. Wśród kwestujących byli japońscy studenci polonistyki.
10. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała też w niedzielę w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach prosto z Chicago mówił dziennikarz TVN24 Jan Pachlowski. W ubiegłym roku z samego Chicago na konto WOŚP popłynęły 182 tysiące dolarów.
11. Ksiądz z elbląskiej parafii polskokatolickiej przekazał pieniądze zebrane na tacę na rzecz WOŚP. - Może choć trochę dołożymy do dobra, jakie czyni się tego dnia - komentował.
12. Zwierzęta też miały swój udział w 27. Finale. Alpaki również grały w niedzielę z WOŚP.
13. Sztab WOŚP w Brukseli otrzymał piękne wsparcie - najmniejszą wolontariuszkę sztabu WOŚP.
14. Zobacz, jak Reporterzy 24 grali z WOŚP. Wasze relacje tworzyły wielką mapę orkiestrowych serc.
15. Finał WOŚP się zakończył z deklarowaną kwotą 92 143 798 złotych. Licznik o godzinie 19 pokazał 48 597 530 złotych. Oznacza to, że od 1993 roku WOŚP zebrała ponad miliard złotych.
Przedstawiamy również najlepsze aukcje dla WOŚP:
1. Prezydent Andrzej Duda przekazał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy góralską kurtkę. Aukcję wsparła także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Na aukcji można wylicytować jej sukienkę z żakietem i zdjęcie.
2. Adam Bielecki na aukcję WOŚP wystawił swój kask. To w tym kasku ratował Elisabeth Revol razem z Denisem Urubko podczas akcji na Nanga Parbat. Dwa tygodnie od tej akcji to właśnie ten kask uratował polskiemu himalaiście życie. - Podczas wspinaczki do obozu pierwszego na K2 zostałem ugodzony w głowę kamieniem. Skończyło się to tak, że dwóch moich kolegów musiało założyć mi sześć szwów - cztery na głowie i dwa na nosie. Ale niewątpliwie, gdyby nie ten szczególny kask, pewnie dziś nie mógłbym o tym wam opowiadać - mówił Bielecki.
3. Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jak co roku grają Anna i Robert Lewandowscy. - Ja zaproponowałam wspólny trening w Healthy Center by Ann oraz miejsce w siedmiodniowym obozie, a Robert zaprasza na spotkanie zwycięzcę licytacji - powiedziała Ania przed wielkim finałem organizowanej po raz 27. akcji WOŚP.
4. Na licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziemy także przekrój bombek choinkowych. Z podpisami gwiazd czy sędziów, puchate, w kształcie myszy czy serca. Z napisem "Konstytucja" i bez niego. Największym hitem są bombki ze słowem roku - "Konstytucja" wybranym w konkursie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
5. Piosenkarka Magda Steczkowska na charytatywną aukcję na rzez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiła niezwykłą czapkę z Ekwadoru. Powstała ona w ramach zadania wyznaczonego uczestnikom programu "Ameryka Express" TVN.
6. Suknie wieczorowe i ślubne, wspólna gra w squasha i bieganie, a także zaproszenia do teatru - gwiazdy Grupy TVN Discovery Polska również odpowiedziały na zaproszenie do udziału w akcji Rzeczy od Serca, w ramach której organizowane są aukcje internetowe dla WOŚP.
8. Fotel, o który pobiło się dwóch starostów. Kłócili się, który z nich faktycznie powinien sprawować władzę w powiecie. Najpierw były przepychanki, potem już bójka, w wyniku której jeden z polityków zranił się w rękę, a radna spadła ze schodów i trafiła do szpitala. Tak wyglądała w 2016 roku walka o fotel starosty w Słubicach (woj. lubuskie). Teraz mebel trafił na licytację WOŚP.
10. Dawid Podsiadło przekazał kiosk, w którym sprzedawał draże.
12. Przetrwał Holocaust, grając na łyżkach. Dziś Saul Dreier gra na perkusji i dla WOŚP. Urodził się w Krakowie. Jego rodzice zginęli w obozie koncentracyjnym. Saulowi nigdy nie udało się dowiedzieć, w którym. Wie tylko, że było to albo w Treblince, albo na Majdanku, albo w Bełżcu. On sam w czasie wojny był w trzech obozach, pracował w fabryce Oskara Schindlera. W obozie Mauthausen-Gusen przyłączył się do męskiego chóru założonego przez samego Tadeusza Kantora.
Dreier w obozowym chórku wybijał rytm dwiema metalowymi łyżkami. Dziś jest perkusistą. Na WOŚP przekazał swoje ukochane pałeczki. Z autografem. Można je licytować TUTAJ.
13. Dziurawa felga, auto "brzydkie jak noc", strój yeti - takie cuda tylko na WOŚP-owych aukcjach.
14. Z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można pobujać w obłokach z prezydentem Wrocławia. Jacek Sutryk na aukcję wystawił wspólny lot balonem. Ale nie tylko. Jest też coś dla amatorów biegania.
15. Pojedynek bokserski z prezydentem Poznania. Prezydent Poznania przeprowadzi trening bokserski ze zwycięzcą lub zwyciężczynią aukcji - niezależnie od tego, czy będzie to osoba mająca doświadczenie w sportach walki, czy też ktoś początkujący. Trening będzie dostosowany do umiejętności zwycięzcy i odbędzie się w klubie bokserskim w Poznaniu.
16. Żona prezydenta Poznania oddaje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy swój oprawiony wyrok sądu.
"Jestem wk***iona" - grzmiała Joanna Jaśkowiak na proteście kobiet. Dziś mówi, że jest "bardzo szczęśliwa". Bo nie dość, że sąd uniewinnił ją za wulgaryzm, to złość może teraz pomóc w ratowaniu życia i zdrowia małych dzieci.
Jaśkowiak zdecydowała się podarować WOŚP wyrok kończący jej "przygodę" sądową między innymi dlatego, że w zeszłym roku samo policyjne wezwanie wylicytowano za okrągłe 10 tysięcy złotych (i wezwanie, i proces dotyczyły tego samego: użycia wulgaryzmów w miejscu publicznym).
Wygrać można voucher na alpakoterapię, a Anita Stefek przyjedzie ze Szczepanem i Tońciem. Zajęcia potrwają godzinę w pomieszczeniu lub na zewnątrz, może wziąć w nich udział do 30 osób.
Anita ma dyplom pedagoga, legitymację alpakoterapeuty oraz certyfikat MEN potwierdzający umiejętności i uprawnienia. A jej dwaj towarzysze - Szczepan i Tońcio - mają ciepłą, gęstą, puszystą, hiperalergiczną wełnę, którą dzieci porównują do poduszki.
18. Alpaki są wyjątkowo aktywne w tegorocznym finale WOŚP. Na spacer z alpakami zaprasza vlogerka Agnieszka Grzelak.
19. Te zwierzęta można poznać także w ich stajni w Iwierzycach w województwie podkarpackim. Wystarczy wylicytować Dzień w Radosnej Zagrodzie. Prócz alpak mieszkają tam - i czekają na zwycięzców - psy oraz konie.
Wszystkie aukcje możesz śledzić pod adresem aukcje.wosp.org.pl.
Piosenkarka Magda Steczkowska na charytatywną aukcję na rzez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiła niezwykłą czapkę z Ekwadoru. Powstała ona w ramach zadania wyznaczonego uczestnikom programu "Ameryka Express" TVN. (http://www.tvn24.pl)
Autor: kb, akw//now / Źródło: tvn24