"Nagonka" i "ataki". Iustitia "żąda zapewnienia ochrony" sędzi, która wydała wyrok w sprawie Mariki

przymus
Przymusiński o "atakach" na sędzię, która wydała wyrok w sprawie Mariki
Źródło: TVN24

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przyjęło stanowisko w sprawie decyzji Zbigniewa Ziobry o zwolnieniu z więzienia 24-letniej Mariki. Skrytykowało słowa Ziobry oraz "brak jakiejkolwiek działalności informacyjnej" ze strony sądu. Sędziowie napisali też, że "wobec nagonki medialnej i gróźb kierowanych wobec sędzi referent, która wydała przedmiotowy wyrok", żądają od służb "zapewnienia jej ochrony i bezpieczeństwa".

24-letnia Marika została skazana na trzy lata więzienia. Odsiedziała rok. W połowie lipca katolicka, skrajnie prawicowa organizacja Ordo Iuris rozpoczęła kampanię społeczną mającą na celu przekonanie prezydenta Andrzeja Dudy do ułaskawienia 24-latki. "Wraz z trzema innymi osobami, w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, usiłowała wyszarpać kobiecie torbę w barwach ruchu LGBT. W następstwie została oskarżona" - pisało Ordo Iuris.

Decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry skazana 24-latka wyszła na wolność. Prawo pozwala udzielić przerwy w karze podczas biegu postępowania w sprawie ułaskawienia.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do sentencji wyroku, z którego wynika, że skazana 24-latka, razem z innym skazanym, stosowała "przemoc w postaci szarpania, popychania i wykręcania trzeciego palca lewej ręki". "W wyniku szarpaniny napadnięta kobieta odniosła obrażenia takie jak sińce na dłoni oraz skręcenie stawu paliczkowego dalszego lewej dłoni" - opisano.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie kryli motywacji", "zachowywali się jak osoby zdemoralizowane". Ziobro wypuścił 24-latkę

"Iustitia" apeluje do sądu i protestuje przeciwko wypowiedziom Ziobry

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przyjął stanowisko w sprawie Mariki.

Zrzeszeni sędziowie "wyrazili głęboką dezaprobatę wobec braku jakiejkolwiek działalności informacyjnej" poznańskiego sądu. Zażądali "natychmiastowej reakcji i zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie, w którym zostaną wyjaśnione w sposób obiektywny i rzetelny wszystkie podstawowe okoliczności sprawy, w szczególności oczekujemy podania pełnego opisu przypisanego skazanej Marice M. czynu, podania jego pełnej kwalifikacji prawnej, zagrożenia ustawowego wynikającego z tejże kwalifikacji, poinformowania, kto złożył wniosek o ułaskawienie skazanej i w jaki sposób wniosek ten został przez uprawnione organy zaopiniowany".

Iustitia "wyraża stanowczy protest przeciwko nieakceptowalnym w kontekście zasady trójpodziału władzy wypowiedziom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dotyczącym przedmiotowego wyroku".

Stowarzyszenie "żąda zapewnienia ochrony sędzi, która wydała wyrok" w sprawie Mariki

Sędziowie napisali też, że "wobec nagonki medialnej i gróźb kierowanych wobec sędzi referent, która wydała przedmiotowy wyrok", żądają od służb "zapewnienia jej ochrony i bezpieczeństwa".

O "atakach" na sędzię mówił na briefingu prasowym Bartłomiej Przymusiński, rzecznik "Iustitii".

- Sędzia, która działa na podstawie prawa, w granicach prawa, ma prawo do tego, aby państwo zapewniło jej bezpieczeństwo, a Polacy mają prawo do tego, żeby ich córki i matki czuły się bezpiecznie na ulicach, żeby nie dochodziło do sytuacji, w której za to, że ktoś ma taki, a nie inny kolor torby, jest na tej ulicy okradany przez jakąś grupę z użyciem przemocy - mówił Przymusiński.

- Patriotyzm nie polega na tym, aby kogoś atakować za poglądy. Prawdziwy patriota przestrzega prawa. I to chcieliśmy przekazać opinii publicznej, że sąd wydaje wyrok na podstawie przepisów prawa i ten wyrok ma na celu zapewnić to, żeby Polki i Polacy czuli się bezpiecznie na ulicach swoich miast - podkreślił rzecznik.

CZYTAJ WIĘCEJ: Doktor Małecki komentuje: Ziobro bardzo sprytnie politycznie rozgrywa sytuację

Czytaj także: