Co mówią o kandydatach do Krajowej Rady Sądownictwa ich dokumenty

[object Object]
Krajową Radę Sądownictwa ma wybrać Sejm na najbliższym posiedzeniu [materiał "Kropki nad i" TVN24 z 12.02.2018 roku]tvn24
wideo 2/4

Kandydatów na nowych sędziów Sądu Najwyższego ocenią i zaopiniują głównie sędziowie sądów rejonowych. Dodatkowo w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, której skład wybiorą wkrótce politycy, sędziowie powiązani z ministrem sprawiedliwości najprawdopodobniej będą mieli większość. Co więcej, nawet sam sposób zgłaszania i informowania o kandydatach budzi kontrowersje nie tylko w Sejmie, ale i wśród prezesów sądów. A co mówią o kandydatach ich dokumenty?

Kancelaria Sejmu ujawniła jak dotąd 17 kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Niewykluczone, że nie będzie ich więcej, bo co do jednego zgłoszenia - jeszcze nieujawnionego - służby marszałka mają wątpliwości, czy należy je uwzględnić. Jak informuje dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, wątpliwości dotyczą tego, czy sędzia w stanie spoczynku może kandydować do KRS.

Jak marszałek rozstrzygnie wątpliwości, okaże się w najbliższych dniach. Z otoczenia Marka Kuchcińskiego płyną bowiem informacje, że wybór członków nowej KRS ma nastąpić już w przyszłym tygodniu, na najbliższym zaplanowanym posiedzeniu Sejmu.

Zagwarantowana większość kandydatów związanych z ministrem

Niezależnie od tego, czy ostatecznie Sejm stanie w obliczu wyboru piętnastu sędziów-członków KRS spośród siedemnastu czy osiemnastu kandydatów, w każdym wariancie wyników głosowania, większość w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa będą mieli sędziowie bezpośrednio lub pośrednio powiązani z obecnym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Dokumenty jedenaściorga ujawnionych kandydatów wskazują, że albo pracowali oni w ministerstwie Zbigniewa Ziobry, albo na mocy jego decyzji są prezesami sądów, albo ich pełnomocnikami są podwładni ministra.

W zależności od tego, czy Sejm będzie głosował nad siedemnastoma czy ewentualnie osiemnastoma kandydaturami, do Rady nie trafi dwóch albo trzech zgłoszonych sędziów. Oznacza to, że będzie w niej zasiadać najmniej ośmiu, a najwięcej jedenastu sędziów bezpośrednio lub pośrednio, w przeszłości lub obecnie, związanych z urzędującym ministrem. Każdy z tych wariantów oznacza dla nich stabilną większość.

By być precyzyjnym, będą mieli oni większość w sędziowskiej części Rady, gdyż cała Rada składa się z 25 osób. Ale to wyłącznie sędziowie mają prawo badania kwalifikacji i dorobku orzeczniczego kandydatów na nowych sędziów i to oni wystawiają pozytywną lub negatywną opinię co do tego, kto może w Polsce zostać sędzią. Ostatecznej nominacji dokonuje prezydent.

Związki większości kandydatów do nowej KRS krytykuje zarówno parlamentarna opozycja, jak i organizacje sędziowskie, które wzywały sędziów do bojkotu wyborów do Rady. Ich zdaniem powiązanie sędziów z prokuratorem generalnym nie daje gwarancji, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa rzeczywiście będzie stać na straży niezależności sądownictwa. Partia rządząca nie widzi w tym problemu.

Związki kandydatów do KRS
Związki kandydatów do KRSZwiązki kandydatów do KRStvn24.pl

Klimatu zaufania - zdaniem opozycji i organizacji pozarządowych - nie pogłębia utrzymywanie przez marszałka Kuchcińskiego w tajemnicy nazwisk osób, które złożyły podpisy poparcia pod kandydaturami. Kancelaria Sejmu twierdzi, że ujawnienie tych nazwisk byłoby złamaniem ustawy.

Pracowali w ministerstwie, są prezesami, mają pełnomocników z resortu

Kandydaci, z dokumentów których wynikają ich związki ze Zbigniewem Ziobrą, to:

:: Dagmara Pawełczyk-Woicka - dwukrotnie delegowana do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdy ministrem był Zbigniew Ziobro. Z nominacji tegoż ministra jest obecnie prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Jej pełnomocnikiem jest Dariusz Pawłyszcze, dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

:: Rafał Puchalski - sędzia delegowany do ministerstwa w latach 2016-2018. Od 1 lutego na mocy decyzji Zbigniewa Ziobry jest prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

:: Maciej Mitera - sędzia delegowany do ministerstwa w latach 2016-2018. Od 7 lutego powołany przez ministra na prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

:: Dariusz Drajewicz - wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, powołany przez ministra 13 września ubiegłego roku.

:: Mariusz Witkowski - prezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, powołany przez Zbigniewa Ziobrę 10 listopada 2017 r.

:: Jarosław Dudzicz - na mocy decyzji ministra sprawiedliwości prezes Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim od 27 listopada 2017 roku.

:: Maciej Nawacki - prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, powołany przez Zbigniewa Ziobrę 19 grudnia 2017 r.

:: Grzegorz Furmankiewicz - reprezentowany przez pełnomocnika będącego podwładnym ministra sprawiedliwości - Marcina Romanowskiego, dyrektora nadzorowanego przez resort Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

:: Jędrzej Kondek - również reprezentowany przez Marcina Romanowskiego.

:: Robert Pelewicz - członek zespołu ministra sprawiedliwości do opracowania projektu zmian przepisów prawa karnego wykonawczego, powołany przez Zbigniewa Ziobrę 19 lipca 2017. Nie jest to praca etatowa - sędzia Pelewicz łączy ją z orzekaniem w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu.

:: Paweł Styrna - sędzia, który był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2007, gdy Zbigniew Ziobro po raz pierwszy był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (a wcześniej Kazimierza Marcinkiewicza).

Kandydaci bez widocznych w dokumentach związków

Pozostali kandydaci, w których dokumentach nie ma informacji świadczących o związkach z władzą wykonawczą to:

:: Marek Jaskulski - sędzia Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto;

:: Joanna Kołodziej-Michałowicz - sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku;

:: Teresa Kurcyusz-Furmanik - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach;

:: Ewa Łąpińska - sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie;

:: Zbigniew Łupina - kandydat o statusie sędziego sądu okręgowego, orzekający w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju;

:: Leszek Mazur - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Nie wszystkie szczeble sądów

W gronie kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie ma żadnego przedstawiciela Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i sądów wojskowych.

Które szczeble sądów reprezentują kandydaci

Większość kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa ma więc status sędziów sądów rejonowych. Są nimi: Pawełczyk-Woicka, Puchalski, Drajewicz (są prezesami i wiceprezesem sądów okręgowych ale mają status sędziów sądu rejonowego, delegowanych do pracy w SO), Dudzicz, Furmankiewicz, Jaskulski, Kołodziej-Michałowicz, Kondek, Łąpińska, Mitera, Nawacki, Styrna, Witkowski.

Zaledwie trzech kandydatów do KRS - Mazur, Łupina i Pelewicz - ma status sędziów sądu okręgowego. Jedna kandydatka - Kurcyusz-Furmanik - jest sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zarówno Konstytucja, jak i ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa mówią, że ten konstytucyjny organ mający stać na straży niezależności sądów, powinien składać się z sędziów Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych, sądów wojskowych i sądów powszechnych.

Już dziś widać, że wymóg ten nie zostanie dochowany, bo wśród kandydatów nie ma sędziów Sądu Najwyższego i sądów wojskowych.

Obowiązująca od niedawna ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zawiera jednak przepis, który usprawiedliwia niedochowanie tego podziału. "Dokonując wyboru (...) Sejm, w miarę możliwości, uwzględnia potrzebę reprezentacji w Radzie sędziów poszczególnych rodzajów i szczebli sądów" - stanowi jeden z przepisów.

Dotychczas, na mocy uchylonych przepisów był ściśle przestrzegany parytet: po dwóch sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, sądów administracyjnych, ośmiu - sądów okręgowych i jeden - sądów wojskowych.

"W miarę możliwości"

Takie rozwiązanie prawne, które zobowiązuje Sejm, aby tylko "w miarę możliwości" zapewnił reprezentację wszystkich rodzajów i szczebli sądów budzi poważne wątpliwości konstytucyjne. Pojawiały się one już na etapie prac nad ustawą w parlamencie.

Część ekspertów opiniujących prezydencki projekt ustawy zwracała wtedy uwagę, że skoro Konstytucja stanowi wprost, że do sędziowskiej części KRS wchodzą sędziowie i wymienia z nazwy jakie rodzaje sądów mają reprezentować, to wszystkie te szczeble i rodzaje sądów powinny być reprezentowane w KRS.

Profesor Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego, która opiniowała projekt ustawy, nazwała ten wymóg "warunkami brzegowymi wyznaczonymi konstytucyjnie". Próbę obejścia tych warunków za pomocą ustawowego zapisu "w miarę możliwości" konstytucjonalistka oceniła jednoznacznie i surowo, jako treść pustą w sensie prawnym.

Wola polityczna wygrała wtedy jednak z wątpliwościami konstytucyjnymi i przepis dziś obowiązuje. Jednak zdaniem konstytucjonalisty z Uniwersytetu Wrocławskiego doktora Ryszarda Balickiego, jeżeli w nowej KRS nie zasiądą przedstawiciele Sądu Najwyższego i sądów wojskowych, będzie to ciało potrójnie niekonstytucyjne.

- Nie powinniśmy tracić z pola widzenia faktu, że nowe zasady wyboru Krajowej Rady Sądownictwa już i tak łamią Konstytucję, bo sędziów do rady nie może wybierać Sejm i nie można przerwać trwających kadencji członków rady - stwierdził doktor Balicki. - Jeżeli zaś do nowej rady zostaną wybrani tylko sędziowie sądów powszechnych i sądu administracyjnego, to nie spełni ona kolejnego konstytucyjnego warunku, że powinni w niej zasiadać sędziowie Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych. Wszystkie te sądy muszą być reprezentowane w radzie, bo taka jest jej idea - zasiadają w niej przedstawiciele wszystkich trzech władz. A reprezentacja władzy sądowniczej powinna być tak zróżnicowana, jak ściśle to opisuje Konstytucja - dodał.

Sędziowie "rejonowi" wyłonią sędziów Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa, w której w każdym z możliwych wariantów głosowań większość będą mieli sędziowie sądów rejonowych, ma wśród swoich zadań między innymi "rozpatrywanie i ocenę kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego" oraz "przedstawianie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o powołanie sędziów w Sądzie Najwyższym".

Wybór nowych sędziów Sądu Najwyższego będzie jednym z pierwszych zadań nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Po 3 kwietnia bowiem wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która najstarszych sędziów SN automatycznie przeniesie w stan spoczynku. Powstanie też w Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarna, której skład nowa Krajowa Rada Sądownictwa wybierze w stu procentach.

Wykształcenie kandydatów do KRS

Zanim kandydaci do Krajowej Rady Sądownictwa zostaną wybrani w głosowaniu polityków na posiedzeniu plenarnym Sejmu, ich kandydatury szczegółowo rozpatrzy jedna z sejmowych komisji. Będzie to najprawdopodobniej Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pod przewodnictwem prokuratora w stanie spoczynku posła Stanisława Piotrowicza z Prawa i Sprawiedliwości.

Sejmowa komisja dostanie dokumenty nie do porównania

Komisja, zgodnie z nowymi przepisami, ma dokonać swoistej preselekcji kandydatów tak, aby przedstawić Sejmowi tylko kandydatury, które zyskały poparcie klubów poselskich. Dziś, gdy wiadomo, że kandydatów jest zaledwie o dwóch albo trzech więcej niż sędziowskich miejsc w radzie, trudno przewidzieć, czy komisja przekaże na posiedzenie plenarne wszystkie kandydatury, czy którąś odrzuci.

Choć żaden przepis wprost o tym nie stanowi, wydaje się prawdopodobne, że w trakcie procedury ustalania ostatecznej listy komisja będzie analizować informacje zawarte w dokumentach kandydatów. Po tym jak wyglądają ujawnione na stronach Sejmu zgłoszenia, widać, że niektóre przepisy nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa są martwe. Ustawa wymaga na przykład, aby prezesi sądów, w których orzekają kandydaci przygotowywali informacje "obejmujące dorobek orzeczniczy kandydata, w tym doniosłe społecznie lub precedensowe orzeczenia".

Tymczasem ani w prawie powszechnie obowiązującym, ani w wewnętrznych regulaminach sądów nie ma żadnych obiektywnych kryteriów oceny "doniosłości społecznej" czy "precedensowości orzeczeń".

Dlatego jedni prezesi zbywają ten wymóg milczeniem; drudzy umywają ręce i załączają jako "precedensowe" czy "doniosłe" orzeczenia, które wybrali sobie sami kandydaci; kolejni próbują sprostać temu wyzwaniu samodzielnie wybierając orzeczenia "precedensowe" i "doniosłe". Jeden zaś prezes - sędzia Rafał Stasikowski z Sądu Okręgowego w Katowicach - napisał marszałkowi wprost: "W protokołach wizytacyjnych czy lustracyjnych nie uwzględnia się oceny wydawanych orzeczeń pod kątem ich doniosłości społecznej czy też ich precedensowości".

Posłowie zatem nie będą w stanie ocenić, w jakim stopniu przesłanki ustawowe - "precedensowość" i "doniosłość społeczna" orzeczeń - są spełniane przez kandydatów. Nie ma bowiem żadnego materiału pozwalającego w wymierny sposób to porównać i ocenić.

Stabilność nie wszędzie odnotowana

Część prezesów za miarę jakości pracy sędziego uznają stabilność orzeczniczą, choć takiego kryterium nie ma z kolei w ustawie. W sądowych statystykach odsetek wyroków utrzymanych w drugiej instancji jest powszechnie uznawany za wyznacznik, czy sędzia orzeka zgodnie z obowiązującym prawem, czy też ma z tym kłopoty. To kryterium jednak również nie pozwala porównać wszystkich kandydatów, bo informacje o części z nich w ogóle nie zawierają danych o stabilności orzecznictwa. Z kolei wśród tych, których prezesi przysłali dane liczbowe, można znaleźć sędziów-kandydatów, którzy - oględnie mówiąc - mają kłopot z utrzymaniem stabilności orzecznictwa w okolicach średniej krajowej. Z dokumentów kandydujących sędziów Mariusza Witkowskiego czy Michała Jaskulskiego wynika, że więcej ich wyroków jest zmienianych lub uchylanych, niż ostaje się w drugiej instancji.

Niektórzy prezesi, opiniując kandydatów, formułują również swoje oceny sędziów. Na przykład prezes Sądu Rejonowego w Słupsku Agnieszka Leszkiewicz docenia u sędzi Kołodziej Michałowicz harmonię między wiedzą a praktyką, konstatując, że kandydatka "posiada bardzo dobrą umiejętność korzystania z posiadanej wiedzy".

Trzy rubryki bardzo różnie rozumiane

Niezwykle pojemne znaczeniowo, w formularzach opracowanych według artykułu 11a ust. 5 nowej ustawy, są rubryki dotyczące:

:: "informacji o kandydacie" (nie sprecyzowano zakresu ani charakteru informacji),

:: "informacji o działalności społecznej" (ustawa nie podaje o jaką działalność społeczną chodzi),

:: informacji "o innych istotnych zdarzeniach mających miejsce w trakcie pełnienia przez kandydata urzędu sędziego" (tu pełnomocnicy kandydatów piszą dosłownie wszystko, bo ustawa nie precyzuje które informacje mogą być istotne dla oceny kandydatury).

Wśród "informacji o kandydacie" pełnomocnicy kandydujących sędziów piszą zazwyczaj życiorysy. I tak na przykład życiorys Dagmary Pawełczyk-Woickiej rozpoczyna się od szkoły podstawowej w Krynicy, przechodzi przez działalność na rzecz Komitetu Obywatelskiego w wyborach 1989 roku i emigracji do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Dopiero w trzecim akapicie znajdują się informacje dotyczące wykształcenia prawniczego kandydatki. Pełnomocnik innej kandydatki - Joanny Kołodziej-Michałowicz - rozpoczyna "informacje o kandydacie" od daty urodzenia sędzi oraz faktu, że jest ona mężatką i matką trójki dzieci. Pełnomocnik kandydata Marka Jaskulskiego odnotowuje w jego życiorysie, że jako licealista brał udział w "milczących przerwach" w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Z kolei pełnomocnik Zbigniewa Łupiny w "informacjach o kandydacie" pisze na początku, że "rodzice prowadzili gospodarstwo rolne w miejscowości Czernięcin Główny". Część kandydatów - ale nie wszyscy - podaje dane istotne dla ewentualnej przyszłej funkcji, czyli wykształcenie prawnicze i przebieg pracy zawodowej lub naukowej na początku dokumentów, zaraz po odnotowaniu danych metrykalnych.

Społecznie wydawali, wzywali, debatowali

W "informacjach o działalności społecznej" kandydatów można również znaleźć przytoczone fakty z życia niektórych, dość luźno przydatne do oceny kandydata do konstytucyjnego organu państwa. Choć po ludzku bardzo ciekawe.

I tak z dokumentów sędziego Marka Jaskulskiego wynika, że po pracy kandydat ten oddaje się pasji śpiewu chóralnego, a we wczesnych latach 90. XX wieku współpracował z kołem pszczelarskim.

W "informacjach o działalności społecznej" kandydata Zbigniewa Łupiny znajdują się szczegóły jego działalności w antykomunistycznej opozycji i organizowanie drugiego obiegu wydawniczego. Wśród wydanych przy współudziale Zbigniewa Łupiny drugoobiegowych książek jego pełnomocnik wymienia "Pamiętnik pisany nocą" Gustawa Herlinga Grudzińskiego, co należy uznać za niefortunne przejęzyczenie, ponieważ historia literatury nie odnotowuje żadnego dzieła Herlinga Grudzińskiego o takim tytule.

Pełnomocnik Macieja Nawackiego pisze zaś w tej rubryce o kandydacie: "Pan sędzia jest aktywnym członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego"

Ostatnia rubryka, której tytuł jest krańcowo różnie interpretowany przez pełnomocników kandydatów, to "informacje o innych istotnych zdarzeniach mających miejsce w trakcie pełnienia przez kandydata urzędu sędziego"

Pełnomocnik kandydata Marek Jaskulskiego wspomina jego "udział w czterech debatach Okrągłego Stołu dla Sądownictwa" od 23 lutego do 20 listopada 2012 "przy czym gośćmi zapraszanymi do tej idei były przeróżne podmioty oraz brali w niej udział politycy ówczesnej opozycji". Przypomnijmy, że w 2012 roku najsilniejszym ugrupowaniem opozycji parlamentarnej było Prawo i Sprawiedliwość.

O kandydacie Mariuszu Witkowskim jego pełnomocniczka pisze zaś, że "na Kongresie Prawników Polskich w 2017 roku wzywał sędziów do przeproszenia za skazanie ks. Franciszka Blachnickiego" i że w tym samym roku "sprzeciwiał się propagowaniu rozproszonej kontroli zgodności prawa z Konstytucją RP wskazując, iż w tym zakresie kompetencje posiada Trybunał Konstytucyjny".

O kandydacie Zbigniewie Łupinie pełnomocnik pisze zaś, że piętnaście lat temu z "uwagi na ciężką kontuzję kolana" przez trzy miesiące przebywał na zwolnieniach lekarskich.

Wybór członków KRS być może już w nadchodzącym tygodniu.

Autor: jp\mtom,now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nie przestaje grzmieć

Gdzie jest burza? Nie przestaje grzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 przed zjazdami w kierunku Legnicy (woj. dolnośląskie). Zderzyły się tam dwa pojazdy jadące w wojskowej kolumnie. Przez pewien czas prawy pas drogi w kierunku Zgorzelca był zablokowany.

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

18-latka odebrała prawo jazdy i już może je stracić. Wioząc troje rówieśników, straciła panowanie nad pojazdem. Zjechała do rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Cała czwórka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Tragedia podczas ćwiczeń strażaków ochotników w Ostrowie Wielkopolskim. W komorze dymowej nagle zasłabł strażak OSP Żerniki w powiecie kaliskim. Mimo godzinnej walki lekarzy, życia 39-latka nie udało się uratować. O godzinie 18 w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zawyły syreny i minutą ciszy został oddany hołd zmarłemu strażakowi.

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski ekspert Matthew Savill ocenił na łamach dziennika "Guardian", że w wojnie w Ukrainie brało do niedawna udział 400 tysięcy rosyjskich żołnierzy, ale już niedługo ta liczba może wzrosnąć do 500 tysięcy i może to oznaczać początek rosyjskiej ofensywy. W związku z tym - jak mówi - konieczne jest znalezienie sposobu na pozyskanie nowych żołnierzy do ukraińskiej armii.

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Źródło:
PAP

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet pięć lat więzienia grozi 58-letniemu mieszkańcowi Legnicy (woj. dolnośląskie), który jadąc samochodem z dużą prędkością, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w krawężnik oraz przydrożne bariery. Mężczyzna był trzeźwy, ale pojazd, którym kierował, nie był zarejestrowany i ubezpieczony.

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

"Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Gdyby nie polski rząd w lutym 2022 roku, to Ukraina mogłaby upaść" - odpowiedział na wpis Morawiecki.

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

Źródło:
tvn24.pl

Lewica zainaugurowała kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Na sobotniej konwencji koalicji zaprezentowano liderów i liderki list do europarlamentu.

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział, że jego kraj "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci. Jeśli jego zapowiedzi się sprawdzą, Kosowo będzie pierwszym krajem zamieszkanym w większości przez muzułmanów, w którym do tego dojdzie.

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24