Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się pierwszym zdjęciem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał, rozpoczęła się praca nad eksperymentami.
Po czwartkowej ceremonii powitania, którą zorganizowali członkowie stacjonującej na ISS Ekspedycji 73., załoga misji Ax-4, której częścią jest polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła proces adaptacji do życia na stacji.
Pierwsze zdjęcie Polaka
W piątek Polak opublikował w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcie z ISS. "Dziękuję za Wasze wsparcie. Czuję je cały czas. Praca nad naszymi eksperymentami w mikrograwitacji rozpoczęta" - napisał Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Zdjęciem z ISS podzieliła się też Peggy Whitson. "Brakowało mi tego widoku" - napisała w mediach społecznościowych.
Każdy ma swoją kajutę
Astronauci już rozlokowali się w swoich kajutach. Każdy z nich śpi osobno, w nieco innych warunkach. Rolę sypialni Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego odgrywa moduł europejski Columbus. Przywódczyni misji Ax-4 Peggy Whitson sypia natomiast w śluzie. Węgierskiemu członkowi załogi misji Ax-4 Tiborowi Kapu miejsce do spania zorganizowano w kapsule Dragon, która zabrała astronautów z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pochodzący z Indii Shubanshu Shukla śpi z kolei w japońskim module.
Pierwszego dnia astronauci rozpakowali ładunek z kapsuły Dragon, przećwiczyli procedury awaryjne i rozpoczęli przyzwyczajanie się do mikrograwitacji. Natomiast w piątek 27 czerwca Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie realizował tak zwany set-up. Jest to czas przeznaczony na przygotowanie sprzętu i konfigurację stanowisk do przeprowadzenia eksperymentów naukowych, które rozpoczną się w kolejnych dniach. To również moment na przystosowania się badaczy do nowego otoczenia.
Co dalej?
Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta połączy się sześć razy na żywo z Polakami. Będą w nich uczestniczyć uczniowie, dziennikarze i goście specjalni, a także internauci.
W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS (nazwa ta oznacza po łacinie "ogień", co ma symbolizować energię, pasję i ambicję), nasz astronauta przeprowadzi 13 eksperymentów zaprojektowanych przez polskie firmy i umożliwiających przetestowanie nowych technologii i koncepcji w warunkach mikrograwitacji. Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona też 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych oraz połączy się z rodzimymi krótkofalowcami.
Pierwszy eksperyment - Space Volcanic Algae - został zainstalowany przez Polaka w ICE Cubes Facility w module Columbus i działa poprawnie. Naukowcy mają wgląd do niego 24 godziny na dobę. Celem tego eksperymentu jest zbadanie jak mikroglony wulkaniczne znoszą warunki kosmiczne. Space Volcanic Algae to eksperyment biotechnologiczny, który bada ekstremofiliiczne glony - mikroorganizmy ze środowisk wulkanicznych, w warunkach przestrzeni kosmicznej.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sławosz Uznański-Wiśniewski