Polska

13 faktów, po których nastąpiła dymisja Grabarczyka

Polska

tvn24Jakie wydarzenia poprzedziły dymisję ministra sprawiedliwości?

W środę późnym wieczorem minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Co do tego doprowadziło? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w "sprawie Grabarczyka", punkt po punkcie.

Dziennikarze śledczy portalu tvn24.pl ujawnili w środę, że Cezary Grabarczyk został nagrany w sprawie egzaminu na broń. Znany łódzki prokurator nie wystąpił jednak do sądu o to, aby podsłuchana rozmowa polityka mogła być uznana za dowód w śledztwie. Gdy kolejny prokurator zdecydował o przeszukaniu biura poselskiego Grabarczyka, który został właśnie ministrem sprawiedliwości, szefowie odebrali mu śledztwo.

1. Początek 2012 roku. Biuro Spraw Wewnętrznych policji zaczyna sprawdzać funkcjonariuszy łódzkiej drogówki, których podejrzewa o korupcję.

2. Luty 2012 r. BSW zaczyna kontrolę operacyjną. Z podsłuchów założonych rozpracowywanym policjantom zaczynają wyłaniać się kolejne nieprawidłowości. Wkrótce podsłuch zostaje założony także Zbigniewowi K., ówczesnemu naczelnikowi Wydziału Postępowań Administracyjnych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Zaszły bowiem podejrzenia, że dochodzi do nieprawidłowości i korupcji przy udzielaniu koncesji na obrót bronią i zezwoleniami na jej posiadanie.

3. Na 19 marca wyznaczono datę egzaminu na broń, do którego przystąpić ma także Cezary Grabarczyk.

4. Nagrywa się również rozmowa samego wicemarszałka z naczelnikiem Zbigniewem K. Według naszych źródeł Zbigniew K. mówi o potrzebie objęcia dobrze płatnej posady w państwowym koncernie. Nie padają jednak sformułowania, że to transakcja wiązana: egzamin w zamian za wsparcie w objęciu etatu.

5. Podsłuchy trwają do sierpnia. Na podsłuchiwanym telefonie nagrywa się m.in. biznesmen - znajomy Grabarczyka. Rozmawia z naczelnikiem o samym egzaminie, zapowiada wizytę polityka na imieninach u policjanta, które mają miejsce 17 marca.

6. W tym samym czasie z naczelnikiem o swoim egzaminie rozmawia poseł PiS Dariusz Seliga. Przyznał nam, że usłyszał, iż "będzie miał egzamin jak Grabarczyk". Przyznał również, że mógł obiecać naczelnikowi, że wesprze go w staraniach o przejście do państwowego koncernu.

7. Na tym etapie policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych przekazuje materiały z podsłuchów prokuratorowi łódzkiej prokuratury okręgowej, Krzysztofowi Kopani. Ten przygotowuje wniosek o zgody następcze do sądu - tak, by można było wykorzystać treści podsłuchów jako dowody w śledztwie. We wniosku nie wymienia jednak nagrania Grabarczyka. Wymienia za to posła Seligę.

8. Godzina 11, 19 marca 2012 roku to data egzaminu na broń osobistą Cezarego Grabarczyka. Jego telefon loguje się wtedy w komendzie policji oddalonej o ok. 3,5 km od terenu strzelnicy na której jest przeprowadzany egzamin. Świadkowie zaprzeczają, by na terenie klubu Strzelec widzieli znanego polityka.

9. Sprawa jest przekazana do prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie od 2013 roku zaczyna ją prowadzić prokurator Krzysztof Drygas. Odsłuchuje on nagrania, analizuje dowody. Dochodzi do wniosku, że powinien zbadać ewentualną odpowiedzialność karną Grabarczyka - mówi o tym jedna z analiz śledztwa, znajdująca się w ostrowskiej prokuraturze. Prokurator chce przeszukać jego biuro poselskie, by znaleźć odpowiedzi na pytania, czy ówczesny wicemarszałek Sejmu faktycznie brał udział w egzaminie.

10. 22 września 2014 roku Cezary Grabarczyk obejmuje tekę Ministra Sprawiedliwości w rządzie premier Ewy Kopacz. 3 października w godzinach nocnych prokurator Krzysztof Drygas wydaje akta śledztwa, które trafiają do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. 6 października prokuratura apelacyjna obejmuje je swoim nadzorem.

11. 21 listopada 2014 roku szef prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, zgodnie z prawem, odbiera śledztwo Drygasowi. Wcześniej, również zgodnie z prawem, uchyla liczne decyzje Drygasa, m.in. o przeszukaniu biura poselskiego ministra Grabarczyka, a także treści zarzutów wobec naczelnika Zbigniewa K.

12. 20 kwietnia 2015 roku Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk jest przesłuchiwany w ostrowskiej prokuraturze w charakterze świadka.

13. 29 kwietnia o godzinie 18.45 na portalu tvn24.pl pojawia się szeroki tekst dotyczący kulis śledztwa. Trzy godziny później minister sprawiedliwości składa dymisję, a premier Ewa Kopacz ją przyjmuje.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl), dziennikarze śledczy tvn24.pl / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości