W środę wieczorem czoło fali wezbraniowej przeszło przez Opole. Jak przekazały Wody Polskie, nie ma informacji o szkodach w mieście. W gotowości pozostaje znajdujący się w mieście polder "Żelazna". Do akcji monitorowania i zabezpieczenia wałów w całym regionie skierowano dodatkowe zastępy straży pożarnej.
- Na teren województwa opolskiego zadysponowano z całego kraju 1330 strażaków. Znaczne siły są zaangażowane w prowadzenie działań ratowniczych na Opolszczyźnie. W samym Opolu sytuacja nie jest niepokojąca, mimo że stan alarmowy na Odrze jest przekroczony. Ze względu na infrastrukturę hydrotechniczną na Opolszczyźnie, jej dobry stan, nie powinno być tutaj żadnych przykrych konsekwencji dla mieszkańców Opola - powiedział starszy kapitan Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Jak przekazano w komunikacie gliwickiego RZGW, kulminacja fali na Odrze spodziewana była w Opolu w godzinach 18-20 w środę. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. Do pracy przygotowano polder Żelazna, jednak uruchomienie tego obiektu zależy od tempa przemieszczania się fali i jej wysokości.
Sytuacja powodziowa w Opolu
Fala powodziowa na Odrze dotarła do Opola w środę wieczór. Jak informują władze miasta, poziom na wodowskazie nieznacznie przekroczył 6,6 m. Odra na wodowskazie w Groszowicach utrzymuje się na poziomie 6,59 m, a sytuację na rzece określa się jako stabilną.
Po nocnych opadach deszczu problemy pojawiły się w dzielnicy Opola – Czarnowąsach. Przez kilka godzin trwało umacnianie fragmentu wału na Małej Panwi. Nie było zagrożenia dla mieszkańców, ale prewencyjnie przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny DPS z piwnic klasztoru na wyższe kondygnacje. Ostatecznie nie doszło do zalania piwnic budynku.
„Wody Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając około 147 mln m sześc. wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m sześc. wody” – zaznaczyły Wody Polskie.
Przekazały, że Racibórz Dolny nadal pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Wobec zmniejszenia napływu wody Odry, poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniżał się: o godzinie 17 jego wypełnienie wynosiło około 129 mln metrów sześciennych wody, czyli około 70 procent pojemności.
„Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika” – zapewniono w informacji gliwickiego RZGW.
Sytuacja na Opolszczyźnie
Według czwartkowego raportu wojewody opolskiego stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie. Planowane jest rozpoczęcie wypłaty zasiłków dla powodzian i budowy przez wojsko mostu w Głuchołazach i Żywocicach. W regionie pracuje około 4 tysięcy żołnierzy i strażaków.
W Lewinie Brzeskim nie są już prowadzone działania ewakuacyjne – przekazało biuro prasowe wojewody. Przywrócono energię elektryczną w Borkowicach, Buszyce i w części Skorogoszczy. Na Nysie Kłodzkiej prowadzona jest odbudowa wału przy użyciu dwóch śmigłowców, które transportują wielkie worki z piaskiem. W Skorogoszczy woda podmyła most na DK94 (trasa Opole – Brzeg), który został wyłączony z ruchu.
W Naroku przy pomocy dwóch śmigłowców trwa podwyższanie korony wału przeciwpowodziowego na Odrze na odcinku 250 metrów. Śmigłowce mają do przeniesienia 500 worków wypełnionych piaskiem. W akcji bierze również udział 50 żołnierzy WOT. W Opolu-Czarnowąsach przy umacnianiu wału przeciwpowodziowego na Małej Panwi pracuje 130 żołnierzy WOT i strażacy PSP i OSP.
W województwie opolskim z użytkowania wyłączonych jest osiem oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice. W czwartek, według stanu z godz. 5.30, prądu pozbawionych było 5,7 tys. klientów (101 stacji). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.
Planowane jest rozpoczęcie wypłat zasiłków dla powodzian w gminie Branice i rozpoczęcie budowy przez wojsko mostów tymczasowych w Żywocicach (DK45) na rzece Osobłoga i w Głuchołazach na Białej Głuchołaskiej w ciągu drogi krajowej nr 40.
Stan wałów powodziowych
Ta jednostka Wód Polskich dodała jednak, że ze względu na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie wałów wysokim jej stanem, trwało podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych.
„Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika” – napisano w komunikacie. Oznacza to tzw. długą falę.
Gliwicki RZGW poinformował ponadto o uszczelnieniu przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów poprzez nasypywanie skarpy (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km). W tym czasie poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniżał.
Wody Polskie zastrzegły, że nadwyrężone - wobec wysokich stanów wód na dopływach do Odry - obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień.
Trwają akcje doszczelniania
Akcje doszczelniania kontynuowane są m.in. na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie zdecydowano o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1,6 km (przy czym nie sprawdziły się wtorkowe doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków).
Doszczelnianie kontynuowane jest też na odcinku Bierawa-Brzeźce. Niezbędne okazało się też umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok - w rejonie stopnia wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.
Gliwicki RZGW przypomniał o obowiązującym bezwzględnym tymczasowym zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji tej jednostki. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych - do 20 września
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24