Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.
"Co 6-8 godzin odbieramy dane, wygenerowane z kolejnych przelotów satelitów, w obszarach wskazanych przez IMGW-PIB (woj. dolnośląskie i opolskie, częściowo lubuskie, śląskie i małopolskie)" - pisze nam w mailu Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
Od soboty (14 września) od godzin wieczornych, IMGW-PIB otrzymuje od Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN (CIK CBK PAN) dane przestrzenne prezentujące zasięg powodzi. Opracowała je firma ICEYE na podstawie obserwacji radarowych.
Eksperymentalny projekt, który miał ruszyć wiosną przyszłego roku
"Jest to projekt eksperymentalny, wyprzedzający planowaną na wiosnę 2025 r. współpracę między IMGW-PIB, CIK CBK PAN, a polsko-fińską firmą ICEYE, twórcą największej cywilnej konstelacji satelitów radarowych obserwujących Ziemię, uruchomiony ad-hoc w związku z krytyczną sytuacją hydrologiczną" – zaznacza rzecznik.
Na mapach z mikrosatelitów radarowych ICEYE (z godziny drugiej w nocy, 16 września) widać m.in. zasięg powodzi od rzek Osobłogi i Prudnik w południowej części województwa opolskiego.
Znaczne zasięgi rzek widoczne są też w Kotlinie Kłodzkiej (Nysa Kłodzka, Ścinawka, Biała Lądecka):
Możemy też zanalizować rozlewiska w okolicach suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny (górny odcinek Odry i rzeka Psina) oraz jak stopień wypełnienia samego zbiornika.
Raz na dobę informacja o szacunkowej głębokości zalania
"Opóźnienie danych, w stosunku do przelotu satelity to ok 2-3h. Raz na dobę spływają dane poddane głębszej weryfikacji; wtedy też otrzymujemy informację o szacowanej głębokości zalania" - podkreśla Grzegorz Walijewski.
Dodając, że projekt jest uruchomiony w trybie eksperymentalnym, należy mieć na uwadze ograniczenia uzyskanych danych.
Dostaliśmy też dane z 16 września z godziny 8 dla. Widać na nich:
- Kaczawę z Czarną Wodą w okolicach Legnicy
- Białą Lądecką (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów)
- Nysę Kłodzką (Boguszyn, Bardo, Przyłęk)
- Odrę z Białą i Osobłogą w okolicy Krapkowic
- Odrę na wysokości Głogowa
- Strzegomkę z Pałecznicą na wysokości Strzegomia
- Piotrówkę w Zebrzydowicach.
Natomiast najnowsze dane (z 16 września z godziny 14) pokazują rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.
Na kolejnych dwóch mapach prezentowany jest natomiast stan rzeki Kwisa między Lubaniem a Nowogrodźcem oraz południe od Lubania.
Dostaliśmy też mapę z nocy (z 16 na 17 września). Widać na miej skalę powodzi wokół Nysy Kłodzkiej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Michał Meissner/PAP