Stan maniakalny 

Źródło:
tvn24.pl
Maciej WierzyńskiTVN24

Przyznaję, jestem maniakiem. Z maniakalną monotonią powtarzam: Polska potrzebuje porządnych mediów publicznych. W Polsce funkcjonują, z małymi wyjątkami, jedynie media prywatne i państwowe. Rząd gotowy jest wybaczyć swoim mediom brak zysku, ale nie wybaczy nieposłuszeństwa. Media państwowe muszą spełniać wolę rządu, czyli kłamać, jeśli właściciel, czyli ugrupowanie akurat rządzące, uzna to za potrzebne. Nazywa się to prezentowaniem polityki ugrupowań będących u władzy, a mówiąc wprost jest uprawianiem prorządowej propagandy. Dlatego właśnie dobro demokracji wymaga istnienia mediów publicznych. Nie tylko prywatnych, nie tylko państwowych, lecz publicznych. 

Media państwowe, w przeciwieństwie do publicznych, i to jest rozróżnienie ważne, nie powinny być nudne. W Polsce telewizja państwowa, tak jak telewizje prywatne, szczyciła się wysoką oglądalnością i poza uprawianiem propagandy robiła to, co robią prywatne stacje komercyjne: zabawiała i na tym zarabiała. A zabawiała widzów plotkami z życia lokalnych i światowych celebrytów, mogli nimi być, jeśli Kurski miał taki kaprys, nawet sławni politycy, bo w zamian dodawali takiemu dziennikarstwu powagi. Jednak pod tym względem najlepsi są aktorzy sławni, bo grają w popularnych serialach, albo członkowie panujących rodzin. Tu zaczynamy wchodzić w szczegółowe rozróżnienie między tym, co państwowe, i tym co publiczne.

Wiadomo, że to, co państwowe, nie zawsze realizuje nasz wspólny interes, choć czasem to się zdarza. Media publiczne są powołane po to, by ten interes realizować, choć nie zawsze to robią. Jak to w życiu. Żeby to robiły, konieczna jest niezależność polityczna i stabilność finansowa. Politycy dokładnie wiedzą, o co mi idzie pod jednym i pod drugim względem. Niezależność polityczną osiąga się przez ograniczenie wpływu organów politycznych na kształtowanie władz telewizji publicznej, a stabilność finansową przez uniezależnienie budżetu telewizji publicznej od koniunktur politycznych. Pani Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, opisała obecną sytuację TVP jako próbę jej "zagłodzenia". Jak rozumiem idzie jej o to, żeby w przyszłości do czegoś takiego dojść nie mogło. Mówiła też o trwających obecnie pracach nad nową ustawą medialną. Zobaczymy, czy nowe prawo spełni te oczekiwania. 

Do niedawna wydawało mi się, że jestem ostatnim maniakiem zainteresowanym istnieniem mediów publicznych. Na szczęście nie jest tak źle. Jest nas więcej, niż myślałem, lecz nikt na nasze pojękiwania nie zwracał uwagi. Przechodziły bez echa, bo inne media - w tym telewizje państwowe i prywatne - zajęte były zabawianiem publiczności. Tak sobie to tłumaczę, ale powody tej obojętności mogą być zupełnie inne - niewynikające z potrzeby zabawiania. Warto o tym porozmawiać. Do tego też nawołuję z maniakalną monotonią. 

W ostatnich miesiącach mądrze pisał o telewizji publicznej Eugeniusz Smolar, powołując się na doświadczenia BBC, gdzie był szefem polskiej sekcji. O tym, jak funkcjonuje telewizja publiczna w krajach skandynawskich, pisały - niezrażone obojętnością kolegów dziennikarzy – korespondentki z tych krajów, a to oznacza, że w naszym fachu trafiają się wciąż pozbawieni instynktu samozachowawczego osobniczki i osobnicy, dla których robota w portalu Pudelek nie jest wymarzoną karierą. I to mi się podoba. Chociaż - przyznaję - moje upodobania związane są ze starczą skłonnością do zrzędzenia.

Ostrzegam, że będę dawał tej maniakalnej skłonności upust w najbliższych tygodniach. Mam zamiar pisać o książkach, których nikt nie czyta, o ludziach, których zna mało kto, i sprawach zapomnianych, bo nie dotyczą cierpień straszliwych, doznawanych przez kwiat naszego narodu. Jak wiadomo, traumy te były w szczególności udręką pokoleń uformowanych w czasach, kiedy swoje plany realizował Leszek Balcerowicz. Jeśli chodzi o telewizję, to wystarczyło, że nie było w niej Urbana. 

Musiało upłynąć 35 lat, byśmy poczuli, że rozważanie różnic między telewizją państwową i publiczną ma sens. 

INNE FELIETONY MACIEJA WIERZYŃSKIEGO

Opinie wyrażane w felietonach dla tvn24.pl nie są stanowiskiem redakcji.

Autorka/Autor:Maciej Wierzyński

Źródło: tvn24.pl

Maciej Wierzyński - dziennikarz telewizyjny, publicysta. Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniony z TVP. W 1984 roku wyemigrował do USA. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i uniwersytetu w Penn State. Założył pierwszy wielogodzinny polskojęzyczny kanał Polvision w telewizji kablowej "Group W" w USA. W latach 1992-2000 był szefem Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Od 2000 roku redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika". Od 2005 roku związany z TVN24.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Steve Witkoff oznajmił w niedzielę, że zmniejszyły się różnice między Rosją i Ukrainą dotyczące porozumienia pokojowego - podała agencja Reuters. Relacjonując swoją niedawną rozmowę z Władimirem Putinem w Moskwie, Witkoff stwierdził, że była ona rzeczowa i "nastawiona na rozwiązania".

Wysłannik Trumpa: różnice między Rosją i Ukrainą się zmniejszyły

Wysłannik Trumpa: różnice między Rosją i Ukrainą się zmniejszyły

Źródło:
Reuters, PAP

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rzecznik PiS Rafał Bochenek opublikował w niedzielę oświadczenie pełnomocnika zmarłej Barbary Skrzypek. Adwokat pisze w nim o środowym przesłuchaniu współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, członkini zarządów spółki Srebrna oraz Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. "Prokurator prowadzący przesłuchanie jeszcze na korytarzu odmówił dopuszczenia mnie do czynności" - twierdzi mecenas Krzysztof Gotkowicz. Z Kodeksu postępowania karnego wynika, że istnieje możliwość odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika.

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek

Źródło:
PAP, TVN24

Barbara Skrzypek zeznawała jako świadek w sprawie "dwóch wież" w środę. W protokole po przesłuchaniu nie wpisała żadnych zastrzeżeń i uwag. Wiadomość o jej śmierci nadeszła w sobotę - mówił o zmarłej, bliskiej współpracowniczce Jarosława Kaczyńskiego i członkini zarządu spółki Srebrna, europoseł KO Dariusz Joński, przypominając sekwencję wydarzeń. Tomasz Trela z Lewicy wskazywał, że choć przesłuchania i śmierci Skrzypek nie da się powiązać, to takiej próby od soboty dokonuje PiS i stało się to właśnie jego "strategią polityczną". Marcin Horała (PiS) podnosił kwestię decyzji o niedopuszczeniu adwokata do przesłuchania Skrzypek, choć sam przyznał, że jest to zgodne z prawem.

"Mamy jawną strategię polityczną. PiS na śmierci tej kobiety próbuje zbić kapitał"

"Mamy jawną strategię polityczną. PiS na śmierci tej kobiety próbuje zbić kapitał"

Źródło:
TVN24

Prokurator Ewa Wrzosek oświadczyła, że podejmie "zdecydowane i adekwatne kroki prawne" wobec osób kierujących wobec niej groźby karalne i pomówienia sugerujące, że śmierć Barbary Skrzypek "pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z czynnością przesłuchania jej w charakterze świadka".

Prokurator Wrzosek zapowiada "kroki prawne" w związku z "groźbami karalnymi i pomówieniami"

Prokurator Wrzosek zapowiada "kroki prawne" w związku z "groźbami karalnymi i pomówieniami"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1116 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W ciągu tego tygodnia siły rosyjskie użyły do ataków na Ukrainę 1020 dronów uderzeniowych, prawie 1360 bomb kierowanych i 10 rakiet - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Co najmniej 18 cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskich uderzeń z użyciem rakiet i dronów na cele w Ukrainie ostatniej nocy. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ponad 1000 dronów, 1360 bomb kierowanych i 10 rakiet. Tyle użyli Rosjanie do ataków

Ponad 1000 dronów, 1360 bomb kierowanych i 10 rakiet. Tyle użyli Rosjanie do ataków

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Mężczyzna spacerujący nad Jeziorem Dziekanowskim niedaleko podwarszawskich Łomianek znalazł granat ręczny produkcji radzieckiej. Na miejsce wezwano saperów.

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W policyjnym areszcie trzeźwieje 51-letni mężczyzna, który przyznał się policjantom do zabicia swojej żony. Ciało kobiety znaleziono w domu w kuchni. Miała uraz głowy. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Gdy podeszli policjanci, powiedział, że zabił żonę

Gdy podeszli policjanci, powiedział, że zabił żonę

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna spacerujący nad Jeziorem Dziekanowskim niedaleko podwarszawskich Łomianek znalazł granat ręczny produkcji radzieckiej. Na miejsce wezwano saperów.

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Radziecki granat nad jeziorem. Jego siła rażenia była ogromna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobiety na spotkaniach w całej Polsce mówią: dziewczyny, po waszym reportażu moja mama uwierzyła mi, że jestem chora. I tu pojawiają się łzy u mnie, u Kasi, u tych kobiet, u wszystkich, którzy tego słuchają - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Wraz z dziennikarką Katarzyną Górniak są autorkami reportażu oraz książki "Taka twoja uroda. Jak endometrioza niszczy życie Polek". Górniak podkreśliła, że książka jest nie tylko dla kobiet, ale dla wszystkich w ich otoczeniu.

Łzy u wszystkich, bo w końcu "mama uwierzyła". Choroba, której wielu nie rozumie

Łzy u wszystkich, bo w końcu "mama uwierzyła". Choroba, której wielu nie rozumie

Źródło:
TVN24

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

Co najmniej 59 osób zginęło w pożarze dyskoteki w miejscowości Koczani w Macedonii Północnej - poinformował minister spraw wewnętrznych Pancze Toszkowski. Dodał, że 150 osób zostało rannych. Na nagraniu z wnętrza sali widać, jak w pewnym momencie występu zespołu muzycznego pojawiają się płomienie.

Ten moment zapoczątkował pożar, w którym zginęło kilkadziesiąt osób 

Ten moment zapoczątkował pożar, w którym zginęło kilkadziesiąt osób 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

"Wielkie zwycięstwo Putina i jego autokratycznych sojuszników", "ogromny dar dla wrogów Ameryki" - ze strony polityków, dyplomatów oraz dziennikarzy płyną takie komentarze po ruchu Donalda Trumpa. Amerykański prezydent zdecydował o przerwaniu działalności takich mediów jak Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki, które od dekad były alternatywą dla mediów kontrolowanych przez autorytarne reżimy. Rozporządzenie prezydenta USA jest podważane przez część prawników, którzy twierdzą, że tylko Kongres może zamknąć te rozgłośnie.

Na Kremlu "muszą się kończyć zapasy" szampana. "Szok" po decyzji Trumpa

Na Kremlu "muszą się kończyć zapasy" szampana. "Szok" po decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W wyniku nalotów USA na pozycje proirańskich rebeliantów Huti w Jemenie zginęło co najmniej 31 osób a ponad 100 zostało rannych - poinformowała przedstawicielka służb medycznych Huti, Anees al-Asbahiw. Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę wieczorem, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną.

"Wasz czas się skończył". Amerykanie uderzyli w rebeliantów

"Wasz czas się skończył". Amerykanie uderzyli w rebeliantów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Z przodu zamontowali kradzioną tablicę rejestracyjną, a samochód przemalowali wałkiem z białą farbą. Na dach nie starczyło, ale to nie zniechęciło 39- i 49-latka. Mężczyźni, tak przygotowanym pojazdem, mieli nocą ukraść agregat prądotwórczy. Po wszystkim przez blisko godzinę starali się domyć samochód na myjni. Mimo starań, sprawcy "kradzieży doskonałej" trafili w ręce policji.

Na dach zabrakło farby. Policjanci "przecierali oczy ze zdumienia"

Na dach zabrakło farby. Policjanci "przecierali oczy ze zdumienia"

Źródło:
KPP w Lubinie
Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Rakieta manewrująca Długi Neptun została przetestowana i z powodzeniem użyta w walce - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że pocisk uderzył w cel oddalony o tysiąc kilometrów.

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

Źródło:
PAP

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Źródło:
tvn24.pl