Wiza turystyczna jest niezbędna Polakom, którzy chcą wjechać do Stanów Zjednoczonych w celach wypoczynkowych. Wyjaśniamy jak ją wyrobić, ile kosztuje i jak długo obowiązuje.
Koszt wizy turystycznej do USA
Wiza turystyczna jest nam potrzebna, bo Polska nie jest objęta Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), który pozwala na podróżowanie do USA w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni.
Najbardziej popularną wizą nieimigracyjną jest turystyczna/służbowa kategorii B. Właśnie ona pozwala na przyjechanie do USA na wakacje lub w sprawach biznesowych. Jej koszt to 160 dolarów (czyli około 620 zł). Cena ta jest aktualizowana regularnie (w zależności od kursu dolara do złotego) i jej wysokość można znaleźć na stronie Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu USA.
Wiza turystyczna do USA - koszt
Pierwszy krok, który trzeba zrobić to wybranie rodzaju wizy, która będzie nam potrzebna. Na ogół potrzebujemy wspomnianej już wyżej wizy kat. B, są jednak jeszcze inne rodzaje - np. wizy studenckie.
Następnie należy uiścić opłatę wizową. Można to zrobić przez internet (karty kredytowa i debetowa, przelew) lub gotówką. Więcej informacji znajduje się na stronie Biura.
Trzeba jednak pamiętać, że opłata za wizę, którą wnosimy, jest bezzwrotna i dotyczy rozpatrzenia wniosku o wizę (MRV) - bez względu na to czy dostaniemy wizę, czy nie.
Jak wypełnić wniosek o wizę turystyczną do USA?
Po dokonaniu opłaty przystępujemy do wypełnienia wniosku wizowego DS-160 - znajduje się on na stronie Departamentu Stanu USA. W internecie Biuro zamieściło kilka pomocnych wskazówek, jak wypełnić formularz DS-160.
Wniosek wypełnia się po angielsku - używając wyłącznie angielskich znaków. Jedynym wyjątkiem jest imię i nazwisko, które wpisujemy z użyciem polskiego alfabetu i znaków. Do formularza należy również dołączyć zdjęcie wykonane w ostatnich sześciu miesiącach.
Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy jeszcze wpisać miejsce, w którym zostaną złożone dokumenty wizowe - w Polsce jest to Warszawa lub Kraków.
W razie problemów zalecane jest skontaktowanie się z prawnikiem lub tłumaczem.
Numer wniosku należy zachować, bo będzie on potrzebny podczas rozmowy z konsulem. Po wypełnieniu formularza generowana jest strona z alfanumerycznym kodem kreskowym - to potwierdzenie wniosku, które potrzebne będzie podczas umawiania się na spotkanie, jak i przy rozmowie z konsulem.
Po wydrukowaniu lub zachowaniu strony z kodem kreskowym, zalecane jest wysłanie do siebie wiadomości e-mail z kopią formularza w formacie PDF.
Wiza turystyczna do USA - rozmowa z konsulem
Kolejnym krokiem jest stworzenie profilu w systemie - można to zrobić tutaj. Po założeniu konta umawiamy się na spotkanie. By to zrobić potrzebujemy: nr paszportu, nr opłaty wizowej oraz nr kodu kreskowego z wniosku DS-160.
W dniu umówionej wizyty udajemy się do ambasady lub konsulatu USA. Musimy wziąć ze sobą:
- wydruk potwierdzenia daty umówionej rozmowy,
- wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,
- zdjęcie (jeżeli nie zostało dołączone do wniosku lub nie spełniał wymaganych kryteriów).
- ważny paszport i poprzednie paszporty,
- dodatkowe dokumenty (np. osoby, które były aresztowane lub skazane podczas rozmowy z konsulem muszą przedstawić "zapytanie o karalność” oraz wyrok sądu lub decyzję prokuratury).
Rozmowa z konsulem będzie po polsku (choć część może odbyć się po angielsku). Prawdopodobnie padną pytania o trwałe relacje z Polską - zarówno ekonomiczne (czy mamy pracę, jaką, od kiedy w danym miejscu pracujemy itp.), jak i rodzinne (o członków najbliższej rodziny, gdzie mieszkamy itp.). Pracownik zapyta też o to, dlaczego jedziemy do USA.
Wiza turystyczna USA - jak odebrać?
Po otrzymaniu wizy, paszport wraz z wizą można odebrać na dwa sposoby: za dodatkową opłatą w wysokości paszport może być dostarczony przez kuriera lub za darmo można odebrać w punkcie odbioru dokumentów, który został wybrany podczas umawiania rozmowy.
Komu można odmówić przyznania wizy?
Wniosek może zostać odrzucony np. z powodu kryminalnej przeszłości albo jeśli ktoś nielegalnie pracował na terenie USA lub gdy przebywa tam nielegalnie jego rodzina.
Jak długo ważna jest wiza turystyczna do USA?
Wiza turystyczna wydawana jest na okres 10 lat. Posiadanie jej nie oznacza niestety, że na pewno zostaniemy wpuszczeni na terytorium Stanów Zjednoczonych. Dopiero pracownik na lotnisku lub przejściu granicznym, po indywidualnej rozmowie, zadecyduje czy nas wpuści i na jak długo.
Bez wiz do USA
Aby dany kraj podpisał umowę z USA o ruch bezwizowym musi przede wszystkim spełniać kryterium związane z odsetkiem odmów wizowych. Wymagany jest odsetek poniżej 3 proc. w ciągu całego roku budżetowego, a w Polsce wyniósł on na koniec września 2018 roku 3,99 proc. (rok budżetowy w USA trwa od października do września).
Obywatele 38 krajów na świecie należą do Programu Ruchu Bezwizowego. W Europie wizy do USA z krajów Unii Europejskiej muszą mieć jedynie Polacy, Bułgarzy, Rumuni i Chorwaci, a spoza Unii obywatele krajów tzw. Bałkanów Zachodnich.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock