Najnowsze

Harry i księżna Meghan odwiedzili w sekrecie królową Elżbietę II

Najnowsze

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Dziennik "The Sun" ujawnił w czwartek wieczorem, że brytyjski książę Harry i księżna Meghan spotkali się z królową Elżbietą II, a także następcą tronu, księciem Karolem. Informacje te potwierdził rzecznik książęcej pary. Tego samego dnia Pałac Buckingham zapowiedział, że monarchini nie weźmie udziału w niedzielnej mszy wielkanocnej.

Brytyjski książę Harry i jego amerykańska żona, księżna Meghan, spotkali się w czwartek z królową Elżbietą II, a także z następcą tronu, księciem Karolem - ujawnił w czwartek wieczorem dziennik "The Sun".

Książęca para złożyła niezapowiadaną wcześniej publicznie wizytę na zamku w Windsorze w drodze do Holandii na Invictus Games, zawody dla okaleczonych weteranów, których pomysłodawcą był Harry. Po publikacji "The Sun" fakt, że spotkanie z królową miało miejsce, potwierdził też rzecznik książęcej pary.

Pierwsza wizyta książęcej pary w Wielkiej Brytanii od marca 2020 roku

Była to pierwsza wspólna wizyta Harry'ego i Meghan w Wielkiej Brytanii od marca 2020 roku, gdy przestali pełnić obowiązki członków rodziny królewskiej i przeprowadzili się do USA.

Harry przyleciał wprawdzie rok temu na pogrzeb swojego dziadka, księcia Filipa, ale bez Meghan. Opuścił za to rocznicową mszę mu poświęconą, która odbyła się kilka dni temu. Zapowiedział wówczas, że ma nadzieję wkrótce spotkać się ze swoją babcią.

Księżna Meghan i książę HarryLev Radin / Shutterstock

Nie wiadomo, czy Harry i Meghan zabrali ze sobą dzieci - dwuletniego Archiego i 11-miesięczną Lilibeth, której królowa nigdy osobiście nie widziała.

Od czasu rezygnacji z pełnienia obowiązków stosunki Harry'ego i Meghan z resztą rodziny pozostają chłodne, do czego w dużej mierze przyczyniły się wysuwane przez parę zarzuty, że Meghan nie była przez nich właściwie traktowana oraz wywiady, w których powtarzali te zarzuty.

Królowa nie weźmie udziału we mszy wielkanocnej

Co roku w Wielki Czwartek Elżbieta II, zgodnie z wywodzącym się jeszcze ze średniowiecza zwyczajem, osobiście wręcza starszym osobom Maundy Money, czyli sakiewki ze specjalnie wybitymi monetami, aby symbolicznie podziękować im za ich działalność na rzecz lokalnych parafii lub społeczności.

Elżbieta II wspominała w przeszłości, że to jeden z tych jej obowiązków, który daje jej największą satysfakcję i w ciągu 70-letniego panowania opuściła tę uroczystość tylko cztery razy, po raz ostatni w 1970 roku.

W tym roku, w związku z coraz bardziej dającymi się we znaki problemami z poruszaniem się, królowa już kilka dni temu zdecydowała, że zastąpią ją następca tronu książę Karol i jego żona księżna Camilla.

W czwartek Pałac Buckingham poinformował natomiast, że monarchini nie weźmie udziału także w niedzielnej mszy wielkanocnej w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, w której zwykle uczestniczy cała bliższa rodzina królewska.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy królowa, która za tydzień skończy 96 lat, wzięła udział tylko w jednym dużym wydarzeniu publicznym - mszy w Opactwie Westminsterskim poświęconej pamięci jej męża, księcia Filipa, na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lev Radin / Shutterstock

Pozostałe wiadomości