Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym, ale nie miał ponownych kryzysów oddechowych, a wyniki badań krwi są stabilne - podał Watykan we wtorek wieczorem.
W komunikacie Watykanu ogłoszono, że "nie doszło do ostrych epizodów oddechowych, a parametry hemodynamiczne są nadal stabilne". Wieczorem 88-letni Franciszek przeszedł zaplanowaną, kontrolną tomografię komputerową w celu monitorowania obustronnego zapalenia płuc.
W biuletynie zaznaczono kolejny dzień z rzędu, że lekarze wstrzymują się z postawieniem dalszej prognozy. Ponadto mowa jest o tym, że papież przyjął komunię i wznowił pracę.
Wtorek jest 12. dniem jego hospitalizacji w rzymskiej klinice Gemelli. Papież trafił tam 14 lutego, po kilku dniach problemów z oddychaniem. Obecny pobyt w szpitalu jest najdłuższym w czasie jego prawie 12-letniego pontyfikatu.
Decyzje papieża i wizyta sekretarza stanu Watykanu
We wtorek watykańskie biuro prasowe poinformowało o licznych decyzjach podejmowanych przez Franciszka. Opublikowane zostało jego orędzie na Wielki Post, rozpoczynający się 5 marca. Tekst nosi datę 6 lutego, a więc sprzed hospitalizacji.
Ogłoszona też została cała seria dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które papież zaaprobował w poniedziałek, gdy odwiedził go watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oraz jego zastępca arcybiskup Edgar Pena Parra. Franciszek zatwierdził m.in. dekret o heroiczności cnót świeckiej zakonnicy Kunegundy Siwiec, a także o ofierze życia włoskiego karabiniera Salvo D'Acquisto, który oddał je w 1943 roku po to, by uratować 22 osoby przed śmiercią z rąk Niemców.
Poinformowano także o całej serii nominacji dokonanych przez papieża w Watykanie, Brazylii i Kanadzie.
Poranny komunikat Watykanu
Służby prasowe Watykanu regularnie publikują komunikaty o stanie zdrowia Franciszka.
Poranny komunikat Watykanu głosił, że Franciszek "wypoczął przez całą noc". Źródła przekazały dziennikarzom w Watykanie, że papież "może wstać, a minioną noc spędził spokojnie i nie miał kolejnego kryzysu oddechowego". Jego stan miał się nie zmienić od poniedziałkowego wieczoru, kiedy lekarze odnotowali lekką poprawę w stwierdzonym u papieża stanie krytycznym.
Od poniedziałku codziennie odbywa się o godzinie 21 na placu Świętego Piotra modlitwa różańcowa za zdrowie papieża Franciszka. Wczorajszej przewodniczył sekretarz Parolin. Uczestniczyło w niej około 30 kardynałów, a także liczni przedstawiciele duchowieństwa z Watykanu i Rzymu oraz kilkuset wiernych. We wtorek modlitwę poprowadzi kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Abaca/PAP