Senat odrzucił ustawę represyjną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Senat za odrzuceniem ustawy represyjnej
Senat za odrzuceniem ustawy represyjnejTVN24
wideo 2/18
Senat za odrzuceniem ustawy represyjnejTVN24

Senat odrzucił w piątek po południu "ustawę represyjną". Odrzucenie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym rekomendowały senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji. Wcześniej odbyła się debata. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

51 senatorów głosowało za odrzuceniem nowelizacji, 48 senatorów ją poparło, w tym senator niezależna Lidia Staroń. W głosowaniu nie wziął udziału jeden senator: Jacek Włosowicz z PiS.

Głosowanie w sprawie ustawy represyjnejSenat

Kamiński: jesteśmy świadkami pełzającego zamachu na naszą republikę

Piątkowe głosowanie poprzedziła debata. Wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński powiedział, że spór który narósł wokół sądownictwa jest sporem "między republiką a tyranią". - Oto bowiem jesteśmy świadkami pełzającego zamachu na naszą republikę i ustawy, które dzisiaj procedujemy, są tego pełzającego zamachu na republikę dobitnym przykładem - oświadczył.

Zdaniem Kamińskiego każdemu działaniu rządu Zjednoczonej Prawicy towarzyszy strach przed prawdą i strach przed kontrolą. - Czy sprawa dotyczy mediów publicznych, które stały się narzędziem kłamstwa, manipulacji i zniesławiania, czy sprawa dotyczy procedur parlamentarnych, czy sprawa dotyczy ustroju sądów, wszędzie tam ci, którzy dzierżą władzę RP chcą unikać prawdy, kontroli i odpowiedzialności - mówił.

USTAWA REPRESYJNA W SENACIE. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Michał Kamiński w Senacie o ustawie represyjnej
Michał Kamiński w Senacie o ustawie represyjnejTVN24

Według polityka, debacie nad nowelą towarzyszy wiele zafałszowanych pojęć. - Jednym z nich jest urągające przyzwoitości powtarzanie, że Unia Europejska jest za granicą i jest ciałem obcym. Otóż nie, to nasza UE, to nasza Komisja Europejska i to nasz Parlament Europejski. UE nie jest ciałem obcym, to nasza wspólnota - oświadczył. Kamiński dodał, że nikt z broniących dziś polskiej wolności nie czuje satysfakcji, że w obronie interesów polskich obywateli i polskiej wolności stawać muszą organy UE. - Wolelibyśmy, by tak nie było. Ale tak by nie było, gdyby państwo nie nadużywało mandatu do rządzenia polską - podkreślił. Jego zdaniem, nie ma zgody suwerena na nadużywanie mandatu rządzenia do zmiany ustroju Polski.

Pociej: niespotykana próba podporządkowania władzy sądowniczej

Senator Aleksander Pociej z Koalicji Obywatelskiej wyliczał instytucje krajowe i międzynarodowe, które wyraziły krytyczną opinię dotyczącą ustawy. - Obóz demokratyczny, organizacje pozarządowe, takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Batorego, autorytety prawa Unii Europejskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, organizacje sędziowskie i wiele, wiele innych - łącznie z OBWE, łącznie z Komisją Wenecką - wszystkie one nie pozostawiły na tym projekcie suchej nitki - wyliczał.

Pociej zarzucał ustawie represyjnej "niezgodność z kilkunastoma artykułami konstytucji, sprzeczność z prawem Unii Europejskiej, sprzeczność z Europejską Konwencją Praw Człowieka". Ocenił, że ustawa to "niespotykana próba podporządkowania władzy sądowniczej pod władzę wykonawczą i ustawodawczą".

Aleksander Pociej w Senacie o ustawie represyjnej
Aleksander Pociej w Senacie o ustawie represyjnejTVN24

Klich: otwieracie furtkę do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej

Szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich (KO) pytał rząd i senatorów PiS, co do tej pory uczynili dla Polaków. Ocenił, że osiągnięciem tej formacji była zamiana Trybunału Konstytucyjnego w "atrapę, która jest w służbie partii". Ocenił też, że PiS "zabrał" telewizję publiczną i zrobił z niej "narzędzie niegodnej propagandy".

- Potem zawłaszczaliście niezależną prokuraturę, która została przez was zamieniona w narzędzie mające chronić władzę, a nie obywateli. Potem zrobiliście desant na Krajową Radę Sądownictwa, zamieniając ten organ - który jest po to, żeby gwarantować niezawisłość sędziów i sądów - w narzędzie, które ma służyć wyłanianiu waszych sędziów. Potem, pod pozorem reformy sądownictwa powszechnego, wydłużyliście postępowania (sądowe - red). (...) Potem próbowaliście przejąć Sąd Najwyższy - w tym wypadku wam się nie udało - ale kadencja prezes SN niebawem upływa. Teraz zastraszacie sędziów i chcecie zrobić jeszcze jeden skok - chcecie zabrać Polakom prawo do niezawisłego i niezależnego sądu, do obiektywnego i bezstronnego procesu, które jest zapisane w polskiej konstytucji - oceniał Bogdan Klich.

Teraz zastraszacie sędziów i chcecie zrobić jeszcze jeden skok - chcecie zabrać Polakom prawo do niezawisłego i niezależnego sądu, do obiektywnego i bezstronnego procesu, które jest zapisane w polskiej konstytucji

W jego ocenie efektem dyskutowanej nowelizacji ma być pozbawienie Polaków prawa do bezstronnego sądu oraz założenie "kagańca na sędziów" - "zamknięcie ust sędziom broniącym swojej niezależności i poddanie ich ostatecznej kontroli politycznej". - Dlatego opozycja nazywa tę ustawę "represyjną" i "kagańcową" - podkreślił. Zdaniem Klicha wprowadzenie zmian zaproponowanych w ustawie będzie powrotem do czasu PRL oraz zlikwidowaniem trójpodziału władzy.

- Otwieracie furtkę do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Otwieracie świadomie szczelinę, żeby Polska została wypchnięta z Unii Europejskiej, bo - jak słusznie pisze Komisja Wenecka - to, co się dzieje z polskim systemem prawnym, jest tworzeniem schizmy w jednolitym systemie prawa UE. Prawa, które zgodnie z polską konstytucją ma pierwszeństwo nad prawem krajowym. Podważając prawo Unii Europejskiej podważacie miejsce Polski w Europie. Czy tego faktycznie chcecie? Tego na pewno nie chcą Polacy, którzy traktują Unię Europejską jako swój drugi dom i miejsce, w którym dalej chcą być - mówił Klich. - Chodzi wam tak naprawdę o to, żeby aktualnie sprawujący władzę byli ponad prawem - zakończył senator.

Bogdan Klich w Senacie o ustawie represyjnej
Bogdan Klich w Senacie o ustawie represyjnejTVN24

Jackowski: doszło do ingerencji czynników zewnętrznych w proces legislacyjny

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski powiedział, że w trakcie procedowania tej ustawy "doszło do ingerencji czynników zewnętrznych w proces legislacyjny". - To jest moim zdaniem sytuacja groźna, naruszająca suwerenność konstytucyjnych organów władzy ustawodawczej - ocenił. Zaznaczył, że "oczywiście Unia Europejska ma prawo do oceniana polskiego ustawodawstwa, są do tego procedury". - Ale są to procedury po zakończeniu procesu legislacyjnego - powiedział Jackowski.

Jan Maria Jackowski w Senacie o ustawie represyjnej
Jan Maria Jackowski w Senacie o ustawie represyjnejTVN24

Borowski: środki dyscyplinujące o bardzo niejasnych kryteriach muszą wzbudzić obawy

- Jeżeli popatrzymy na działania ministra Ziobry to widzimy, że to jest człowiek, który chyba chciałby być sędzią, tylko mu nie wyszło. Został ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym i robi wszystko, żeby wpływać na wyroki - powiedział Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że "środki dyscyplinujące o bardzo niejasnych kryteriach muszą wzbudzić obawy". - Zastraszeni sędziowie to jest najgorsze, co może być - podkreślił Borowski.

Morawska-Stanecka: to nie jest filozofia prawa, to jest prymitywna filozofia siły

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z klubu Lewicy wskazywała, że rozumienie trójpodziału przez PiS polega na tym, że "ta opcja, która wygrywa wybory, dobiera sobie takich sędziów, którzy współpracują z władzą". - To nie jest filozofia prawa. To jest prymitywna filozofia siły - oceniła. - W zasadzie w takim systemie w ogóle niepotrzebna jest władza sądownicza, ponieważ minister sprawiedliwości sam mógłby oskarżać, sądzić, wydawać wyroki jak niegdyś król, dyktator. Po co jakieś teorie trójpodziału władzy, jakiś Monteskiusz? - dopytywała się.

Morawska- Stanecka: To nie jest filozofia prawa. To jest prymitywna filozofia siły
Morawska- Stanecka: To nie jest filozofia prawa. To jest prymitywna filozofia siłyTVN24

Ujazdowski: nie ma sądownictwa dobrego dla obywatela, które jest pozbawione niezależności

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski wskazywał, że "reformować z pożytkiem dla obywatela można sądownictwo niezależne". - Ale nie ma w historii świata sądownictwa efektywnego, dobrego dla obywatela i pozbawionego niezależności. To po prostu nie istnieje. Dlatego, że zasadniczym elementem jest wypracowanie równowagi między pozycją i działaniem władzy wykonawczej, a głosem świata prawniczego - przekonywał. 

Kazimierz Michał Ujazdowski o ustawie represyjnej
Kazimierz Michał Ujazdowski o ustawie represyjnej

Senator PiS złożył 15 poprawek

Podczas posiedzenia senator Józef Zając (klub PiS) zgłosił 15 poprawek do ustawy. - Złożyłem poprawki, które zgrupowane są w pięciu zestawach i tych poprawek wszystkich jest 15. Myślę, że one przyczynią się do pewnego złagodzenia wymowy wypowiedzi niektórych przepisów, jak również są przychylne grupie sędziowskiej - powiedział Zając. Podczas posiedzenia zaznaczył też, że sądy muszą być "dla obywatela, a nie obywatel dla sądów".

- Opozycja nazwała ustawę "kagańcową". To budzi mało przyjemne skojarzenia, gdyż kaganiec to coś, co zakłada się groźnym zwierzętom, by nie zrobiły człowiekowi krzywdy. To niezbyt właściwe postawienie sprawy i niedopuszczalna forma określenia dla takiej ustawy. To również niewłaściwe wobec wszystkich sędziów, którzy obłożeni setkami spraw, chcą reformy sądownictwa, by ludzie nie czekali latami na wyroki - mówił senator Zając.

Karczewski: będziemy życzliwie podchodzić do poprawek zgłoszonych przez senatora Zająca

- Bardzo życzliwie będziemy podchodzić do tych poprawek i mam nadzieję, mam jakieś wewnętrzne przekonanie, że tę ustawę dzisiaj przyjmiemy - komentował wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Dodał, że nie zna szczegółów poprawek, ale mają one charakter techniczny, "nie bardzo zmieniający" i stanowią chęć wprowadzenia "pewnych usprawnień" w ustawie.

Pytany o poprawki senator klubu PiS Marek Pęk powiedział, że "po zakończeniu obecnie trwającej debaty zbiorą się na połączonym posiedzeniu komisje ustawodawcza i praworządności" i "wtedy te poprawki tak naprawdę zostaną położone na stół i będziemy się mogli do nich kompetentnie odnieść". Dopytywany, czy poprawki były konsultowane w ramach Zjednoczonej Prawicy, senator PiS odparł, że tego nie wie. - Natomiast niezależnie od tego, czy były konsultowane, czy nie, musi jeszcze rozpatrzyć je w odpowiednim trybie Senat - zaznaczył Pęk.

Kaleta: nowelizacja ratuje Polskę przed anarchią

W trakcie debaty głos zabrał także wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - To nie jest sprowadzanie sędziów do roli urzędników. To jest odebranie sędziom prawa, które sobie uzurpują do decydowania, czy w Polsce rządzi konstytucja, rządzi demokracja, czy rządzi sobie sędzia rejonowy - mówił.

- Ta ustawa nie jest żadną ustawą kagańcową. Ta ustawa ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią - ocenił. Kaleta wskazał też, że w nowelizacji ustaw sądowych "nie ma żadnego nowego uprawnienia, które przysługiwałoby ministrowi sprawiedliwości".

Zwracając się do opozycji Kaleta powiedział, że jej przedstawiciele troszczą się wyłącznie o to, żeby sędziowie nie odpowiadali przed Izbą Dyscyplinarną SN i żeby sędziowie mieli wyłączny wpływ na obsadę stanowisk sędziowskich.

- Ta dyskusja pokazała, że pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to gwarantuję, że konsekwentnie będziemy zmieniać polskie sądownictwo. (...) Jeszcze wiele lat przed nami, wiele ważnych ustaw - powiedział na zakończenie senackiej debaty Kaleta.

Kaleta: ta ustawa ratuje nasze państwo przed chaosem
Kaleta: ta ustawa ratuje nasze państwo przed chaosemTVN24

Po wystąpieniu wiceministra Kalety ogłoszono przerwę w obradach Senatu. Następnie odbyło się posiedzenie senackich komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji, które rozpatrzyły poprawki zgłoszone przez senatora Józefa Zająca (PiS).

Komisje przegłosowały jednak wniosek o odrzucenie całej noweli. Głosowało za tym 17 senatorów, 12 było przeciw, nikt z członków komisji nie wstrzymał się od głosu. Senatorowie PiS jako wniosek mniejszości zgłosili przyjęcie ustawy bez poprawek.

"Senatorowie chcą zakończyć obrady dzisiaj do 22"

W czwartek w Senacie do godziny 21 trwała dyskusja nad nowelizacją ustaw sądowych, głos zabrali między innymi prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Przed wznowieniem piątkowych obrad marszałek izby Tomasz Grodzki poinformował, że "Konwent Seniorów podjął jednoznaczną decyzję, że senatorowie chcą zakończyć obrady dzisiaj do 22". - Mam nadzieję, że nam się to uda - dodał.  Na uwagę, że wcześniej pojawiały się informacje, że głosowania - w tym to nad ustawą represyjną - odbędą się dopiero w poniedziałek, odparł, że "to były przypuszczenia". - Snuliśmy różne scenariusze - tłumaczył.

Jeszcze w czwartek marszałek Senatu informował, że głosowania - w tym to dotyczące ustawy dyscyplinującej sędziów - odbędą się "najwyraźniej w poniedziałek". Na czwartkową wypowiedź Grodzkiego zareagował wicemarszałek Senatu z PiS Stanisław Karczewski. Podkreślając, że nie zgadza się na takie rozwiązanie, napisał na Twitterze, że "poniedziałek to dzień na spotkania z Wyborcami".

Źródło: PAP, TVN24

Autorka/Autor:ads,mjz/mtom,pm

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB. Z kolei fiński poseł Timo Vornanen jest podejrzewany o grożenie dwóm osobom bronią oraz oddanie strzału w ziemię w centrum Helsinek. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24