Profesor Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady Medycznej

Autor:
ads
Źródło:
TVN24
Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady Medycznej
Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady MedycznejTVN24
wideo 2/21
TVN24Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady Medycznej

Można powiedzieć, że decydenci przestraszyli się ruchów antyszczepionkowych. Stąd decyzja 13 członków Rady Medycznej o odejściu z tego gremium - powiedział w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Poinformował, że zaprosi ich do współpracy z NRL, by "wydawać rekomendacje, zalecenia, oparte o wiedzę naukową".

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Napisali w oświadczeniu, że ich decyzja jest spowodowana "brakiem wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "narastającą tolerancję" rządu dla "zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Matyja: można powiedzieć, że decydenci przestraszyli się ruchów antyszczepionkowych

Profesor Matyja powiedział w sobotę w TVN24, że to "bardzo smutna informacja". - Myślę, że nie tylko dla mnie, ale też dla większości społeczeństwa i całego środowiska lekarskiego. Te osoby, które zrezygnowały, to wybitni specjaliści, autorytety polskiej medycyny, ludzie o ogromnym doświadczeniu - mówił.

Ich decyzja o odejściu - dodał - spowodowana była "brakiem reakcji na rekomendacje". - A przecież mamy okres, kiedy koronawirus zbiera ogromne żniwo w naszym kraju - zaznaczył szef Naczelnej Rady Lekarskiej. - Wielokrotnie wytyczne, zalecenia tej rady, nie były brane pod uwagę. A jeżeli były brane to z dużym opóźnieniem, co w przypadku pandemii oznacza porażkę systemu, porażkę ochrony zdrowia. To jest niedopuszczalne. Musimy wyprzedzać wirusa, a nie go gonić, bo nigdy go nie dogonimy - podkreślił.

Jego zdaniem "można powiedzieć, że decydenci przestraszyli się głośnego krzyku ruchów antyszczepionkowych".

Matyja: zaproszę do Naczelnej Rady Lekarskiej tych, którzy odeszli z Rady Medycznej

- Nie wyobrażam sobie braku Rady Medycznej, braku zaleceń, rekomendacji autorytetów medycznych. W poniedziałek pisemnie zaproszę wszystkich tych członków Rady Medycznej do współpracy z Naczelną Radą Lekarską, abyśmy mogli jako lekarze wydawać rekomendacje, zalecenia, oparte o wiedzę naukową - poinformował Matyja.

Podkreślił, że "ważne jest, by polskie społeczeństwo słyszało prawdę opartą na nauce".

Autor:ads

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości