Były strażnik nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen usłyszał zarzuty współudziału w 3518 zabójstwach. Prokuratura w Neuruppinie na wschodzie Niemiec zarzuca także 100-letniemu obecnie mężczyźnie, że w latach 1942-1945 "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w mordowaniu więźniów obozu.
Według informacji portalu NDR, który jako pierwszy poinformował o decyzji prokuratury, oskarżony mieszka obecnie w Brandenburgii. Prokuratura uznała, że mężczyzna jest zdolny do występowania przed sądem pomimo zaawansowanego wieku.
Komentując decyzję prokuratury, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, cytowany przez portal rbb24.de, powiedział, że "dla sędziwych ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady proces ten jest także ważnym przykładem, że sprawiedliwość nie zna daty ważności, a prześladowanie sprawców SS nie może zakończyć się nawet w podeszłym wieku".
Ściganie zbrodni nazistowskim w Niemczech
Obecnie w niemieckich prokuraturach toczy się jeszcze dziewięć śledztw w sprawie zbrodni w obozach koncentracyjnych – powiedział gazecie "Tageszeitung" szef Centralnego Urzędu Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu Thomas Will. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku było 13 takich postępowań.
W ubiegłym tygodniu prokuratura w Itzehoe w Szlezwiku-Holsztynie postawiła byłej sekretarce w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof zarzut pomocnictwa w zabójstwie w ponad 10 tysiącach przypadków. Kobieta jest oskarżona o to, że jako stenotypistka komendanta obozu pomagała osobom odpowiedzialnym za systematyczne zabijanie żydowskich więźniów, polskich partyzantów i jeńców radzieckich. Prokuratura oskarża kobietę również o współudział w usiłowaniu zabójstwa w nieokreślonej liczbie przypadków.
W lipcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Hamburgu skazał 93-letniego byłego funkcjonariusza Stutthofu na dwuletni wyrok w zawieszeniu za pomocnictwo w zabójstwie 5232 osób.
Obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen w latach 1936-1945 w obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 000 osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęły z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock